Tipy na vyřešení prostoru kolem popelnice

Popelnice

Prostor kolem popelnice, jakožto nedílná součást každého rodinného domu, může být mnohdy náročné zařídit tak, aby vypadal dobře. Často okolí popelnic postrádá estetickou hodnotu u jinak do detailu vyladěného okolí domu. My vám ale přinášíme několik tipů, jak si s tím šikovně poradit.

Přístřešek

Vyhledávaným řešením pro prostor okolo popelnice je její zakrytí přístřeškem, případně také ohrádkou. V obchodech jsou dostání přístřešky či ohrádky v nejrůznějších podobách, práci tak výrazně usnadní. Ovšem manuálně zručný člověk si dokáže podobné kryté stanoviště z pár desek vytvořit i sám doma. Někdo zvolí ohrádku, která není v horní části krytá, jiný vytvoří rovnou kompletní přístřešek. Kreativitě se meze nekladou.

Obezděný prostor

Pokud máte možnost a prostor, popelnicím můžete dopřát i obezděný prostor, ve kterém budou schované ze tří stran. Rozhodně takový prostor bude vypadat lépe, než když plechové či plastové nádoby necháte volně v prostoru stát. Obezdívka jasně odděluje obytnou část zahrady a část technickou pro odpad. Ve zděném přístřešku můžete vytvořit i systém polic pro menší nádoby na tříděný odpad. Pokud bude mít zděný přístřešek střechu, použijte krytinu jakou máte i na domě. Celek pak bude působit sladěně. A pokud chcete a máte možnost, klidně čelní stranu zakryjte třeba brankou.

Kromě toho, že by prostor kolem popelnice měl být vzhledný a upravený, měl by být samozřejmě také praktický. V tomto ohledu se můžete spolehnout na obkladové pásky, které se postarají o oba zmíněné požadavky. Obkladové pásky mají jedinečný vzhled připomínající klasické pálené cihly. Výhodou rozhodně je vysoká odolnost proti nepřízni počasí a změnám teplot. Obkladové pásky jsou jednoduché na údržbu, což v okolí odpadků je velmi žádoucí vlastnost. Každému se čas od času stane nehoda a může zeď kolem tohoto prostoru umazat. V případě klasické malby zdi by nebylo tak jednoduché se skvrny zbavit, to vám ale u pásků dělat starosti nemusí. Pokud už máte pásky i na fasádě domu, pak se prostor kolem popelnice dá snadno sjednotit.

Zástěny

Prostor Okolo Popelnic

Řešením do popelnicového prostoru může být i praktická zástěna, do které schováte jednu a někdy i více nádob. Vkusně vypadají a nemusí být ani poznat, co za sebou ukrývají. U moderního domu mohou být třeba z oblíbeného tahokovu nebo zajímavě perforovaného plechu. Naopak do zahrady venkovského typu spíše padne dřevěná zástěna. Díky zástěně se k popelnici nedostane nikdo nepovolaný, ať už zvíře či člověk. Zástěna přispívá také ke stabilitě popelnice při zhoršených povětrnostních podmínkách. Použít lze i rákosové rohože, ty ale nemají dlouhou životnost a je třeba je pravidelně obměňovat.

Jakou vlastně zvolit popelnici?

Máme-li představu o řešení prostoru kolem popelnice, je nezbytné se zmínit také o výběru popelnice samotné. Pro jakou velikost a materiál se vlastně rozhodnout? Velikost vybírejte především s ohledem na prostor určený pro popelnici. Pokud není velký, je jisté, že koupě velkého kontejneru by nebyla vhodnou volbou. V případě, že prostorem nejste nijak limitováni, hlavním kritériem pro výběr popelnice bude množství vyprodukovaného odpadu. Podle statistik je jeden člověk schopen vyprodukovat v průměru 5-6 kg odpadu týdně. V kombinaci s touto informací je při výběru nutné brát v potaz počet členů domácnosti.

Základními materiály, ze kterých jsou popelnice vyráběny, jsou tvrzený plast a pozinkovaný plech. Předností plastové popelnice je zejména nižší hmotnost, a tak snazší manipulace, ale také odolnost vůči extrémním teplotám i chemikáliím. Mezi výhody plechových popelnic patří především možnost ukládání žhavého odpadu, odolnost vůči případnému řádění vandalů a fakt, že na ně sluneční záření nemá vliv. Na druhou stranu plech dokáže poškodit chemikálie a časem se projeví i koroze.

Umíte třídit odpad?

Se tříděním odpadu a recyklováním se pojí celá řada omylů a chybných domněnek. Častými omyly například ve spojitosti s plasty je to, že prý obal je nezbytné vymývat. Do kontejneru na plast je možné vhodit ale i mírně znečištěnou plastovou tašku, PET lahev, kelímek apod. Problém je u třídění plastů pouze mastnota, ta musí být důkladně vymyta saponátem. Lidé si také myslí, že do kontejnerů na sklo patří i porcelán, keramika, autoskla či zrcadla. To je ale omyl. Myslíte si, že v oblasti třídění odpadu vás nic nezaskočí? Otestujte se: umíte třídit odpad? a prověřte své znalosti.

Podobné příspěvky