6 tipů pro zdravý životní styl

Zdravy Zivotni Styl

Dává vám tělo nebo mysl najevo, že takhle už to dál nejde? Změňte svůj životní styl. Nejdůležitější krok je začít. A když svůj každodenní život změníte v rozumné míře, překvapivě není zase tak složité si nové návyky nadobro osvojit. Neustálou motivací vám bude to, že se budete cítit lépe po fyzické i psychické stránce. Následujících 6 tipů vám napoví, na co byste se měli zaměřit.

1. Zdravější stravování

Základem při změně životního stylu je úprava jídelníčku. Rozhodně není nutné úplně přestat jíst a pít cokoliv, co se dá označit za nezdravé, zejména tedy sladkosti, slané pochutiny nebo sladké a alkoholické nápoje. Stačí jejich konzumování dostatečně omezit. Pokud budete chtít své stravovací návyky drasticky změnit ze dne na den, pravděpodobně vám nadšení žít zdravěji dlouho nevydrží.

Zdrave Stravovani

Pokud jste se dosud nijak neomezovali, snažte se optimalizovat příjem energie a dbát na vyváženou stravu s odpovídajícím příjmem makroživin – bílkovin, sacharidů a tuků – v závislosti na tom, jak je váš život aktivní. Důležitý pak je také dostatečný příjem vlákniny, vitamínů a minerálů. Chybu určitě neuděláte, když se budete vyhýbat průmyslově zpracovaným potravinám, polotovary do zdravého jídelníčku nepatří. Pitný režim byste měli dodržovat zejména s pomocí čisté vody a co se týká jídla, nevyhýbejte se zelenině a ovoci. Nejdůležitější pravidlo pro zdravé stravování je každopádně to, že nic se nemá přehánět. A tak třeba ani ovoce není kvůli vysokému obsahu cukru dobré jíst ve velkém.

2. Začněte se hýbat

Zdravou stravu musí doplnit pohyb. V tomto ohledu hodně záleží na vašich možnostech, a to zejména fyzických, ne časových. Nedostatek času bývá v naprosté většině případů opravdu jen výmluvou. Když přestanete hledat důvody, proč nemáte čas, případně si lépe zorganizujete činnosti, které skutečně nejde odložit, alespoň půl hodiny denně si na pohyb zkrátka najdete. A co je dobré dělat? Věnujte se tomu, co vás baví, ať máte z pohybu radost a ne deprese. Někoho začne bavit běhání, i když by to nikdy dřív neřekl, ale znát jsou i každodenní procházky. Vyzkoušet můžete posilovnu, plavání, nebo si doma zacvičte jógu. Větší porci pohybu byste měli jít naproti, například i v práci. Provádějte cviky na protažení v kanceláři a vyhněte se díky nim bolesti zad, krku a ramen.

Pravidelny Pohyb

Tip: Negativně se na těle projevuje hlavně současný sedavý způsob života. Při práci v kanceláři je vedle protahovacích cviků užitečný elektricky nastavitelný stůl, díky kterému budete moci střídat práci vsedě a vestoje. S jeho pomocí budete nejen předcházet bolesti zad a krku, ale také nastartujete svůj metabolismus.

3. Bez kvalitního spánku to nepůjde

Dostatečně dlouhý spánek je nutný pro regeneraci těla a doplnění energie. Když se budete už od rána cítit bez energie, jen těžko se budete nutit k pohybu či k práci a začne vás kvůli tomu přepadat stres. Stres je přitom zásadní překážkou pro dosažení kvalitního spánku. Do postele se snažte chodit včas, abyste každý den spali alespoň 7 hodin. Večer se vyhýbejte kávě a alkoholu a před spaním omezte sledování televize či displeje telefonu. Jestli vaše spánková hygiena dosud nebyla zrovna příkladná, může chvíli trvat, než si na nový režim zvyknete, ale už během pár dnů byste měli pozorovat změnu k lepšímu – snazší usínání a spánek bez probouzení až do zazvonění budíku. Zvonění budíku pak neodkládejte.

4. Světlo pro dobití energie

Sluneční světlo zlepšuje funkci mitochondrií, které jsou v jakousi elektrárnou vyrábějící energii v buňkách. A na buněčné energii závisí všechny chemické procesy v těle. Pokud tedy budou mít dostatek energie vaše buňky, přijdete si plní energie i vy a všechno budete dělat naplno. Na vystavení se slunci rovněž závisí syntéza důležitého vitamínu D v pokožce. Ideální by bylo trávit na slunci několik hodin denně, což však bohužel vzhledem k dnešnímu způsobu života často není možné a v zimě to nedovoluje ani počasí. Slunce ale dokážou zastoupit červené a infračervené panely. Díky 20 minutám světelné terapie denně získáte veškeré benefity, které vám světlo o určité vlnové délce jako biologicky aktivní prvek může dát, tedy zvýšení energie a výkonnosti, urychlení regenerace, zlepšení spánku, a dokonce i zmírnění známek stárnutí v podobě vrásek.

5. Kouření je tabu

Nevhodnost pití alkoholu ve větší míře a večer před spaním jsme již zmínili, dalším podobně škodlivým návykem je kouření. Kouřením se člověk mj. přibližuje k infarktu a zadělává si na rakovinu plic nebo jícnu. Ideálně byste si kouření měli odpustit úplně, ale samozřejmě i výrazné snížení počtu vykouřených cigaret za den bude mít význam.

6. Stanovte si cíl a jděte za ním

Myslíte si, že vám chybí na změnu životního stylu chybí vůle? Nastavte jste si nějaký měřitelný cíl a sledujte své pokroky. Viditelné pokroky jsou tou nejlepší motivací. Typickým příkladem je hubnutí – stanovíte si hmotnost, které chcete dosáhnout, a třeba každou neděli ráno se budete vážit a hodnoty zapisovat. Klidně se může stát, že i přes dodržování jídelníčku a dostatku pohybu vám někdy váha ukáže vyšší číslo než před týdnem, ale nenechte se odradit. Důležitý je dlouhodobý trend a ten při snaze bude příznivý a tím i motivující. O tom, jak dobře si vedete, při hubnutí vypovídají spíše měsíční než týdenní rozdíly. U běhu si můžete stanovit nějakou vzdálenost, kterou chcete uběhnout v kuse, případně i za jaký čas. V posilovně si zase určíte, jakou zátěž chcete při některém cviku zvednout. Svému cíli se pak tréninkem začnete postupně blížit. A podobně to funguje snad se vším.

Podobné příspěvky