Terasa může být útulná i elegantní

útulná terasa

S nastupujícími slunečními dny jistě budete chtít trávit více času venku. A pokud máte u domu terasu, je vyhráno. Můžete si vybudovat krásný venkovní obytný prostor, když si ji zařídíte tak, aby byla útulná i krásná a aby zcela vyhovovala vašim potřebám. Ať velká nebo malá terasa, vždy je možno ještě vylepšovat a dopřát si dokonalé pohodlí. Může jít o terasový nábytek, různé doplňky, ale také o terasu samotnou, zvláště pak o podlahovou krytinu. Na co vše se zaměřit při výběru vybavení a jaké jsou zajímavé vychytávky, díky kterým bude vaše terasa originální?

Kvalitní krytina na podlahu je základ

U dobře zařízené terasy, která nabízí pohodlí i komfort, nesmí chybět řádná podlahová krytina. Výběr nemusí být složitý, jestliže však chcete, aby vám podlaha vydržela a aby stále vypadala dobře, musíte zvolit to nejlepší řešení právě pro podmínky vaší terasy. Poté teprve přijde čas na venkovní nábytek a pak další doplňky. Hledejte takovou podlahovou krytinu, která bezpečně odolá nejen klimatickým vlivům, ale i dalším možnostem ničivého působení na podlahy. Pak si promyslete design a důkladně změřte plochu, na které budete podlahu pokládat. Můžete použít podlahové dlaždice, keramiku, podlahové vinyly nebo terasová prkna – buď přímo z kvalitního dřeva, nebo z hmot, které vzhled dřeva dokonale imitují. Terasová prkna nabízejí dokonalé pohodlí pro vaše nohy, snadnou údržbu a dlouhou životnost.

Odolný nábytek se vyplatí

Nábytek na terasu již dávno neznamená jen lavice, židličky a stůl. Přibyla lehátka a křesílka, ale i jídelní sety, pohovky, odkládací stolky a mnoho dalších kousků. Vzhledem k obrovské nabídce si vybere i ten nejnáročnější zájemce a může tak zařídit jakýkoli typ i velikost terasy. Terasa se tak může stát venkovní variantou obývacího pokoje. Na co si však musíte dát pozor, je odolnost nábytku. I když bude stát pod krytou pergolou, přece jen na něj budou působit povětrnostní vlivy. Pokud jste příznivci klasiky a chcete variantu, která bude nadčasová, můžete vybrat dřevo či přírodní ratan. Musíte však počítat s tím, že tyto materiály potřebují péči, jako je čištění, olejování nebo natírání. Jestliže chcete přírodní materiál podle současných trendů, můžete zvolit bambus. Plastový nábytek nabízí barevnost, kovový nábytek odolný povrch z práškovaného laku. Ani textil již není problém, v nabídce jsou takové látky, které snesou vlhkost i UV paprsky. Proto nezavrhujte ani čalouněný nábytek. Ten pak můžete doplnit pohodlnými polštářky sladěnými s dalším textilním vybavením terasy.

Terasa ideální pro stolování i relaxaci

Chcete venku grilovat i stolovat, pořádat rodinné sešlosti, oslavy nebo posezení s přáteli? Pak je dobré pořídit si jídelní set. Pokud byste neměli dostatek místa, můžete zvolit skládací variantu. Posezení krásně zútulníte pomocí doplňků. Jednotné podsedáky, polstrování, polštáře s různými motivy a přírodní prostírání, nádobí určené pro venkovní stolování, tácky a misky vhodně doplní atmosféru. Tu můžete pro návštěvníky ještě zatraktivnit, například houpací sítí nebo populárním závěsným křeslem. Ty lze zavěsit mezi trámy, na větve nebo ke stropu, nebo využít stojany, které se staví do prostoru podle momentální potřeby. Pokud hledáte maximálně pohodlný kousek, můžete si pořídit bean bag, na kterém si dokonale odpočinete.

Zastínění je důležité

Terasu bez zastínění si nemůžete pořádně užít. V žádném venkovním prostoru by stín neměl chybět. Jestliže vaši terasu nechrání střecha, můžete si pořídit markýzu, sluneční plachtu nebo pergolu. Klasické slunečníky nejsou příliš praktické, poškodí je každý větší vítr. Pokud nechcete pevné zastřešení a budovat drobnou stavbu, jsou dobrým řešením právě mobilní clony. I markýzy, velkoformátové plachty, venkovní rolety a žaluzie nebo venkovní rolety se vyrábějí z tak odolných materiálů, že vám vydrží více sezón. Markýzy bývají pohyblivé a lze je zatahovat podle potřeby. Jejich ovládání mechanické nebo ještě pohodlnější elektrické, které lze ovládat ovladačem.

Osvětlení je po setmění nezbytné

Stylové zařízení terasy určitě doplňte vhodným osvětlením. To oceníte po setmění, kdy díky světlu získá terasa nezaměnitelné kouzlo. Designové lucerny můžete doplnit světelnými řetězy nebo lampiony. Oblíbená jsou také solární svítidla. Pokud budete na terase svítit, pořiďte také lapače hmyzu nebo olejové aromalampy, které se o nevítané návštěvníky postarají. Nezapomeňte sladit lucerny s dalším vybavením terasy a doplňky, abyste dosáhli dokonalé souhry vybavení i doplňků.

Jaké doplňky na terasu pořídit

Terasu vybavenou zahradním nábytkem a osvětlením je potřeba ještě doladit takovými doplňky, které z ní vytvoří jedinečné dílo a bude vyjádřením vkusu majitele. Může jít o různé taburetky, venkovní koberečky, deky a plédy, dekorativní polštářky, vázy, sošky, zvonkohry, dekorace ze sušených květin a mnoho dalších. Velkou oblibu si získaly zajímavé rostliny, květinová aranžmá a různá zákoutí, pro která můžete využít starší a nepotřebné předměty. Dekorace by měly být propojeny barevně nebo tvarově, popřípadě materiálem. Dekorace a doplňky můžete obměňovat v závislosti na ročních obdobích. A určitě se bude hodit stylová bedna, do které je možno uložit textilie, kterým by déšť a vlhko uškodily. Pokud ji vybavíte patřičným podsedákem, může posloužit i jako lavička.

Terasa potřebuje zeleň

Snad nikdo si neumí představit terasu bez rostlin. Může se jednat o okrasné rostliny, květiny, bylinky nebo jedlé plodiny. Pokud je na terase dostatek místa, lze použít klasické truhlíky a velké květináče. Jestliže je potřeba místem šetřit, nabízí se závěsné květináče nebo regály či žebříky. Velmi populární jsou také vertikální stěny. Do nich vložíte nebo zavěsíte květináče a o rostliny se pak staráte běžným způsobem. Popínavé rostliny vám pomohou i se zastíněním terasy, jedlé plodiny osvěží vaši venkovní tabuli. A zeleň vás dokáže ochránit i před zvědavými pohledy sousedů i kolemjdoucích.

Podobné příspěvky