Chytří pomocníci do domácnosti

Chytra Domacnost

Nejenom smartphone, ale i spousta další věcí, které doma denně používáte, může být „chytrá“. Může jít o zásuvky, žárovky, termostat, ale i zámek nebo lednici. V článku jsme pro vás sepsali, co vše může být součástí vaší chytré domácnosti. 

Chytrá domácnost

Chytrá domácnost je v podstatě systém vzájemně komunikujících prvků či zařízení. Ty si do své současné domácnosti můžete kdykoliv pořídit i vy a zpříjemnit si tak život. Jedná se především o různé prvky vytápění, osvětlení či stínění, zabezpečení, zábavní elektroniku nebo domácí spotřebiče. Chytrou domácnost si navíc zvládnete vybudovat sami, a to bez složité instalace. 

Hlasoví asistenti

Když se řekne chytrá domácnost, řadě z nás se ihned vybaví hlasový asistent. Pokud chcete vaši chytrou domácnost ovládat skrze hlasového asistenta, budete potřebovat chytrý reproduktor, který lze považovat za pomyslný středobod celé chytré domácnosti. Mezi nejrozšířenější asistenty patří Siri od Applu, Asistent Google, Amazon Alexa nebo Cortana od Microsoftu. 

Hlasovi Asistenti

Hlasový asistent pro chytrou domácnost je naprogramován k tomu, aby přijímal vaše hlasové povely, zpracovával informace, odpovídal na otázky a v neposlední řadě ovládal další zařízení ve vaší domácnosti. S hlasovým asistentem zvládnete například ovládat vytápění, aktivovat zabezpečení domácnosti, zapínat či vypínat osvětlení, zapínat chytrou TV, spouštět oblíbenou hudbu nebo nastavovat různé časovače či budíky. 

Chytré osvětlení

Chytre Osvetleni

Chytré osvětlení si doslova zamilujete. Už žádné vstávání z gauče, protože jste zapomněli zhasnout. Přes mobilní aplikaci nebo skrze hlasového asistenta si jednoduše zhasnete i rozsvítíte, případně upravíte barvu a intenzitu osvětlení. Navíc si můžete nastavit intervaly, ve kterých se bude osvětlení zapínat. Mezi chytré osvětlení spadají různé žárovky, lampy či LED pásky. 

Chytré vytápění 

Pořídit si můžete také chytré termostaty, které zefektivní vytápění a přinesou vám přehled o spotřebované energii. Zároveň dokáží detektovat pohyb a podle toho spustit topení, případně přejít do úsporného režimu. Díky tomu vám dokáží pomoci se snižováním nákladů za vytápění. Regulovat teplotu v domácnosti můžete i za pomoci chytrých, termostatických hlavic. Na klasické radiátory jednoduše namontujete termostatické hlavice, které se postarají o regulaci vytápění. Za pomoci webového prohlížeče nebo aplikace ve všem smartphonu pak můžete topná tělesa ovládat v podstatě odkudkoliv. 

Kvalita vzduchu

S chytrou domácností budete mít pod palcem i kvalitu vzduchu. 

Nejen teplota v místnosti je ovlivnitelná. Chytré ventilátory jsou vybaveny časovačem nebo rovnou samy odvodí, kdy je jejich použití zapotřebí. A pokud mají přístup k informacím o venkovní teplotě či kvalitě venkovního vzduchu, dokáží vyhodnotit, zda bude lepší otevřít okna nebo spustit klimatizaci. Reagují také na nadměrnou vlhkost v místnosti. Své využití tedy najdou v koupelně i v obývacím pokoji určeném k relaxaci.

Také chytré čističky vzduchu můžete jednoduše ovládat prostřednictvím obslužné mobilní aplikace. 

Zabezpečení domácnosti

Cyhtre Zaberpeceni Domacnosti

Současnou úroveň zabezpečení vašeho domu či bytu si jednoduše zvýšíte inteligentním zabezpečním domácnosti. Chytré kamery budou neustále sledovat určený prostor, senzory pohybu a alarmy vás v reálném čase informují o každém pohybu a nestandardní situaci a chytré detektory vás ochrání před únikem plynu i zatopením. Prvky chytrého zabezpečení nemají pouze zabezpečovací funkce, ale současně se postarají i o zvýšení vašeho komfortu. Například chytrý zámek pro zabezpečení dveří, napojený na váš telefon, se při vašem příchodu automaticky odemkne a při odchodu zamkne.

Chytré spotřebiče

Také řada spotřebičů se dnes řadí mezi “chytré” pomocníky. Lednici, pračku nebo myčku můžete snadno ovládat na dálku pomocí mobilních aplikací. Například chytrá pračka, která disponuje rozšířeným šestým smyslem, sama navrhne prací program i jeho délku podle hmotnosti prádla a jeho stupně zašpinění. Chytré myčky vás upozorní na nutnost spuštění čistícího programu i na to, kolik tablet vám v zásobníku ještě zbývá.

Chytrý vysavač

Zapomeňte na neustálé boje s nepoddajnou hadicí a nepříjemný hukot po celém domě. Pořiďte si chytrý vysavač a hoďte nohy nahoru. Chytré vysavače umí naplánovat pravidelné časy vysávání, bez obtíží se dokáží vyhnout všem překážkám a při luxování zvládnou i vytřít podlahu. Většinu z nich lze ovládat telefonem nebo za pomoci chytrého asistenta. Některé modely, jejichž součástí je i kamera, můžete navíc využít ke kontrole vašich domácích mazlíčků.

Podobné příspěvky