Chcete, aby bílé prádlo bílé zůstalo? Poradíme vám, jak na to

Bile Pradlo

Bílé prádlo má své kouzlo. Ovšem jen v případě, že bílým i zůstane. V opačném případě i čerstvě vyprané povlečení (nebo oblečení) bude vypadat špinavě a rozhodně do peřin nikoho nenaláká. Jak se zapranosti a šedému prádlu vyhnout a co dělat, pokud už takové kousky doma máte?

Pár tipů na praní bílého prádla

Nejdůležitější je samozřejmě řídit se štítkem (nejen) na ložním prádle. Každý materiál má svá specifika a některé kousky vyžadují opravdu speciální zacházení nejen pro to, aby si zachovaly svou barvu, ale také vlastnosti. Správným praním můžete prádlu výrazně prodloužit životnost. Jaká specifika má právě bílé prádlo?

  • Při praní bílého oblečení vždy používejte prášek určený na bílé věci.
  • Nebojte se vyšších teplot.
  • Pokud náhodou musíte prát bílé v kombinaci s oblečením jiných barev, volte naopak teplotu spíše nižší – snížíte pravděpodobnost, že se barvy uvolní a vaše bílé prádlo tak zbarví.
  • Nikdy neperte saténové povlečení (a další jemné materiály) s hrubšími věcmi (např. ručníky).
  • Zapomeňte na aviváž, která může být hlavní příčinou zašednutí.
  • Pro co nejefektivnější praní nezapomeňte pračku pravidelně čistit.
Prani Bileho Pradla

Čím nejlépe vybělit už zašedlé oblečení?

Už doma máte starší zašedlé oblečení a řešíte, co s ním? Můžete sáhnout po některé z bělících technik. Pojďme se na ně podívat.

Bělení na bázi kyslíku a chloru

Tento způsob je poměrně spolehlivý a pomůže vám i s odstraněním větších skvrn. Nejčastějším prostředkem tohoto typu je například Savo Perex, určené přímo na oblečení (jiný typ Sava může oblečení poškodit), ale také např. perkarbonát sodný nebo oxi.

Citronová šťáva / kyselina citronová

Poměrně spolehlivé „přírodní” řešení. Citronová šťáva slouží jako účinné bělidlo, ideálně sáhněte přímo po kyselině citronové, protože v opačném případě si každé praní výrazně prodloužíte (a prodražíte) mačkáním citronové šťávy.

Soda jako vhodná prevence

Soda nemá tak silný účinek jako citron, přesto je při bělení prádla šikovnou pomůckou, zvlátě při pravidelném používání v rámci prevence.

Místo aviváže sáhněte po octu

Aviváž sice prádlo změkčuje, ale současně může být příčinnou jeho šednutí. A přiznejme si, že se jedná i o poměrně velký výdaj – zvlášť když ji můžete snadno nahradit pár kapkami octu, který prádlo krásně zjemní a současně ho zbaví nánosů od nevhodného prášku. Je důležité použít pouze menší množství, tak prádlo nepochytí octový zápach.

Bělení na slunci

Bělení na slunci má více nevýhod než výhod. Stačí, aby soused griloval a povlečení vám bude celou dobu nepříjemně zavánět. Stejně tak se na něj může nachytat pylový prášek, což je pohroma nejen pro samotné prádlo, ale zvlášť pro každého alergika v rodině.

Podobné příspěvky