Výběr dětského kola – rady a tipy pro výběr ideálního kola pro děti

dětské kolo

Asi každý z nás si pamatuje chvíle, kdy se s rodiči učil jezdit na kole. Právě okamžik, kdy poprvé zjistíte, že jste schopni jet bez pomoci, patří mezi přelomové okamžiky. Každý rodič chce svému potomkovi takovou radost umožnit, a proto bývá i nákup prvního dětského kola velkou události. Podle čeho ale vybírat, aby se dítěti kolo co nejlépe ovládalo? Přinášíme několik tipů, na co si dávat pozor u dětského kola.

Pozor na první seznámení s kolem

Pravá chvíle, kdy by rodiče měli začít uvažovat o pořízení kola pro malého cyklistu, je asi kolem čtvrtého roku dítěte. Pro lepší a bezpečnější seznámení s kolem je možné následně přimontovat ještě pomocná kolečka. Ty ocení zejména děti, které nemají zkušenosti s odrážedlem či koloběžkou, a na kole bez pomoci by se mohly bát. I když kolo bývá nejčastěji pro děti velkým překvapením a patří mezi oblíbené dárky k Vánocům či narozeninám, odborníci vždy radí vydat se na nákup společně s dítětem, které bude na kole jezdit. Rodiče se tak vyhnou možným problémem se špatným odhadem potřebné výšky kola, ale i případné nespokojenosti potomka se vzhledem nebo barvou.

TIP: Už na začátku obujte malého bikera do dětských bot na kolo. Bude se cítit jako pravý závodník a podle toho i podávat výkony. Cyklo boty pro děti vypadají stylově (což děti ocení) a jejich podrážka skvěle drží na pedálech a zajistí tak bezpečnější jízdu (což oceníte hlavně vy)

Jakou velikost kola pro dítě?

Asi nejdůležitějším parametrem, na kterém záleží úspěch při výběru kola, je jeho velikost. Pro nejmenší děti kolem čtyř až pěti let se obecně začíná s kolem o velikosti rámu 12“. Přesto byste ale neměli na tento údaj bezpodmínečně spoléhat, jelikož každé dítě je samozřejmě jiné. Alespoň jeden pohled a vyzkoušení si zaslouží také brzdy. Ne vždy jsou totiž přizpůsobeny malým cyklistům a může se stát, že jsou pro dítě příliš velké nebo mu nejdou ani stlačit. To by mohlo v budoucnu způsobit nejeden ošklivý pád.

Společně s každým dětským kolem byste již automaticky měli pořídit také bezpečnostní helmu. Ta je pro malé cyklisty dokonce povinností, a i když ji často neradi nosí, je zkrátka nezbytností. Pokud si dítě na kole není jisté, často nebývá od věci pořídit ani chrániče na nejrizikovější místa – lokty a kolena.

Podobné příspěvky