Jak si vybrat kolo – rady a tipy pro výběr

výběr kola v prodejně

Rozhodli jste se pro koupi jízdního kola, ale nevíte, jak si vybrat to pravé právě pro sebe? Nejprve je nutné zodpovědět si pár základních otázek a poté navštívit specializovanou prodejnu, která nejlépe poskytuje i servis; určitě se nevyplatí nakupovat v obchodních centrech. Jedním z nejpodstatnějších faktorů, který vás pravděpodobně ovlivní, je cena.

Kolik by mělo kolo stát peněz?

Nejlevnější dámská i pánská kola koupíte už od 10 000 korun, avšak nečekejte od nich zázraky, naopak je možné, že se na nich zvláště při delších cestách budete trápit a stejně jednou budete nuceni investovat do dražšího náhradníka, jenž vám neudělá ze sportu hotové peklo.

Druhou věcí, která by vás měla zajímat, je pak využití kola. Máte rádi adrenalin a divokou jízdu v lesích mezi kořeny stromů a kameny? Pak je pro vás vhodné horské kolo s menším průměrem kol, širšími silně vzorovanými pneumatikami a výraznějším odpružením. Pokud naopak holdujete svižnému úprku po hladké asfaltce, zaměřte se na silniční kola s uzoučkými hladkými pneumatikami a pevným rámem. Dobrým kompromisem mezi oběma typy je potom trekové kolo, jež využijete při jízdě po silnici, ale zvládne také přechod do složitějšího terénu. Ženy se také mohou obrátit na dámská kola se speciální konstrukcí zvyšující jejich pohodlí.

Na co při výběru nezapomenout?

Nezapomeňte se však zaměřit i na samotnou konstrukci kola. Pozornost věnujte zejména rámu – jeho výšce, sklonu, materiálu, ze kterého je vyroben. Ne nadarmo se říká, že jaký je rám, tak rychlé je kolo. Samozřejmostí by měla být také kvalitní vidlice nebo diskové brzdy, které dnes mají kola téměř bez výjimek. Radno není šetřit ani na komponentech, jako jsou řídítka, ráfky, přehazovačky, nášlapy aj., které by měly zajistit přesný a hladký chod kola.

Aby vás na cestách nezaskočila nepříjemná událost, doplňte hned na začátku své cyklovybavení povinnou výbavu kola také o náhradní duše, dobrou pumpičku, sadu nářadí a samolepící záplaty.

Podobné příspěvky