Pravda o proteinových prášcích
V tomto článku načerpáte znalosti, které Vám pomohou při výběru konkrétního produktu. Proteinové prášky se vyrábějí ze sóje, syrovátky, vajec, rýže a mléka. Proteinové prášky z rýže a vajec jsou k dispozici pouze v koncentrované formě (méně než 80% bílkovin), zatímco sója, syrovátka a mléčné bílkoviny jsou k dispozici ve dvou formách – koncentrát a izolát (více než 90% bílkovin).
Který zdroj (prášek) je nejlepší?
Na toto téma se vedou nekonečné diskuze, nicméně určit nejlepší zdroj bílkovin je nemožné. Každý typ má své pozitivní vlastnosti, díky kterým je potřebný. Jako příklad si uveďme syrovátkový protein – tělo jej dokáže rychle strávit, vylepšuje funkce imunitního systému a obsahuje největší množství BCAA. Sója na druhou stranu koriguje hladinu cholesterolu v krvi, zlepšuje funkci ledvin a obsahuje velké množství glutaminu. A tak dále.
Není sójová bílkovina podřadná?
Nenechte se zmást tímto mýtem. Sójová bílkovina se v kvalitě vyrovná té syrovátkové a mléčné. Je snadno stravitelná, zabraňuje katabolickým procesům ve svalech, podporuje zdraví a sílu kostí a podle studií poskytuje svalům stejný potenciál k růstu jako mléčný nebo syrovátkový protein.
TIP
5 důvodů, proč používat proteinový prášek.
Nezpůsobuje sója estrogenické problémy (speciálně u mužů)?
Vůbec ne. Sója neobsahuje žádné látky, které by negativně ovlivňovaly mužské či ženské reprodukční orgány či hormony.
Jaké typy kaseinových proteinů trh nabízí?
Kasein je nejdůležitějším mléčným proteinem (tvoří 80% celkové obsahu bílkovin v mléce). Jde-li o proteinové prášky, seženete jej ve dvou formách: denaturovaný kasein a nedenaturovaný, ultrafiltrovaný micelární kasein. Druhý jmenovaný je sice dražší, ale rozhodně kvalitnější. Už jen proto, že je produkován bez přítomnosti jakýchkoli chemikálií.
Koncentrát nebo izolát?
Zde záleží na zdroji bílkovin. U sóje chcete určitě izolát. U vaječného proteinu nemáte na výběr, existuje pouze koncentrát. V případě kaseinu a syrovátky mohou být užitečné oba. Obecně jsou lepší volbou izoláty, pokud tedy nemáte limitovaný rozpočet. Izoláty lépe chutnají a neobsahují skoro žádné sacharidy ani tuky.
Doporučení
Druhy proteinových produktů a suplementů.
Je hydrolyzovaný syrovátkový protein lepší než ten obyčejný?
Pro obyčejného člověka zní odpověď „ne“. Hydrolyzovaný protein je vhodný spíše pro jedince s problematickou trávící soustavou. Syrovátkový protein se sám o sobě velice rychle vstřebává. Není tedy nutné (a ani žádoucí) proces vstřebání ještě více urychlit. Tělo pak není schopné všechny dodané živiny využít.
Přidané enzymy – ano či ne?
Tato otázka navazuje na předchozí otázku. Enzymy urychlují zpracování bílkovin. Vaše tělo pak není schopné všechny dodané živiny využít. Doporučujeme tedy, nekupovat proteinové prášky s přidanými enzymy.
Měli byste konzumovat proteinový prášek pocházející z jednoho zdroje, nebo míchat různé druhy?
Na toto téma se stejně, jako u druhé otázky vedou živé diskuze. Nicméně co se kvality týče, pak jsou si sója, vejce, mléko (kasein) a syrovátka rovni. Každý typ proteinu má své silné i slabší aspekty. Žádný z nich ale není vyloženě lepší než ostatní. Proto je důležité, spojit tyto zdroje. Jejich spojením získáte všechny benefity v jedné dávce.