Jak na protihlukovou izolaci?
Ať už bydlíte v domě či bytě, nedostatečná zvuková izolace je častým neduhem mnoha nemovitostí. Přestože se může zdát, že se jedná i minoritní problém, v praxi nás dokáže pěkně potrápit. Pokud tak chcete zlepšit kvalitu svého spánku, zřídit hudební zkušebnu či jen odhlučnit garáž, jste na správném místě. V následujících řádcích vám přinášíme užitečné rady, jak na protihlukovou izolaci.
Jak funguje protihluková izolace?
Princip, na jakém protihluková izolace funguje, je poměrně přímočarý. Jelikož zvuk jako takový je mechanické vlnění, které se šíří pomocí energie, prostřednictvím zvukové izolace vytváříme fyzickou překážku, která ho zbavuje energie a minimalizuje jeho další šíření. Pro dosažení maximálního účinku jsou vhodné zejména vnitřně členité materiály, na které se podíváme dále v článku.
Jak na protihlukovou izolaci svépomocí?
Přestože sázkou na jistotu je samozřejmě svěření protihlukové izolace do rukou profesionálů, s hlučností či špatnou akustikou místnosti si můžeme poradit i svépomocí. Naprostým základem jsou především vhodně zvolené a správně nainstalované akustické materiály v podobě akustických pěn, desek, případně minerální vata. Pokud hledáte pouze přechodné řešení, vsadit můžete také na akustické závěsy, které dokáží jak zlepšit akustiku místnosti a eliminovat ozvěnu, tak snížit intenzitu hluku.
Co vše izolovat proti hluku?
Pokud to s odhlučením bytu či domu myslíte vážně, je třeba dodat, že zvuková izolace je možná hned v několika oblastech. Odhlučnit můžeme jak samotné stěny, tak strop či podlahy, což je užitečné zejména v případě, že bydlíte v patře a protihlukovou izolací řešíte hlasité kroky. V této situaci řešení představuje tzv. kročejová izolace, která pohlcuje dupání a hlasité kroky. Na stěnách a zdech volíme pravidla izolační desky či akustickou pěnu.
Akustické desky vs. Akustická pěna
Oba tyto materiály mají řadu výhod, každý z nich je však vhodný pro jiné účely. Zatímco desky oceníte v případě, že je vaším cílem celkové odhlučení a eliminace přenosu hluku, akustická pěna spíše zlepšuje celkové akustické vlastnosti místnosti.
Jak na protihlukovou izolaci?
Pokud jste se rozhodli pro instalaci izolace svépomocí, v prvé řadě je třeba si ujasnit, zda chceme snížit přenos zvuku zvenku či zevnitř – izolace by měla být vždy na té straně zdi, ze které přichází zvuk, který chceme eliminovat.
Následná instalace protihlukových desek je poměrně snadná. Desky můžeme pomocí vhodného lepidla připevnit přímo na stěnu či zeď, případně na dřevěnou konstrukci. Ta díky vytvoření mezery mezi zdí a akustickou deskou zvýší efektivitu protihlukové izolace. Tato metoda je vhodná zejména v případě, že chceme snížit hluk přicházející zvenku.