Jak se správně obléknout do hor

Zima sebou přináší mnoho radosti a sportovních aktivit jak v přírodě, tak i na horách. Chladné dny vyžadují pečlivější výběr oblečení, jen tak totiž předejdete zbytečnému prochladnutí ohrožující váš zdravotní stav. Nenechte si v tomto ohledu radit od nezkušených a vsaďte na osvědčená pravidla obohacená o nejnovější trendy. Zapomeňte na zcestnou domněnku, že vám postačí se zachumlat do huňatého svetru, opak je pravdou.

Základní princip vhodného oblečení do hor je skryt v tzv. cibulovém systému. Jedná se o vrstvení jednotlivých funkčních oděvů. Nezáleží, jestli jde o pánské nebo dámské oblečení, vždy pohlížejte na svůj komfort a přizpůsobujte tloušťku oblečení dle dané situace. Právě z těchto důvodů se doporučuje 3 – 5 vrstev, které můžete v průběhu sportovní aktivity a klimatickým změnám sundávat či přidávat. Oblečení sportovní by za každé okolnosti mělo být z vysoce kvalitního materiálu, jen tak si zajistíte pohodlí a přijatelné požadavky na jeho službu.

Tři základní vrstvy oblečení

První vrstva oblečení

Oblečení by mělo být rozděleno do třech základních vrstev. První vrstva se taktéž označuje jak sací a plní funkci prádla, které má jasný úkol v odvodu potu z povrchu těla. Tím nedochází k propocení a vy se budete cítit v pohodě po celou dobu aktivit. Oblečení sportovní v zimních podmínkách je nenahraditelnou součástí pohodlně strávených chvil se svými přáteli či rodinou. Tato vrstva se skládá většinou z tenkého materiálu.

Druhá vrstva

Flanelové mikiny už dávno nejsou v módě. Namísto nich se objevují fleecové bundy. Tato vrstva zajišťuje odvod potu z první vrstvy, tím nedochází k zastuzení pokožky. Jde o izolační vrstvu oblečení, které nesplňuje kritéria do větru a deště, proto fleecové bundy využijte pouze jako druhou vrstvu. Sílu materiálu zvolte podle aktuálního počasí, zde se pokuste situaci odhadnout, co nejlépe.

Třetí vrstva

Ať už jde o dámské oblečení, nebo pánské, vždy se držte této vrstvené zásady a dodržujte prověřená pravidla, která vám zajistí pohodlí a teplo. Třetí vrstva musí splňovat ty největší nároky, proto si vždy vybírejte u nejkvalitnějších výrobců. je nenahraditelnou položkou při každém výstupu třeba do hor v Norsku.

Podobné příspěvky