Druhy proteinových suplementů
Bezcílně bloudit po obchodě se suplementy je to poslední, co potřebujete. Proto Vás v tomto článku provedeme světem proteinů. Přijdete na to, které proteinové doplňky byste měli zařadit do svého jídelníčku, abyste zlepšili svůj trénink a rychleji dosáhli vysněných výsledků.
Proteinový průvodce
Protein je nutností jak v objemové fázi, tak i při hubnutí. Je to základní kámen (nejen fitness) výživy. Všichni to vědí, ale nevědí, který si vybrat. Existuje nepřeberné množství variant proteinů, díky čemuž se v této oblasti laik jednoduše ztratí. Ideálním řešením je, dodávat tělu různé typy bílkovin z různých zdrojů. Zajistíte tak, že Vašemu tělu nebude nic chybět, což se pozitivně promítne do výsledků Vašeho snažení.
Bílkoviny pocházející z potravin (hovězí, drůbeží, ryby, mléčné výrobky) jsou nezbytné. Stejně jako ty, které jsou obsaženy v proteinových prášcích. Problém je, že v posledním desetiletí vzniká mylný názor, že bílkoviny v potravinách se liší např. od těch ve formě prášku. To není pravda – bílkovina v proteinovém prášku není o nic horší než ta obsažená v mase. Spíše naopak. Konzumací proteinového prášku se vyhnete tukům a také různým nezdravým faktorům, obsaženým v potravinách (jako příklad může posloužit např. kuřecí maso a růstové hormony v něm obsažené).
TIP
Pořád váháte, jaký vybrat protein?
V článku Vám přiblížíme jednotlivé druhy proteinů, tyčinek a ready-to-drink proteinových nápojů. Sami pak budete moci zvážit jejich výhody a vybrat si ten nejlepší.
1) Proteinové tyčinky
Za předpokladu, že nemáte dostatek času (či chuti) na přípravu každého jídla a svačiny, jsou proteinové tyčinky to, co potřebujete. Tyčinky obsahují vyvážené složení bílkovin, sacharidů a tuků, takže plnohodnotně poslouží jako náhrada svačiny. Navíc existuje řada tyčinek s nízkým obsahem sacharidů.
Vzhledem k tomu, že se bílkoviny z tyčinek absorbují pomaleji, nejsou tyčinky ideální v období před a po tréninku. Jinak se ale vůbec nemusíte bát, zařadit je (s mírou) do Vašeho jídelníčku.
2) Syrovátkový protein
Jde-li o budování svalů, syrovátku (syrovátkový protein) neporazí nic. Jedná se o nejlepší protein pro stimulaci nárůstu svalové hmoty před a po tréninku. Nejlepší syrovátkové proteinové prášky obsahují syrovátkový izolát nebo syrovátkový hydrolyzát – tyto formy jsou nejčistší. Rychle se stráví a dostanou se ke svalům.
Syrovátkový koncentrát je také dobrý, ale obsahuje vyšší množství sacharidů a tuků, které zpomalují jeho strávení. Pokud je Vaším cílem nárůst svalové hmoty, pak si určitě vyberte 100% syrovátkový protein, či popřípadě vícesložkový protein, kde dominuje syrovátka.
Doporučení
Recenze a test 100% whey proteinu
3) Kaseinový protein
Syrovátka je skvělá pro svou rychlou absorpci, nicméně často se může hodit i pomalejší protein. Tím je právě kasein. Kaseinový protein je ideální před spaním – díky svému postupnému uvolňování bude Vaše tělo zásobovat bílkovinami celou noc, během které jinak tělo hladoví. Studie navíc prokázaly, že přidáním kaseinu do po-tréninkové dávky proteinu bylo dosaženo zvýšení množství vybudované svalové hmoty.
Budete-li kupovat kasein, dívejte se po micelárním – je nejpomalejší ze všech verzí kaseinu (i když dobré jsou všechny verze). Sečteno a podtrženo : Každý chytrý suplement obsahuje kasein.
TIP
Po tréninku konzumujte také nějaké jednoduché sacharidy. Zajistíte tak maximální svalový růst.
4) Mléčný protein
Vyhoďte většinu sacharidů a tuků z mléka a výsledným produktem bude právě mléčný protein. Mléčný protein je směs kaseinu (80%) a syrovátky (20%) , tělo jej tedy tráví relativně pomalu. Vícesložkový proteinový prášek, který obsahuje mléčnou bílkovinu může stále být užitečný jak před, tak i po tréninku.
Budete-li kupovat mléčný protein, hledejte izolát (nejčistší forma) nebo koncentrát.
5) Vaječný protein
Vaječný protein hrál prim před objevem syrovátky. Je vysoce kvalitní, a co se trávení týče, je pomalejší než syrovátka, ale rychlejší než kasein. Není tedy úplně ideální před a po tréninku. Dobrá je kombinace vaječného, syrovátkového a kaseinového proteinu – spojení pomalých a rychlých bílkovin zajistí, že Vaše tělo bude živinami zásobováno po dlouhou dobu.
6) Hovězí protein
Hovězí bílkovina, jak už název napovídá, pochází z hovězího masa, ze kterého je před zpracováním odstraněn téměř veškerý tuk. Výsledkem je rychle stravitelný protein, který je vhodnou náhradou syrovátkového proteinu u jedinců, kteří mají alergii na mléčný protein.
7) Sójový protein
Sójový izolát se rychle vstřebává, nicméně jeho hlavním přínosem je zvýšená hladinu oxidu dusíku (NO), zvýšení množství uvolněného růstového hormonu a podpora regenerace svalstva po tréninku. V poslední době panovaly obavy o hormonální dopady sójového proteinu. Nedávné studie ale prokázaly, že sója u mužů nijak nesnižuje hladinu testosteronu / nezvyšuje hladinu ženského hormonu estrogenu.
8) Ready-to-drink proteinové nápoje (RTD)
Jedná se o pohodlnou variantu, podobnou proteinovým tyčinkám. Jednoduše otevřete a pijete. Vždy je lepší, když je RTD nápoj vychlazený. RTD nápoje nejsou ideální před a po tréninku – většinou obsahují pouze mléčný protein, který obsahuje 80% kaseinu = pomalé vstřebávání. RTD tedy spíše poslouží jako náhražka svačiny.