Jak na maximální využití prostoru v malém bytě

malý byt a prostor

I v malém bytě lze vytvořit příjemné a útulné prostředí, když víte, jak na to. A navíc se vám bude lépe udržovat pořádek, jestliže bude mít každá věc své místo. Začněte tím, že se zbavíte všech přebytečných věcí. Pak se pusťte do organizace úložných prostor. I malý byt poskytne praktická a elegantní řešení. Stačí jen využít všechny možnosti, které vám vaše bydlení nabízí. Nezapomeňte také na výběr správných barev, pohrajte si se světlem a zrcadly a vyberte vhodný nábytek. Na maximum využité úložné prostory pomohou efektivně uložit všechny vaše věci.

Barva a osvětlení umí prostor zvětšit

barva-v-malem-pokoji

Co určitě dodá malému bytu několik metrů navíc alespoň opticky? Možností je více. Začněte sjednocením podlah a vyberte takové, které jsou světlé a jejichž odstín působí teplým dojmem. Rozhodně nedávejte koberec po celé ploše podlahy. Menší kusový koberec ve tvaru obdélníku dokáže místnost prodloužit. Určitě se vyhněte použití tmavých barev na větších plochách. Zvláště pak sytá červená barva dokáže již tak malý prostor zmenšit. Nejste-li si jisti, zůstaňte u bílé barvy nebo vyberte světlé odstíny jiných barev. Platí, že teplé barvy přispívají k útulnosti místa, ale prostor trochu zmenšují. Studené barvy to mají přesně opačně. A určitě nezapomeňte na kouzla s osvětlením. Vsaďte na denní světlo, pokud je to možné. Pak použijte menší světla a umístěte je do míst, která jsou temná. A také lesklé plochy a zrcadla pomohou, odrazí další prostory a byt hned bude větší.

Soustřeďte se na minimalizaci věcí

Základní rada je mít co nejméně věcí. Čím méně jich bude, tím méně prostor, kde byste je museli ukládat, budete potřebovat. Jak na to? Vykliďte jednotlivé prostory a třiďte. Co jste nepoužili déle než dva roky, darujte nebo prodejte. Jde o věci, které s největší pravděpodobností nebudete v budoucnu potřebovat. Začněte třeba obuví a šatníkem, věci, které jsou poškozené nebo malé či velké, dejte pryč. Podobně postupujte u nádobí, knih, dekorací a dalších věcí. Proberte dokumenty a fotografie a uchovejte pouze ty důležité. Zbavte se i nevhodných darů, reklamních předmětů, které nepoužíváte, nábytku, který se nebude hodit a který nemá ve vaší domácnosti opodstatněné místo. S optimálním využitím malého prostoru, vám mohou pomoci také zkušení designéři, kteří pro vás rádi připraví návrh interiéru bytu.

Pozor na volbu nábytku

Móda masivních stěn je již dávno pryč, což je dobrá zpráva právě pro majitele malých bytů. Velké skříně s vitrínami a vystaveným sklem a porcelánem jsou přesně tím, co do malého bytu nepatří. V malém prostoru působí tísnivě a pokoj vám bude připadat ještě menší, než ve skutečnosti je. Chcete místnost zvětšit alespoň opticky? Pak se zaměřte na otevřené prostory. Ty využijte místo klasických skříněk, doplňte poličkami a nižším nábytkem. Rozhlédněte se po nabídkách obchodníků a vyberte si různá rozkládací nebo stohovatelná řešení. Určitě budete potřebovat mnoho úložných prostorů. Vyhněte se krabicím pod stolem nebo postelemi, raději se soustřeďte na místa, která se obvykle nepoužívají. Chytré systémy, police třeba nade dveřmi, úložný prostor v křesle nebo sedačce a mnoho dalších nápadů vám umožní využít všechny možnosti malého bytu.

Multifunkční sedačka nebo postel

Multifunkční nábytek také nabízí úložné prostory. Může jít o rozkládací sedačku nebo postel s úložným prostorem, kam můžete ukládat nejen samotné lůžkoviny, ale i deky, ručníky a podobné věci, které se vám nedaří uložit jinde. Rozkládací postel má pod sebou zásuvku nebo prostor, kde se dá uskladnit velké množství věcí. Pokud se vám do bytu nevejde postel, můžete si vybrat variantu vyklápěcího, popřípadě skládacího lůžka. Má-li pokoj dostatečnou výšku, můžete zvolit vyvýšenou postel, pod kterou vznikne například pracovní kout nebo příjemné posezení s přáteli. Úložné prostory pak najdete i ve schůdkách.

Využijte vysoké stropy

nizky-strop

Kdo má v bytě vysoké stropy, má obrovskou výhodu – může jít s nábytkem do výšky. Populární jsou patra na spaní, pod kterými lze mít stolek, gauč, komodu nebo skříňku. Dobrou volbou je také vysoká vestavěná skříň, do které se vejde většina vašich věcí. Zamyslete se také nad tím, zda byste nemohli změnit dispozice bytu a upravit příčky tak, aby vám vzniklo více místa. Úložné prostory místo vysokého stropu lze vybudovat i v chodbě.  Zde uložte věci, které nepotřebujete často, třeba vánoční výzdobu nebo sezónní věci. Určitě se vám zde budou hodit schůdky, se kterými se bezpečně k uloženým věcem dostanete. Na stěny chodby v místech, která nejsou příliš frekventovaná, můžete zavěsit kola nebo složený kočárek, na dveře lze umístit věšáky na oblečení.

Rozšiřte pracovní plochy kuchyně

Užitečnou, i když ne příliš rozšířenou vychytávkou pro kuchyň je vyvýšená podlaha. Rozděluje prostor a ještě pod ni můžete umístit zásuvky. Do nich lze uložit třeba sezónní oblečení. Další možností rozšíření je prkénko z plastu nebo dřeva, které přesně sedí nad otvorem dřezu a je na něm možno provádět různé kuchyňské úkony. I v kuchyni se vyplatí vybudovat skříňky až ke stropu a umístit do nich méně používané věci. Není těžké sehnat úložné stěny na zeď, do kterých se vejde mnoho věcí, zavěsit police a poličky, na kterých mohou například stát hrnky, nebo různé háčky na stěny, na kterých mohou viset pánve a kuchyňské nářadí. Úložné prostory lze zabudovat i do výklenků nebo nik.

Regály, krabice a boxy

V malém bytě nemohou chybět ani regály. Ty se hodí především do komor a vejde se do nich obrovské množství dalších věcí. Jak boxy, tak krabice lze vybrat v mnoha dekorech a provedeních, takže není problém vybrat takové, které se budou hodit k celkovému designu interiéru. Dřevo, plast, papír, textil – to vše jsou materiály, ze kterých si můžete vybírat. Boxy lze umístit do zádveří, na skříně, do skříněk nebo komor. Také vnitřní strana dveří nabízí určité možnosti, třeba kapsáře na boty nebo čepice, šály a další doplňky.

Podobné příspěvky