Jak vybrat povlečení

povlečení na posteli

Člověk v průměru prospí třetinu svého života. Je proto samozřejmostí, že každý z nás chce během spánku maximální pohodlí. Ovšem k tomu, aby si naše tělo dostatečně odpočinulo, nestačí pouze dobrá postel. Neméně důležitou roli hraje povlečení. V dnešní době existuje hned několik typů. Vybírat můžete z nejrůznějších materiálů, barev či rozměrů. Jak se ale ve světě povlečení vyznat? Při výběru by vám měli pomoct následující otázky.

Jaký typ povlečení hledám?

Pokud přemýšlíte nad tím, jaký typ povlečení bude pro vás ten pravý, zvážit byste měli hned několik věcí. Potřebujete být v teple? Nebo vám je naopak v noci příliš horko a chtěli byste spíše zchladit? Typů povlečení existuje celá řada a ne každé může splnit vaše představy. Vybírat můžete například z bavlněných, saténových, damaškových, jersey a dalších. Existují také kombinace těchto druhů, jako je bavlněný satén. Každý typ má své určité vlastnosti a je proto dobré si je dopředu důkladně prostudovat.

Jaký rozměr potřebuji?

Správný rozměr povlečení je samozřejmě důležitý. Vybírat můžete z rozměrů klasického povlečení jako je 140 x 200 u přikrývek a 70 x 90 u polštářů. Dnes však můžete koupit i jiné velikosti, jako jsou například přikrývky 140 x 220, 150 x 200 nebo i 200 x 220.

Pro koho bude?

Ačkoli si to někteří lidé neuvědomují, povlečení často vypovídá mnohé o tom, kdo v něm spí. Pokud proto zvažujete koupit povlečení pro sebe, zamyslete se nad tím, jaké barvy či materiály jsou vám příjemné a které vás vystihují. Jestliže jej chcete pro své děti, zvážit byste měli i praktičnost, kterou přináší například povlečení se zipem namísto knoflíků. Nemusíte se tak bát, že se bude povlečení neustále rozepínat a vaše děti tak prospí noc pod holou přikrývkou.

Výběr povlečení dle barev

Ačkoli se to může zdát na první pohled jednoduché, vybrat správnou barvu povlečení bývá často tvrdým oříškem. Ta by měla ladit nejenom se zbytkem vaší ložnice. Důležité je i samotné vnímání barev. Křiklavé vás ke spánku neuloží, naopak je tomu u těch klidnějších. Barvy zkrátka výrazně působí i na naši psychiku. Pojďme se proto podívat, jak vybrat povlečení podle barev.

Béžové povlečení

Béžová má stejně jako například černá výhodu, že ji můžete kombinovat se spoustou dalších barev, patří zkrátka do kategorie neutrálních. Povlečení v béžových tónech působí elegantně a vkusně.

Bílé povlečení

Bílá barva je klasika, kterou nikdy nic nepokazíte. Její jedinou nevýhodou je, že se rychle špiní, tudíž musíte povlečení častěji prát. Bílé povlečení vám rozzáří pokoj a vnese tak do vaší ložnice více světla. Pokud tedy hledáte povlečení, které váš domov rozsvítí, vsaďte na bílou. Bílá barva je navíc spojována s pocitem svobody, čistoty a klidu. Znamená tedy ideální volbu pro váš klidný spánek.

Černobílé povlečení

Jednoduchým, přitom však vkusným řešením, je klasická kombinace černé s bílou. Hodí se tedy i do pokojů, které jsou laděny v tmavších barvách – bílá udělá pokoj světlejším.

Červené povlečení

Pokud máte rádi červenou, buďte při výběru povlečení mírnější. Vhodná je volba světlejších tónů barvy, která není natolik agresivní, jako klasická červená. Ta dokáže působit spíše rušivým dojmem, která by unavovala nejen oči, ale i vaši mysl.

Hnědé povlečení

Hnědá barva prošla v několika posledních letech opravdovou revolucí. Lidé totiž zjistili, že ji můžou kombinovat s téměř každou barvou. Hnědá se velice dobře snáší například s bílou, černou, zelenou a netradiční, avšak přesto příjemnou kombinaci, vytváří s modrou. Ladit bude i se zbytkem vaší ložnice, máte – li nábytek v přírodních barvách.

Modré povlečení

Pokud se těšíte, až si po náročném dni odpočinete v posteli, modrá vám bude příjemným společníkem.
Tato barva patří v ložnicích k nejoblíbenějším právě proto, že je studená. Hodně lidí raději spí v chladnější místnosti. Jestliže patříte mezi ně, pak je povlečení v modrých tónech správnou volbou.

Materiály povlečení

Klíčovým parametrem při výběru povlečení je druh materiálu, ze kterého je ložní prádlo vyrobeno. Moderní trh nabízí tyto základní materiály. Podívejte se, jaké mají kladné a záporné vlastnosti.

Bavlna

Nejrozšířenější materiál k výrobě ložního prádla, je měkký, pružný, hřejivý a dokonale saje vlhkost. Bavlna se pere až na 60 stupňů C. Často se používá pro fototiskové povlečení. V dnešní době se setkáváme se speciální mercerovanou bavlnou. Mercerování je technický postup, při kterém dochází k úpravě bavlněných textilií. Mercerované výrobky se pyšní vyšší pevností, příjemným omakem, afinitou k barvivům a hedvábným leskem. Bavlněné povlečení známe jako saténové, Jersey, damaškové, flanelové a krepové. Dobrá je také bavlna s nanovláknem.

Satén

Příjemný materiál, který nejvíce potěší svou jemností na dotek a svěžím designem. Lesk a dobrou hřejivost mají na svědomí tkané česané příze. Zaskočí jen jeho údržba, musí se prát naruby. Jen tak vydrží dlouho v perfektním stavu. Nemá tendenci se mačkat, proto se dobře žehlí. Fenoménem je MAKO satén, který nadchne nemačkavou úpravou. Zde nutnost žehlení odpadá. MAKO SATÉN není označení materiálu, ale způsob zpracování příze. Jedná se o hustou bavlnářskou tkaninu nízké hmotnosti, s hladkým lesklým povrchem. MAKO SATÉN je tkaný v atlasové vazbě z jemných česaných přízí vyrobených z nejlepších druhů dlouhých vláken egyptské bavlny s hustotou 120 g/m2.

Jersey

Tento materiál se nejčastěji využívá na výrobu napínacích prostěradel. Díky své jemnosti si našel své uplatnění i při výrobě povlečení. Nejedná se o tkanou látku, ale pleteninu. Produkty z Jersey jsou měkké na dotek, splývavé, nemačkavé, mírně roztažitelné a elastické. Mají hladký anebo řídce členitý povrch. Mako – Jersey představuje velmi jemný druh materiálu s hustotou 140 g/m2.

Damašek

Vysoce kvalitní jednobarevná tkanina dominuje bohatým vzorováním. Jednotlivé vzory na látce dotvářejí kontrast se svým podkladem. Vzniká tak ojedinělé střídání dvou stylů. Dříve se damašek vyráběl pouze z hedvábí či lnu, v moderním světě ložního prádla se k jeho výrobě využívá také mercerovaná bavlna.

Krep

Velmi oblíbený materiál si našel své pevné místo v mnohých domácnost díky snadné údržbě a nízké ceně. Nemusí se žehlit! Tkanina ihned zaujme skvělou izolací a savostí. Tento materiál, který vděčí svému zvrásněnému povrchu tepelné úpravě, svým vzhledem a povrchem každému nevyhoví.

Flanel

Kvalitní materiál obsahující stoprocentní bavlnu, výborně hřeje a přitahuje svou jemností. Dokonale drží teplo a izoluje. Odradí jeho náročnější údržba. Vytoužené hebkosti lze dosáhnout pouze speciálními avivážemi a změkčovadly. Žehlení mu nevadí, zachová si nadále svůj hladký povrch a hustota vlákna lépe chrání přikrývku i polštář. Lidé si ho oblíbili díky své hřejivosti zejména v zimě. Jen pozor na produkty s nízkou gramáží, je nutno dbát na gramáž okolo 125 g/m2. Pokud balancujete nad kvalitou látky, vyndejte si povlečení ze sáčku a pečlivě jej osahejte. Látka musí být na omak hustě tkaná bez sebemenších vad.

Mikrovlákno

Atraktivní a cenově dostupný materiál je tvořen mikrovláknem a viskózou (vyrábí se z celulózy a svými vlastnostmi se podobá bavlně). Na první pohled upoutají pevná vlákna, která mají vysoké absorpční schopnosti. Mikrovlákno oplývá dobrou savostí a jednoduchou údržbou. Povlečení z mikrovlákna v létě chladí a v zimě zahřeje. Ani tento materiál svými vlastnosti všem nevyhovuje.

Len (kanafas)

Pokud si pamatujete na dřívější strukturu lnu, rychle na ni zapomeňte. Dnes nadchne speciální povrchovou vizáží, která zaručuje měkkost a přizpůsobivost. Častější praní mu dopřává vyšší měkkost. Vlákna lnu jsou v průměru delší a pevnější než vlákna bavlny. Pevnost za mokra se zvyšuje o 20 %. Mnohým lidem se líbí jeho malá pružnost a dobrá vodivost tepla. Lnové produkty jsou na dotek studené, ale při spojení s lidským faktorem, se vodivost tepla zvyšuje a tělo se zahřeje. Len se dobře pere, ale často se mačká.

Hedvábí

Patně jeden z nejluxusnějších materiálů sloužících pro výrobu povlečení, je hedvábí. Jeho cena je výrazná, proto se ještě v běžných českých domácnostech příliš nezabydlelo. Exklusivní ložní prádlo je určeno pro nejnáročnější klienty, kteří nehledí na cenu, ale preferují kvalitu. Přírodní hedvábí se vyrábí většinou z výměšků žláz bource morušového neboli nočního motýla. Po ztuhnutí výměšků se zpracovávají tenká vlákna, ze kterých si motýl tvoří kuklu. Jejich rozvinutím vzniká hedvábné vlákno, které je velmi dlouhé, asi 300 – 900 metrů. Svůj domov má hedvábí v Číně, která je nejsilnějším producentem, v závěsu stojí Indie a Uzbekistán.

Brokát

Bohatě vzorovaná tkanina se třpytivými nitěmi dominuje svou vysokou hmotností. Brokát je tkán v atlasové vazbě, většinou s žakárovým ústrojím z přírodního anebo viskózového hedvábí. Často se do vzoru přitkávají nitě s nerezavějícího kovu, jako je lurex. Brokát pochází asi z východní Asie, kde se používá na výrobu večerních rób i nábytkových potahů. Povlečení z brokátu vyniká originalitou i kvalitou, ale také vysokou pořizovací cenou.

Náš tip: Pokud chcete opravdu kvalitní povlečení, doporučujeme volit bavlněné nebo hedvábné povlečení, konkrétně tyto příze: Satén (Mako-satén, bavlněný satén, švýcarský premium satén, Mako satén UNI), Jersey (Mako Jersey, bavlněný Jersey), damašek (Mako Damašek, Mako Brokát Damašek) a hedvábí.

Luxusní povlečení

Luxusní povlečení na postele dotváří celkovou atmosféru pokoje. Možná máte prvotřídní nábytek, obdivuhodné obrazy nebo krásně vymalováno. Teprve povlečení však dodá ložnici ten správný šmrnc. Navíc nic nevypoví o obyvateli pokoje víc, než právě povlečení. Je proto důležité vybrat jak vhodný materiál, tak i vzor a barvu.

Jaký vybrat rozměr?

Luxusní povlečení můžete zakoupit v nejrůznějších velikostech, k dostání je například luxusní povlečení 140 x 200, které představuje klasické rozměry. Pokud vám nevadí dělit se o přikrývku se svojí drahou polovičkou, vyzkoušet můžete i luxusní povlečení 200 x 220, které je pro dvoulůžko přímo ideálním řešením.

Typy luxusních povlečení

Jestliže hledáte něco opravdu speciálního, vsadit můžete například na luxusní saténové povlečení.  Má hned několik výhod. Jednou z nich je, že dokonale podtrhne váš styl. A v nespolední řadě vám zaručí klidný a ničím nerušený spánek. Saténové povlečení je známé pro svoji hebkost, která vás nadchne. Zároveň je vhodné především v období horkých letních dnů, kdy příjemně chladí a nabídne vám příjemný odpočinek.

Další a neméně oblíbenou variantou je luxusní povlečení bavlněný satén. Nenechte se ovšem zmýlit – nemá stejné vlastnosti jako povlečení, které je pouze saténové. Bavlněný satén znamená kromě elegance i praktičnost. Na rozdíl od klasického saténu vydrží déle a nelze ho tak lehce poškodit. Zároveň je ideální jak pro zimní tak i letní období. Při praní se však vždy řiďte pokyny, které jsou u povlečení uvedeny. Můžete se tak setkat například s radou, že je dobré prát povlečení naruby. Pokud chcete, aby si bavlněný satén udržel svůj lesk a hebkost, doporučujeme se těmito pokyny řídit.

Dětské povlečení

Přemlouvání, prosení a kolikrát i slzy. Děti jsou často schopné všeličeho, jen aby nemusely do postele. Že tuto situaci znáte a nevíte, co dělat? Řešení je jednoduché. Dítka by se měla do postele těšit. Každé z nich má svého oblíbeného pohádkového hrdinu, se kterým se jim bude dobře usínat.  Dětské povlečení do postýlky s motivem například jejich oblíbené postavy je tak první krok k úspěchu.

Jak vybírat

V dnešní době existuje na trhu nepřeberné množství povlečení. Vybírat můžete z nejrůznějších vzorů, barev i materiálů. A právě u dětského povlečení byste měli více než u jiného dbát především na materiál. Ať už je vaše dítě batole nebo školák, vždy si ověřte, jestli je povlečení příjemné na dotek, zda se hodí na zimu či léto a jestli vám nějakou dobu vydrží.   Vyplatí se vzít v potaz i jeho praktičnost. Zapíná se na zip nebo na knoflíky? Musíte ho žehlit? Na první pohled maličkosti rozhodují o tom, zda budete s povlečením spokojení. U dětí se mění povlečení častěji, zapínání na zip vám ušetří čas, stejně tak to, že povlečení nemusíte žehlit.

Povlečení do dětské postýlky

Pokud hledáte povlečení do postýlky pro ty nejmenší, nejdůležitější roli hraje opět materiál. Pro malé děti je tak vhodná například bavlna, která má ideální vlastnosti – můžete ji bez problému prát i na vysoké teploty. Další roli hraje barva. Ačkoli si myslíme, že malé děti si nelámou hlavu s tím, v čem spí, opak je pravdou. I ty nejmenší vnímají barvy stejně intenzivně jako dospělí. Vybírejte proto takové povlečení, které bude příjemné nejenom na dotek, ale i pro oči. Ideální jsou tedy jemné barvy, jako je například béžová, světle zelená a jiné.

Dětské povlečení na velkou postel

Máte doma starší děti? Pak se určitě porozhlédněte po povlečení se správnými rozměry. Tím je například dětské povlečení 140 x 200. Ačkoli může být vaše dítko ještě malé, nebojte se vsadit na dětské povlečení na velkou postel. Zvláště pokud jste už dětskou postýlku vyměnili za postel klasickou. Větší rozměr se v tomto případě opravdu vyplatí. Děti rostou jako z vody a vy tak nemusíte další rok kupovat nové.

Podobné příspěvky