TOP 10 nejznámějších kryptoměn
Kryptoměn dnes existuje skutečně celá řada. Je ale potřeba vědět, které z nich se vám skutečně vyplatí z pohledu kapitalizace a které ne. Proto vám přinášíme tento článek, ve kterém si probereme deset kryptoměn, které nabízejí dobrou kapitalizaci.
Bitcoin
Logicky začneme právě Bitcoinem. Prakticky se jedná o nejznámější kryptoměnu, která stojí za šílenstvím, které můžeme v současné době vidět. Kryptoměny potom začaly vznikat právě na základě bitcoinu. Spousta altcoinů, jak se říká odvozeninám od bitcoinu, se ujalo a disponují velkou tržní kapitalizací. Samotný bitcoin je plně decentralizovanou kryptoměnou, která funguje od roku 2009.
Ethereum
Podobně jako bitcoin je i ethereum plně decentralizováno. Celá síť pak běží na bázi chytrých kontraktů. Ke spuštění sítě a tím pádem i samotného etherea došlo v červenci 2015. Setkat se můžete také s pojmenováním „bitcoin 2.0“. Samotnou síť etherea je možné také využívat k programování decentralizovaných aplikací. Jeho těžba je pak poměrně snadná, neboť se těží pomocí grafických karet.
XRP
Za kryptoměnou XRP stojí společnost Ripple. Poslední dobou nezažívá tato kryptoměna nejlepší období díky soudním tahanicím. Spuštění sítě je datováno od roku 2012 a byla spuštěna společně se 100 miliardami předtěžených XRP jednotek. To znamená, že XRP se nijak netěží. Primárně byla tato kryptoměna vyvinuta pro využití ve finančním sektoru. Není proto žádným překvapením, že je tato síť optimalizovaná pro platby.
Tether
Tether se také honosí velkou kapitalizací přesto, že se nejedná o kryptoměnu ale o stable coin. To prakticky znamená, že by se jeho hodnota měla pohybovat okolo jednoho dolaru. Samotný tether pak běží v síti Ethereum.
Bitcoin cash
Jak již můžete vydedukovat ze samotného názvu, bitcoin cash vznikl odštěpením od samotného bitcoinu. Tento derivát si klade za cíl být rychlejší a levnější, co se transakcí týče. Když došlo v roce 2017 k jeho odštěpení, dostal každý držitel bitcoinu stejné množství nově vzniklého bitcoin cash. I tato kryptoměna se rychle dočkala velké obliby.
Litecoin
Litecoin je další ukázkou decentralizované sítě, která je založena na bázi bitcoinu. Vznikl dva roky po bitcoinu, což je řadí na přední pozice, co se týče vytvořených altcoinů. Litecoin měl být především snáze těžitelný, proto se těží pomocí grafických karet. Na začátku zaznamenal litecoin poměrně rychlý růst hodnoty, později se ale začal významně propadat. Tento propad ale přežil, i díky příchodu Lighting Network, a nyní patří ke kryptoměnám s vysokou tržní kapitalizací.
Binance coin
Kryptoměna, která je využívána pro potřeby burzy Binance. Pomocí této kryptoměny můžete platit poplatky za převody atd. K tomu je také uzpůsobena síť, která zvládá enormní množství transakcí za jednu vteřinu. BNB, což je zkratka kryptoměny, se těší velké důvěře mezi investory a uživatelům Binance umožňuje snížit poplatky až o polovinu.
Mohlo by Vás zajímat: Burza Binance návod
Cardano
Cardano není zase tak starou kryptoměnou, vznikla v roce 2017. Tato kryptoměna by chtěla vyřešit problémy kterými trpí jiné sítě. Tímto problémem je primárně nemožnost komunikovat s jinými blockchainy v jiných sítích. Systém těžby je v tomto případě PoS. Kdo tedy již Cardano vlastní, je odměňován dalšími mincemi. Samozřejmě vždy záleží na tom, kolik mincí máte. Cardano pak můžete zakoupit pouze za jinou kryptoměnu, směna USD na cardano zatím možná není.
Lumen
Kryptoměna Lumen je součástí celého platebního systému známého jako Stellar. Hlavním cílem lumenu, resp. Stellaru je především zpřístupnění platebního systému v zemích, které nepatří mezi rozvinuté. Výhodou je, že v rámci jednoho platebního systému můžete směňovat nejrůznější aktiva. Uvidíme, kam až se platební systém Stellar s lumenem dostanou.
Monero
Tato kryptoměna byla vytvořena v roce 2014. Stejně jako mnohé další, i tato je založena na anonymitě a decentralizaci. Mezi další velké výhody patří především nízké poplatky v rámci sítě. Monero pak můžete získat těžbou nebo jednoduchým zakoupením na burze či na některé směnárně.