Povinná výbava jízdního kola

jízdní kolo

Helma, chrániče a vydatná svačinka s lahví vody, to je asi nejzákladnější vybavení na kolo, na které by cyklista neměl zapomenout. Ovšem existují určitá zákonná ustanovení, která určují, co by všechno mělo mít každé jízdní kolo před vyjetím. Pokud si nejste jisti výčtem sounáležitostí, tak svou pozornost věnujte následujícímu článku.

Dozvíte se, jak by mělo vypadat dámské jízdní kolo, ale i jízdní kolo pánské.

Co patří do povinné výbavy kola?


1. Vaše jízdní kolo musí být obdařeno dvěma na sobě nezávislými brzdami s odstupňovatelným ovládáním brzdného účinku. Dětské jízdní kolo nemusí mít v předškolním věku vlastníka přední brzdu.

2. Nesmí chybět ani řádné reflexní plochy, jak na zadní straně, tak i na té přední. Pokud není na zadní straně kola červená odrazka, musíte jí nahradit vhodným reflexním prvkem na oblečení nebo obuvi.

3. V přední části musí být jízdní kolo obdařené bílou odrazkou. Stejně jako u předcházejícího bodu, i zde můžete odrazku nahradit vhodným doplňkem na oblečení nebo botách.

4. Taktéž nesmíme opomenout, že každé jízdní kolo i jízdní kolo pánské musí mít reflexní oranžové boční odrazky na pedálech. Alternativou jsou reflexní plochy na botách nebo v jejich blízkosti.

5. Oranžové odrazky jsou předepsány i na paprscích předního nebo zadního kola. Zde můžete využít alternativní možnosti, kdy reflexní plochy umístíte na konce blatníků nebo bocích ráfků.

6. V případě, že je snížená viditelnost, tak je nebezpečné na jízdní kolo vůbec usedat, proto je zde řešení v podobě povinného bílého předního světla nebo blikačky. Dámské jízdní kolo, ale i to pánské se tak stane více postřehnutelné a pro řidiče bezpečnější.

7. Na zadní straně používáme stejný systém opatření jen s tou změnou, že použijeme červenou barvu.

Podobné příspěvky