Co je to modré světlo a jaký má vliv na člověka?

Co Je Modre Svetlo

Termín modré světlo můžete zcela jistě slyšet v poslední době ze všech stran. Je moderní se proti němu bránit všemi dostupnými prostředky, kterých na trhu také přibývá. Jak to ale s tím modrým světlem vlastně je? Co to je a jaký to má na nás vliv? Je tak velmi nebezpečné a za každých okolností škodlivé, jak se to v poslední době popisuje? Pokud vás zajímají odpovědi na tyto otázky, čtěte dál. Vše se dozvíte v následujícím článku.

Definice modrého světla

Modré světlo je přirozenou součástí viditelného světelného spektra. Našli bychom ho na vlnové délce 430-500 nm. Je tedy běžnou součástí bílého, a tudíž i slunečního světla. Ve dne je tedy všude kolem nás. Rozhodně tedy nejde o nějakého nebezpečného a škodlivého strašáka, kterého by vydávaly pouze monitory počítačů nebo telefonů. Škodlivé je pouze před spaním, což ale souvisí s jeho normálním vlivem na lidský organismus.

spektrum modreho světla
Barevné spektrum

Modré světlo má totiž jeden důležitý úkol – řídí lidský cirkadiánní rytmus, což znamená, že reguluje proces usínání, spánku a buzení.

Ve dne tak má modré světlo na člověka pouze pozitivní účinky:

  • Podporuje tvorbu hormonu kortizolu (jde o stresový hormon, který má za úkol udržet nás v pohotovosti a v bdělém stavu). Modré světlo tak během dne zvyšuje bdělost.
  • Zlepšuje také funkce mozku (hlavně pozornost a paměť).
  • Zlepšuje náladu.

Z uvedených účinků tedy jasně vyplývá, proč je modré světlo v ložnici před spaním škodlivé.

Tyto účinky ale lze také otočit a v některých situacích z nich udělat účinky příznivé. Modré světlo se například začíná čím dál více využívat při řízení v nočních hodinách. Jde o různé přístroje na palubních deskách vozidel, které ho na řidiče vyzařují. Výsledkem je snížení míry únavy řidiče a zvýšení jeho pozornosti.

Škodlivost modrého světla

Z výše popsaných účinků tak můžete vidět, že modré světlo by samo o sobě nemělo na člověka škodlivé účinky.

Jakmile ale modré světlo pustíte do vaší ložnice, stává se škodlivým. Souvisí to s produkcí spánkového hormonu – melatoninu. Modré světlo jeho tvorbu a vyplavování blokuje, má přece za úkol nás ve dne udržet bdělými. Souvisí to i s modrým nebem – proč by se melatonin měl vyplavovat, když je přece den? Jakmile však nebe potemní a množství modrého světla se rapidně sníží, tělo dostane signál, že je čas začít vyplavovat melatonin a připravovat se na spánek.

Modre Svetlo Pred Spanim zena s telefonem v posteli

Respektive dostalo by ho, kdybychom se nevystavovali jiným, umělým zdrojům světla. A to je právě kámen úrazu, proč je modré světlo škodlivé. Pokud se večer před spaním vystavujeme působení jeho zdrojů (televizím, monitorům počítačů či tabletů, displejům mobilních telefonů), naruší to produkci a vyplavení spánkového hormonu, což má za následek potíže s usínáním. Modré světlo je tak velmi častou příčinou nespavosti.

Míra škodlivosti modrého světla narůstá spolu s jeho množstvím, které večer dopadá na naší sítnici. Jelikož se ho nikdy nelze úplně zbavit, je tak dobré alespoň snažit se ho co nejvíce omezit. Snížíme tak jeho negativní vlivy na náš spánek a cirkadiánní rytmus. Nicméně tady dokáží pomoci brýle proti modrému světlu, které jednoduše dopad modrého světla blokují.

Bryle Blokujici Modre Svetlo Z Obrazovky Pocitace
Takto blokují modré světlo brýle k tomu určené.

Modré světlo a kvalita lidského spánku

Teď už tedy víme, že modré světlo nám škodí tím, že snižuje kvalitu našeho spánku. Pojďme se podívat jak.

Jak už jsem naznačil výše, souvisí to s vyplavováním spánkového hormonu – melatoninu. Ten se v našem těle nachází v denní době, když je nebe modré, pouze v malém množství. Jakmile však slunce zapadne, začne jeho hladina stoupat. Nejvyšší je někde uprostřed noci. Melatonin je možné doplnit a patří do prášků na spaní, ačkoliv to není v žádném případě lék a jeho účinky jako produktu jsou rozporuplné.

Zvyšující se hladina melatoninu nám večer vlastně začne říkat, že jsme unavení a ospalí. Proces vyplavení ale chvilku trvá, proto se tělo na spánek připravuje postupně. Pokud se místo této přípravy vystavujeme působení modrého světla z elektroniky, produkci a vyplavení melatoninu to velmi zbrzdí. Mozek si vlastně myslí, že je pořád den. Když si poté jdeme konečně lehnout, nemůžeme usnout proto, že hladina melatoninu v našem těle není dostatečně vysoká. Teprve začíná více stoupat. Častou příčinou potíží s usínáním je tak právě modré světlo.

Modre Svetlo A Melatonin
Melatonin má vliv na kvalitu spánku.

S hladinou melatoninu v těle ale souvisí také další věc – jak velmi odpočinutí se ráno vzbudíme. Pokud máme v průběhu noci v těle melatoninu málo, budíme se rozlámaní a vůbec si neodpočineme. Jenom dostatek melatoninu nám může dopřát osvěžující spánek, při kterém načerpáme nové síly.

A celá problematika nakonec souvisí také s tím, jakému množství modrého světla se večer nebo v noci vystavíme. Pokud se ho nelze úplně zbavit, vždy bychom se měli snažit alespoň ho minimalizovat.

Úplně nejhorší, co můžeme udělat, je usnout a spát u puštěné televize. Vyzařující modré světlo brzdí tvorbu melatoninu po celou noc. Kvalita spánku lidí spících při zapnuté televizi je tak velmi nízká a ti si tak nemohou kvalitně odpočinout. Někteří z nich tvrdí, že televize jim naopak pomáhá usnout a spát bezproblémově. Tvrzení se různí, pokud se večer bez televize neobejdete, tak by vám mohly pomoci nejlepší brýle proti modrému světlu. Argumentem je nejčastěji zvuková kulisa. Ohledně rychlosti usínání mohou mít tito lidé pravdu. Ta ale není rozhodujícím faktorem ohledně kvality spánku. Tou je spíše hladina melatoninu v organismu. Tito lidé tak škodí sami sobě, a ještě si to pochvalují.

Zdroje modrého světla v domácnosti

Zarizeni Vyzarujici Modre Svetlo

To, že modré světlo vyzařují všechny monitory počítačů, tabletů, notebooků, displeje mobilních telefonů, obrazovky televizorů a také kontrolky elektroniky jste možná věděli. Což už vám možná známo nebylo, je fakt, že modré světlo na nás proudí i z domácího a veřejného osvětlení. Večer je tak vhodné veškeré osvětlení co nejvíce tlumit.

Jak se před modrým světlem ve večerních hodinách chránit?

Prvním účinným krokem by měla být výměna žárovek po celé domácnosti. Tomuto světlu se nelze vyhnout, musíme si rozsvítit, když večer něco děláme nebo jdeme na toaletu. Toto světlo by tedy mělo být nezávadné. Výborné jsou například oranžové žárovky bez modré světelné složky, které naopak produkci melatoninu podpoří. Pokud je budete u vás doma používat, usnete díky tomu rychleji a budete odpočívat kvalitněji.

Další krok je ten nejtěžší. Minimálně 1,5 hodiny, ideálně však 2 hodiny před samotným ulehnutím do postele byste se měli vyvarovat jakéhokoli používání televizí, notebooků, počítačů nebo mobilních telefonů. Právě od nich pochází největší množství modrého světla, které večer absorbujeme. Nejlepší volbou před spánkem je tak čtení knížky v zatemněné ložnici, kde si budete svítit oranžovou žárovkou bez modré světelné složky.

Občas se ale používání elektroniky prostě nevyhneme. Někdo potřebuje do noci pracovat na počítači, další by to bez televize nedával. Do mobilů koukáme večer nejspíše všichni. Jak se tedy chránit před modrým světlem v případě, že elektroniku odložit nemůžeme? Odpovědí jsou brýle blokující modré světlo.

Bryle Blokujici Modre Svetlo
Sám takové brýle používám.

Oranžové nebo červené brýle proti modrému světlu dokážou blokovat 100 % modrého světla. Nasazují se přibližně 2 hodiny před spaním. Během dne nejsou vhodné, protože zkreslují reálné vidění (nevidíte modrou barvu a vidíte oranžově nebo červeně podle typu brýlí). S těmito brýlemi můžete koukat na váš oblíbený pořad nebo pracovat na počítači s úplně klidným svědomím. Na váš spánek to vliv mít nebude.

Pokud se vám z nějakého důvodu do těchto brýlí nechce, i tak existují možnosti, jak množství modrého světla alespoň omezit. Jednou z nich je speciální fólie, která se aplikuje na monitor televize nebo počítače, načež odstíní určité procento modrého světla. U mobilních telefonů lze zase využít tmavého režimu. Pokud si ho zapnete, rozhraní telefonu se přepne a vy místo černého textu na bílém pozadí uvidíte bílý text na černém pozadí. Omezí to množství modrého světla, které se dostane do vaší sítnice.

Závěrem

Pokud jste si doteď mysleli, že modré světlo je za všech okolností nebezpečný strašák, pak se nám povedlo vyvrátit jeden mýtus o modrém světle. Jak jste mohli vidět, naopak má svůj úkol, který je celkem dost důležitý. Modré světlo naše životy tedy ovlivňuje ve velké míře a samo o sobě není vůbec škodlivé. Jde pouze o to, v jakou denní dobu se mu vystavujeme.

Pokud si teď kladete otázku, jak se tedy vlastně vůbec kvalitně vyspat, když modré světlo je všude kolem, pak vězte, že je to možné. Klíčový je večerní režim, ve kterém se omezí používání elektroniky. Místo toho si raději čtěte knížku. V ložnici byste dále neměli mít žádnou elektroniku, a už vůbec ne televizi. Škodí, i když je vypnutá. Její kontrolky totiž pořád svítí. Ideálně byste na noc měli vypnout také Wi-Fi síť. Dále by vaše ložnice měla být vyvětraná. Čerstvý vzduch a teplota hrají při spánku také významnou roli. Teplota by se měla pohybovat kolem 18 °C. Pokoj by také měl být co nejvíce zatemněný, využijte proto zatemňovacích závěsů, abyste co nejvíce utlumili veřejné osvětlení z ulice. Samozřejmostí je pak kvalitní matrace, na kterou ulehnete. Pokud budete dodržovat tyto podmínky, kvalita vašeho spánku půjde rapidně nahoru a vy se ráno budete cítit svěží a odpočatí.

Podobné příspěvky