Jak přes Vánoce nepřibrat? 100% recept, jak na to

tloustnutí na vánoce

Vánoce se nezadržitelně blíží a s nimi i obavy, zda se hmotnost nevyhoupne o pár kilogramů nahoru. Přece jen, o vánočních svátcích jsou splněny všechny předpoklady, aby se tak stalo. Je to několik důvodů, kvůli kterým o Vánoce tloustneme. Jaké jsou ty 3 nejčastější a co proti nim dělat?

Důvody, proč o Vánocích tloustneme

  1. Člověk vystavěný pracovními stresu o svátcích „vypne“ a je v vnitřně v pohodě, což je skvělá šance pro tloustnutí
  2. Mimo vánoční svátky si lidé berou dovolenou i ve dnech okolo Vánoc, kdy obvykle nedělají nic jiného než sedí, koukají na televizi a popocházejí pro cukroví nebo sladké bonbóny, popř. pro řízky z kapra. Nedostatek pohybu je další předpoklad pro nabrání pár kilogramů navíc.
  3. Přes Vánoce se obvykle jí více než ve všední pracovní dny. Člověk ráno najednou snídá, svačí a obědvá, potom ještě ujídá dobroty, které jsou napečené a připravené je konzumaci. Jen natáhnout ruku. Přemíra kalorií, na které člověk není zvyklý se uloží ve formě nadbytečného tuku.

Vánoce obvykle bývají, pokud se neuhlídáte, devastátorem vašich snah o štíhlou postavu. Proto je třeba se úplně neoddat podlehnutí chutím na všechny pochoutky, pod nimiž se stůl jen prohýbá. Návštěva příbuzných nabízí další příležitosti ke konzumaci nejen dalších sladkostí, ale i různých alkoholických nápojů. I když se říká, že alkohol v malých dávkách neškodí v jakémkoli množství, držte se při zemi.

Naštěstí, nebyli bychom to my, abychom pro vás neměli několik zaručených tipů, s nimiž přes Vánoce určitě nepřiberete.

Co dělat, abychom o Vánoce netloustli?

I přes Vánoce se hýbejte

Fitness centra bývají otevřená mimo vánoční svátky, tedy 24. – 26. 12. jako obvykle. Jděte tedy cvičit 23. 12. a pak hned po svátcích. Pokud už se vám bude zdát, že jíte přespříliš a vaše osobní váha vám vaše předpoklady potvrdí, pak zkuste cvičit doma kliky, dřepy, nebo shyby na hrazdě, máte-li ji doma. Jděte si ráno zaběhat do parku nebo do lesa. Cvičit můžete doma i jógu. Když nevynecháte cvičení, určitě se vaše hmotnost o moc nezvýší a budete mít vše pod kontrolou.

běžec na trati
Vánoční běh nebo procházka je to nejjednodušší, co můžete udělat.

Poměrně častým dárkem bývají různé posilovací stroje, zejména aerobního charakteru, ale i různé jednoruční činky, fitness míč, hubnutí na rotopedu, stacionární kola nebo různé vibrační desky. Využijte těchto dárků a začněte je používat již o Vánocích.

Na druhou stranu je dobré si o vánocích dělat radost. A to nejen u vánočního stromečku, ale po celý advent. Ideálním dárkem je adventní kalendář. Možná se budete divit, že adventní kalendáře jsou nejen pro děti, ale také pro dospělé, takže je možné koupit například rumový adventní kalendář, kosmetický, se svíčkami, ale také samozřejmě s čokoládami. A to pro muže, ženy i děti.

Nepřejídejte se

Vánoční cukroví je pro mnohé velikým lákadlem. Obvykle bývá napečeno několik druhů cukroví, jeden druh lepší než druhý. Peče se samozřejmě to, co nejvíc chutná a po čem je největší poptávka. Vánočního cukroví bývají celé bedny. A aby se to nezkazilo, je třeba to všechno sníst. Jestliže je vaším cílem udržet si přes Vánoce svou váhu, musíte odolat. Vezměte si pár kousků cukroví a dost. Ještě větší chybou je, když si dáte cukroví po obědě s náležitě sladkou kávou.

člověk s jojo efektem
Je to těžké nepřejídat se dobrotami.

Přes svátky jezte dostatek ovoce, i sušeného. Supermarkety nabízejí pomeranče, mandarinky, datle, fíky, různé druhy oříšků. Kombinujte toto ovoce s několika kousky cukroví. Bude to mnohem lepší, než když sníte jenom cukroví. Před jídlem se taky dostatečně napijte.

Jezte zdravě

Řízky z kapra a bramborový salát jsou česká klasika. Jde to ale i zdravěji. Kapra můžete dusit, vařit v páře nebo grilovat. Salát můžete samozřejmě připravit s majonézou, ale vhodnou alternativou je bílý jogurt. Jste-li zvyklí přidávat uzeninu, pak si vyberte kvalitnější druhy. Jak už bylo řečeno – o Vánocích jezte dostatek ovoce. Ananas, granátové jablko, sušené meruňky, švestky, banány, mango, fíky a jiné exotické druhy ovoce byste měli jíst mnohem častěji než cukroví, které je opravdovou kalorickou bombou, která vyhodí vaši energetickou spotřebu až do oblak.

Jezte střídmě a vícekrát za den. Nenajezte se najednou moc, abyste se pak nemohli ani hnout. Zkuste vydržet půst na štědrý den. Zlaté prasátko asi stejně neuvidíte, ale je větší pravděpodobnost, že nepřiberete. Když se dokážete takto kontrolovat během vánočních svátků, pak jistě vstoupíte se stejnou hmotností do Nového roku a nemusíte mít výčitky, že jste zase přibrali.

Podobné příspěvky