Jarní údržba kola

kolo v opravně při údržbě

S jarem přicházejí nejen první signály teplejších dnů, ale i určité povinnosti, které je třeba udělat pro bezproblémový vstup do nové sezóny. Do této kategorie úkonů spadá i jízdní kolo, které musíme před prvním vyjetím pečlivě zkontrolovat. Zaměříme se na tyto součásti.

Pneumatiky a pláště

Nezáleží na tom, jestli jde o dětské kolo, nebo horské kolo, každé z nich vyžaduje specifický přístup. Určitě neuškodí dofouknout duše, jelikož tlak uniká i při jejich stání. Dodržujte základní zásady a vyvarujte se přílišnému přehuštění či podhuštění. Pro váš lepší přehled si zkontrolujte bok plášťů, kde naleznete potřebné informace o přesném tlaku.

Řetěz na dětském kole, ale i u jiných

Dětské kolo by mělo být kontrolováno častěji, však jde o bezpečnost vašich dětí. Řádně promažte a očistěte celý řetěz. Nastříkejte mazivo spíše na spodní stranu vedoucí od kladek. Následně se věnujte důkladné očistě, jelikož olej patří pouze na řetěz a ne jinam. Každé horské kolo, ale i další typy kol si zaslouží důkladně promazaný řetěz, jen tak získáte opravdový pocit ze slastné a pohodlné jízdy. Hlavně se vyvarujte lepivým olejům, které na sebe zachytávají prach, nečistotu a tím by se snižovala jeho životnost. Jízdní kolo vyžaduje vaší pozornost nejen na jaře, ale i v průběhu celého roku.

Jízdní kolo a brzdy

Na brzdy na kolo určitě nesmíme zapomenout a zvláště pokud jde o dětské kolo. Určitě si dokážete představit katastrofální dopad při jejich nefunkčnosti. Dokonce i dámské kolo potřebuje větší pozornost, než pánské, jelikož dámy tisknou a využívají brzdy daleko častěji. Nejdříve otestujte jejich funkčnost a zkuste zabrzdit každou zvlášť. Pokud nejste spokojeni, tak můžete brzdové plochy zbavit nečistot popřípadě použít speciální odmašťovač na kotoučové brzdy. V případě nesrovnalostí raději zajeďte k odborníkovi, který vám je profesionálně seřídí.

Ostatní náležitosti

V neposlední řadě podrobte své horské kolo či jiný typ kola kontrole tlumičů, světel a dotažení všech šroubků. Jarní přípravu na sezónu nepodceňujte a raději vše zkontrolujte dvakrát, na silnici bude už pozdě.

Podobné příspěvky