5 tipů pro útulnější obývací pokoj: Rychle a jednoduše

Obývací pokoj je středobod vašeho bytu nebo domu. Je to místo, kde trávíte nejvíce času, povídáte si, relaxujete i hostíte návštěvy. Proto je více než důležité, abyste se v něm cítili příjemně a pohodlně. Jak pomoci útulné atmosféře drobnými detaily, které vás nebudou stát mnoho času ani peněz?

1. Kusové koberečky dokáží divy

Velkou změnu k lepšímu dokáže kusový koberec. Ten je mnohem praktičtější než celoplošný, tlumí zvuky, je příjemnější na dotek a sladit jej můžete nejen se sedací soupravou, ale i s křeslem nebo bytovými doplňky. Skvěle vypadají tzv. shaggy koberce s dlouhým vlasem, v posledních letech jsou ale trendy i jutové koberce a perské. 

2. Květiny do bytu nejen pro čistější vzduch 

Nemusíte být přímo pěstitel nebo pěstitelka roku, aby vám květiny zdobily váš domov. Vybírat naopak můžete velmi nenáročné, ale esteticky krásné kousky, které dotvoří příjemnou atmosféru ve vašem bytě, ale zároveň pročistí vzduch. 

Které pokojovky zvládne i pěstitel-začátečník? Vedle nešlápnete s fíkovníkem, zelencem, zamiokulkasem, tchýniným jazykem, dračenou nebo šplhavnicí. Ani taková designovka jako je monstera není nijak náročná a svou rychlostí růstu vás může překvapit. 

3. Plakáty zametou s bílými stěnami

Plakáty, které jste si lepili v pubertě z časopisů na zdi pokoje sice měly své kouzlo, dnes si ale můžete váš interiér vyzdobit trochu sofistikovanější formou – zarámovanými plakáty. Na vybraných e-shopech najdete skvělé kombinace různě velkých formátů, fotek, abstrakcí, textů nebo maleb. Obrazy mohou uklidňovat, dodají vám pozitivní energii, nakopnou vás po ránu srdceryvným mottem, nebo vás jen tak zahřejí na duši. 

Co vzít v potaz pro výběr plakátů?

  • obrazy a plakáty slaďte barevně se zbytkem místnosti
  • ideální je motiv, který se vám jen tak neokouká
  • nekupujte jich zbytečně moc, ponechte si jednu dominantní stěnu

4. Dekorační polštářky, které vás jen tak neomrzí

Velké změny v obývacím pokoji dokáží i nejrůznější textilie, od dekoračních polštářků na vašem gauči, až po plédy, deky nebo přehozy. Nebojte se u takových doplňků vybírat klidně odvážnější barvy, které celý prostor oživí. Ve chvíli, kdy vy vás totiž omrzely, je můžete velmi jednoduše vyměnit za jiné

Vybírat můžete potahy z příjemné bavlny, sametu nebo vlny. Vedle nešlápnete s háčkovanými potahy na polštářky.

5. Na vůních a emocích záleží

Možná si myslíte, že na tom úplně nezáleží, ale opak je pravdou: Atmosféru v místnosti i vaši náladu ovlivňují vůně, které vás mohou uklidnit i nabudit. Ať už si zvolíte vonné svíčky, aromalampy nebo difuzéry, vybírejte vůně jemné, nenásilné a příjemné. Můžete pořídit i esenciální oleje, v podobě kombinací citrusů, levandule nebo eukalyptu, nebo si namíchat vlastní směs na míru.

Jak zvolit správnou vůni? Na jaro se víc hodí svěží květinové vůně, v létě ovocné. Na podzim vychytáte atmosféru s dřevitými a kořeněnými vůněmi nebo vůní jablek či švestek. Během zimy a vánočního období je zase skvělá vůně vanilky, skořice, jehličí nebo perníčků.

Podobné příspěvky