Jezte chytře aneb špatné výživové návyky

Když si špatné stravovací návyky sami neuvědomíte je samozřejmě složité se jich zbavit, protože vlastně nevíte, že jsou problematické. Většina populace jimi trpí, včetně cyklistů. Jenže právě sportovec by si měl hlídat správný příjem energie.

Nevynechávejte snídani

Přepadá vás odpoledne a večer nepřekonatelná chuť k jídlu nebo spíš neukojitelný hlad. S největší pravděpodobností to je zapříčiněno vynechanou nebo nevhodnou snídaní. Tělo spotřebuje v dopoledních hodinách nejvíce energie a když mu ji nedodáte ráno, aby mělo přes den co pálit, řekne si o ní později. Bohužel ji potom ukládá v podobě tuků na horší časy. Takže když chcete zhubnout – snídejte.

Jak začít snídat? Někomu jde začít normálním jídlem, třeba pečivem. Jinému se z toho zvedá žaludek. Začněte v malých dávkách a tělo si postupem času navykne na ranní příjem potravy. Pro začátek jsou dobré kukuřičné lupínky, jogurty nebo ovoce.

Pozor na sladkosti

Kdo by odolal dortíků, že? Sám s tím mám problém. Jste-li aktivní sportovec nadbytečné kalorie tělo lehce spálí. Jenže je zde kámen úrazu v nadbytku cukrů. Nebudeme si tu vypisovat vědecké poznatky a proč tomu tak je, ale věřte, že po sladkém roste chuť k jídlu a tělo dostává rychleji hlad. Jestli hubnete, tak sladké jen jednou za čas.

Špatná strava při tréninku

Strčíte si do kapsy pár sušenek, müsli tyčinku plnou cukrů nebo v lepším případě jeden banán. Pak budete mít problém. Rychlé cukry jsou dobrým pomocníkem při závodění, ale v dlouhodobém tréninku nemají co dělat. Jezte s rozumem a na cestu si vezměte celozrnný rohlík se sýrem.

Vůbec nic nejíte

Během dlouhých jízd na kole prostě musíte tělu potřebnou energii dodat. Neděláte dobře, že s jídlem čekáte až domů nebo do hospůdky do které to máte už jen 2 hodiny. Doma vydržíte bez hladu i 4 a více hodin neznamená, že to tak funguje i na kole. Tělo spotřebovává energii a tu je potřeba mu dodávat. V opačném případě vás potká hlaďák na kole.

Změňte to: Jezte pravidelně. Buď zastavte nebo si jídlo přichystejte tak, aby se dalo jíst při jízdě. Do zadních kapes dresu se toho vejde habaděj.

Systém údržby

Jakmile doma sesednete z kola hned se řítíte do lednice. To není dobré. Jestli máte vážně hlad dejte si kousek jablka, ale s jídlem vyčkejte asi 30 minut. Nicméně důležité je se maximálně do 60 minut opravdu najíst. Tělo živiny rychle spotřebuje a zužitkuje pro opravu svalů.

Na kole zásadně nic nepiji

Tak tohle je hláška rádoby profíků, kteří se při jízdě do jedné hodiny o pití vůbec nestarají. Není to dobře. Tělo vodu spotřebovává i když zrovna nepociťujete pocit žízně. Když přijde pocit žízně je už většinou pozdě a tělo prostě trpí nedostatkem vody. Zamezte tomu a berte si pití i na kratší trasy. Nemusíte vypít celou láhev, ale dopřejte tělu pravidelný přísun tekutin.

Jak vidíte není to nic složitého a čím dřív se osmělíte udělat změnu ve svých návycích, tím dříve se budete cítit vitálnější.

Podobné příspěvky