Jak vybrat pojištění auta?

Pojisteni Pro Auto

Pořídili jste si nové auto, nebo vám jednoduše končí stávající pojistka? A abychom vám sjednávání nového pojištění usnadnili, připravili jsme pro vás několik praktických tipů, jak vybrat skutečně výhodné pojištění.

Povinné ručení

Bez povinného ručení se neobejde žádný majitel auta – je totiž ze zákona povinné. Jeho hlavním účelem není ani tak ochrana vás a vašeho auta, jako spíše ochrana třetích osob, kterým byste mohli na silnicích způsobit škody. Stát tak efektivně předchází situacím, kdy řidič nemá na odškodnění peníze. 

Nezřízení povinného ručení se příliš nevyplácí – nejen, že vám hrozí pokuta 40 000 Kč, ale navíc budete v případě nehody nuceni zaplatit veškeré škody z vlastní kapsy. 

Havarijní pojištění

Havarijni Pojisteni

Havarijní pojištění povinné již není, na druhou stranu se jeho pořízení mnohdy vyplatí. Přestože škody způsobené ostatními účastníky dopravního provozu na vašem voze vám samozřejmě budou uhrazeny z jejich povinného ručení, havarijní pojištění vás bude krýt i v případě, že nehodu zaviníte sami

Limity pojištění

Vzhledem k tomu, že je povinné ručení dáno zákonem, asi nebude žádným překvapením, že stát stanovuje i jeho minimální výši. V současné době je minimální zákonem stanovený limit plnění z povinného ručení 35 000 000 Kč, a to jak na škodu na životě či zdraví, tak na škody na majetku. 

Zvolit můžete samozřejmě i vyšší limit krytí, je však nutné počítat s vyšší cenou pojistky. Podobná je situace i u havarijního pojištění, které sice není nijak regulováno zákonem, ale jeho cena závisí na rozsahu krytí či druhu spoluúčasti. Opět platí, že čím větší rozsah krytí a menší spoluúčast, tím více za pojistku zaplatíte. 

Nejnižší limit plnění pojištění35/35 milionů
Nízký limit plnění pojištění50/50 milionů
Nejoblíbenější limit plnění povinného ručení100/100 milionů
Maximální limit plnění povinného ručení250/250 milionů
Tabulka limitů plnění povinného ručení

Délka trvání pojistky

Zatímco bez povinného ručení na cesty nesmíme, v případě havarijního pojištění se jedná o dobrovolnou volbu. Není tak divu, že celá řada řidičů namísto dlouhodobého havarijka volí krátkodobé havarijní pojištění. To se vyplatí například při cestě na dovolenou, je ovšem nutné si pohlídat, aby platilo i v zemi, do které se chystáte. 

Pokud nepatříte mezi sváteční řidiče a za volantem sedíte prakticky denně, vhodnější alternativou bude spíše dlouhodobé havarijní pojištění. Cena krátkodobého pojistného se totiž mnohdy odvíjí od najetých kilometrů, což nemusí být při každodenních cestách právě výhodné.

Připojištění a doplňkové služby

Podobně jako v případě pojištění nemovitosti či domácnosti máte při pojištění auta možnost zřídit nejrůznější připojištění. Nejčastěji se jedná o asistenční služby, které přijdou vhod při nečekané nehody v zahraničí. Mnohdy je jejich součástí odtah a servis vozidla, případně také půjčení náhradního vozu či oprava vozidla na místě. 

Zachovala Ojetina Po Nemeckem Duchodci

Mezi méně typická připojištění patří například také pojištění zavazadel, dalších osob ve vozidle (úrazové pojištění), připojištění čelního skla, případně také pojištění pro případ živelné události, na které se běžné pojištění nevztahuje. Poměrně výhodné je také připojištění, které vám zaručí proplacení pronájmu náhradního vozidla.

Pravidelně pojistku aktualizujte

I v případě, že jste zřídili skutečně výhodnou pojistku, neusněte na vavřínech a pojistku pravidelně aktualizujte. Vzhledem k amortizaci cena vozu každoročně klesá, což by se mělo odrazit i v částce, kterou za pojištění platíte. 

Co vše ovlivňuje výši pojistky?

Na závěr si pojďme zrekapitulovat, co vše má vliv na výslednou cenu pojistky. Přestože velkou roli hrají bezpochyby nastavené limity pojistného krytí, případné připojištění či míra spoluúčasti, cenu ovlivňuje také samotná kategorie a stáří vozidla. Pojišťovny berou v potaz také výkon motoru či zdvihový objem válců. A samozřejmě nesmíme zapomenout na další segmentační kritéria, jako je například věk řidiče (znevýhodnění jsou zejména mladí řidiči) a předchozí škodní průběh. 

Podobné příspěvky