Na kole do práce (nebo kamkoli jinam)

Trošce plánování se nevyhnete, ale můžete si být jistí, že každodenně dojíždět do práce nebo na nákupy jde. Pojďte si přečíst co takové dojíždění na kole obnáší a na co si dát pozor, aby vás nic nepřekvapilo.

Jen tak, abych vás namotivoval vám ve stručnosti prozradím svůj předchozí život. Do práce jsem to měl 3 kilometry – to je asi 15-20 minut chůze, ale než jsem objevil kolo jezdil jsem tuto vzdálenost autem. Když nesněžilo a nemrzlo, to byla pohodička, ale v zimě jsem strávil ráno minimálně 15 minut oškrabáváním ledu a odmetáním sněhu. Zbytečná ztráta času. Zbytečné plýtvání benzínem, protože jsem místo oškrabování raději nechal pracovat topení. Bylo pro mě nepředstavitelné chodit tu vzdálenost pěšky. A pak jsem si koupil kolo….

Rozhodně to nebylo kvůli „zelenému“ smýšlení. Prostě jsem hledal nějakého aktivního koníčka a kolo bylo správnou volbou. Cestu na kole si užívám a dnes to mám přesných 25 kilometrů. Jasně, je to pomalejší něž doprava autem, ale dělám něco pro sebe, vnímám okolí a nejsem vystresovanej.

Jak se donutit dojíždět na kole do práce?

Jestli vás zajímá ekologie a myslíte na matičku zemi máte to jednoduché v opačném případě si dávejte splnitelné cíle a nepodvádějte.

Aby se cíl stal návykem musí se na to pomalu. Dojíždějte nejprve jen 2-3x týdně – změna je život. Uvidíte, že dny kdy jedete na kole budou příjemnější. Musíte sice mít časovou rezervu. Tedy dřív vstát z postele, ale za to budete mít na všechno spoustu času. Motivací vám mohou být věci, kterých si z auta nevšimnete, až potom si uvědomíte o co jste přicházeli. Tak jako já.

Aby to fungovalo

Tak první důležitou starostí je, zda máte v práci místo kam kolo zaparkovat, bez obav, že vám ho někdo ukradne. Nejlepší je kryté místo pod stříškou. To kdyby pršelo nebo sněžilo. Neméně důležitý je nějaký pevný bod ke kterému půjde kolo přivázat zámkem. Volně ho nenechávejte.

Nemám dobrou kondici

Měl jsem zakouřené plíce a 15let jsem se téměř nepohyboval. Stejně jsem byl v práci rychleji něž když jsem jel autem. Cestou najdete spousty zkratek a nemusíte hledat místo k parkování. Nebuďte na sebe tvrdí a když se příliš zadýcháváte prostě zvolněte tempo. Nekoukejte na rychlost jízdy, ale jestli chcete shodit nějaké to kilo tak se neflákejte, ale nepřehánějte to. Šlapejte tak, aby tělo makalo, ale vy jste mohli po zastavení v klidu mluvit. Říká se tomu aerobní aktivita.

Naplánujte si trasu

Můžete jet starou známou trasou, kterou jezdíte každý den autem, ale postupem času je dobré ji změnit. Odpadne tak každodenní stereotyp a vy poznáte nová zákoutí vašeho města a třeba přijdete na to, že je cesta o nějakou tu minutu rychlejší.

Není to o kole

Na dojíždění do práce nebo na nákupy nepotřebujete nejlepší super technologické novinky okoukané od závodníků Tour de France. Stačí vám to nejlevnější kolo. Vyhněte se supermarketům tam se kola nekupují. Když se vám cyklistika dostane pod kůži, pak si můžete koupit kolo dle vašich představ a požadavků.

Ať jste vidět

Nezapomeňte si koupit blikačku, přední světlo a nejlépe se vybavte reflexní vestou nebo jinými viditelnými prvky. Je to nejen pro vaší bezpečnost. Každý den při dojíždění na kole obdivuji lidi co na silnice vyrazí bez osvětlení. Asi je život nebaví.

Jaké oblečení na sebe

Jezděte v tom co je vám pohodlné. Nemusíte mít cyklistický dres s logy profesionálních stájí. Jezděte klidně v džínách, ale časem pochopíte, že ty nejsou na kolo to pravé, ale jde to i v nich, ale jde to i bez funkčního oblečení.

Za sebe můžu říct, že se mi osvědčilo oblečení z umělých vláken – tedy ne bavlna. Umělá vlákna mají dobrou vlastnost rychlého schnutí a kalhoty už mám raději cyklistické s vložkou, protože jsou pohodlnější a neomezují v pohybu. Každý den potkávám cyklistku v sukni a pár chlápků v kvádru nebo montérkách. Oblečení není tedy ta správná výmluva proč nemůžete jezdit.

Začněte si užívat

Nestresujte se v autě nebo MHD. Kupte si pořádný zámek na kolo, pár reflexních prvků, blikačky a láhev na kolo a vyjeďte. Sadu nářadí, lepení a cyklistický dres řešte až později. Užijte si čerstvý vzduch a slunce.

Jde to

V jakémkoli počasí a roční době. Nesnášel jsem mráz a sníh, protože jsem je musel neustále odklízet. Dnes když jedu z práce, tak si rád zajedu do zasněženého lesa nebo parku a užívám si to. Jet na kole zasněženou krajinou je prostě super. Užijte si čerstvý vzduch a sluneční paprsky.

Podobné příspěvky