Spalovače tuku

Problematika spalovačů tuku je ve spojitosti s redukčními dietami snad tou nejdiskutovanější otázkou. Na jedné straně jsou spalovačům připisovány až téměř nadpřirozené účinky, na straně druhé se diskutuje jejich účinnost vůbec a reálný podíl na shozených kilogramech tuku. Víte jaký je hlavní problém spalovačů tuku?

Co jsou spalovače tuku?

Spalovače tuku jsou doplňky výživy. Zopakujte si a zamyslete se nad předešlou větou ještě jednou: „Spalovače tuku jsou doplňky výživy.“ Proč toto natolik zdůrazňuji? Jak vyplývá z názvu celé skupiny těchto preparátů, doplňky výživy mají výživu, popř. cílený výživový plán, pouze doplňovat, nelze na nich zakládat vaše cíle! Ať již jste mladík, který se zhlédl v postavě Arnolda Schwarzeneggera a chcete začít budovat svaly nebo maminka, která by ráda po porodu a kojení shodila přebytečné zásoby tuku, vždy a absolutně je primárním faktorem rozhodujícím o splnění vašich cílů výživa, nikoliv doplňky výživy. A je opravdu jedno, zda-li je řeč o proteinových koktejlech a aminokyselinových tabletách v případě mladíka nabírajícího svalovou hmotu nebo o spalovačích tuku v případě maminek či kohokoliv jiného, jehož cílem je redukovat zásoby tuku.

Účinek všech doplňků výživy

Bez toho, abyste se s tímto faktem smířili, by nemělo cenu v článku o spalovačích vůbec pokračovat. Řada lidí totiž na jedné straně sice před každou pohybovou aktivitou „pilně“ užívá spalovač tuku, na straně druhé tímto jejich starost o naplnění jejich cílů končí a jinak se stravují velmi nepravidelně a když už, tak ve velkých porcích ve fast-foodech nebo večer po návratu z práce/školy smaženými polotovary a brambůrky. Připadá vám to povědomé? Tak si konečně uvědomte, že žádné mávnutí kouzelného proutku ani zkratky neexistují! Význam doplňků výživy a konkrétně spalovačů tuku je v tom, že vám cestu za vašimi cíly mohou výrazně ulehčit a zpříjemnit, jak si ukážeme dále, ale na tuto cestu musíte nejprve vůbec vyrazit upravením vašich stravovacích návyků a zařazením pohybových aktivit! Jinak jsou prostředky vynaložené na pořízení kvalitního spalovače tuku naprosto zbytečné. Účinky sebelepšího spalovače tuku při fast-foodové a smažené tučné stravě zkrátka nezaznamenáte, je to stejně absurdní jako očekávat, že když si k hamburgeru s hranolky objednáte colu light (bez cukru), tak tím pro sebe děláte něco zdravého nebo dokonce, že díky tomuto zhubnete. Pokud ale svoje stravovací i pohybové zvyklosti zlepšíte, pak skutečně můžete výhod a účinků spalovačů tuku využívat. Ptáte se nyní, zda-li tedy spalovače tuku za těchto podmínek fungují? Ano a perfektně!

Jak vlastně spalovače tuku fungují?

Doby, kdy se až s posvátnou úctou hovořilo o karnitinu jako o nejlepším spalovači, který veškeré výsledky obstará za vás, jsou nenávratně pryč. Samozřejmě, karnitin má stále kvůli svým účinkům (které si vysvětlíme dále) mezi spalovači své místo, ale v dnešní době jsou ze sortimentu spalovačů tuku jednoznačně nejlepší volbou tzv. komplexní spalovače, které kombinují více účinných látek dohromady, z nichž každá způsobuje spalování tuku jiným mechanismem. Tyto skupiny látek v komplexních spalovačích s různými mechanismy účinku bychom mohli rozdělit na následující:

1. stimulační látky : jak napovídá název této skupiny, jedná se o látky se stimulačním účinkem, které mají z hlediska spalování tuků dvojí efekt – zaprvé umožňují v průběhu dietního režimu, kdy kvůli sníženému příjmu kalorií bývá řada lidí unavená, organismus před pohybovou aktivitou „nabudit“ a zvládnout s plným nasazením tréninkovou dávku, která je pro spalování tuku nezbytná. Druhým žádaným efektem těchto látek je to, že dokáží k tomuto „nabuzení“ organismu využívat energii přímo z tukových zásob! Zástupci této skupiny látek jsou např. kofein, synephrin, taurin, guarana aj.

2. látky s termogenním efektem : také název této skupiny prozrazuje mechanismus účinku, který spočívá v tvorbě tepelné energie, což má rovněž dvojí efekt: jednak s rostoucí teplotou roste i rychlost metabolických reakcí (lidově řečeno se „zrychluje“ metabolismus) a tedy i spalování tuků, zadruhé jsou tuky spalovány i bez využití metabolismem na odpadní teplo, což zvyšuje energetický výdej v průběhu celého dne, tedy i mimo pohybovou aktivitu. Kromě již zmíněného synephrinu (který má jak stimulační, tak i termogenní účinky) do této skupiny látek patří dále např. HCA (hydroxycitrónová kyselina), extrakt ze zeleného čaje, extrakt z vrbové kůry, extrakt ze zázvoru, ginkgo biloba ad.

3. lipotropní látky : neboli samotné „spalovače tuku“ jsou takové látky, které primárně způsobují lipolýzu (spalování tuků). Jak bylo zmíněno již výše, mezi nejznámější a nejpoužívanější patří L-karnitin (který je mimochodem přirozenou látkou lidského organismu), jehož mechanismus účinku spočívá v transportu mastných kyselin přes membrány mitochondrií (energetické centrum každé buňky) do jejich nitra, kde dochází k vlastnímu „spalování“ v procesu zvaném beta-oxidace mastných kyselin. Z dalších látek můžeme do této skupiny také zařadit rosavin, cholin aj. Zajímavý je rovněž ve spalovačích i obsah chromu, protože tato látka působí na tuky z druhé stránky: snižuje pocity hladu a chuti na sladké, což je v průběhu redukčních diet vlastnost více než příjemná.                   

Nyní věřím, že si již dovedete působení spalovačů tuku alespoň přibližně představit a uvědomit si, že spalovače samy o sobě při nezřízeném stravování nic nevyřeší, protože při „civilizačním“ nepravidelném stylu stravování s jídly bohatými na tuky a jednoduché cukry máte metabolismus natolik zpomalený, že není v silách sebelepších spalovačů ho na potřebnou úroveň „rozběhnout“. Naopak pokud na cestu za svými cíly vyrazíte a váš jídelníček upravíte (a budete jej dodržovat), vaše výsledky se při současném použití kvalitních spalovačů tuku dostaví mnohem rychleji a mnohem méně „násilněji“ (díky odstraněnému pocitu únavy, hladu, chuti na sladké apod.) než na samotné dietě.

Jaké komplexní spalovače ze sortimentu preparátů na hubnutí zvolit?

Ačkoliv filosofií webu Viviente.cz je propagovat zdravou výživu a vědecké informace na rozdíl od „šarlatánů“ propagujících primárně doplňky výživy, na jejichž propagaci jsou finančně zainteresováni, považuji jako autor tohoto článku za rozumné zmínit i několik konkrétních výrobků na našem trhu, které vám, doufám, usnadní orientaci v širokém sortimentu a hlavně vás vyvarují „vyhození“ peněz za nějaký spalovač s překrásnou lákavou reklamou, který ovšem neúčinkuje.

Předem bych ale rád upozornil na fakt, že je nesmírně důležité si nejprve pozorně přečíst informace od výrobce u konkrétního doplňku, protože u některých mohou být k jejich používání zdravotní kontraindikace (např. vysoký krevní tlak, diabetes či užívání některých skupin antidepresiv). Mezi nejúčinnější komplexní spalovače tuku dostupné na našem trhu v ČR patří: Hydroxycut, Cutting Edge, Max Lean EF, Xenadrine, Fat Burner Thermogenic aj.

A to je milé čtenářky a milí čtenáři k tomuto tématu vše, nyní je jen na vás, zda-li si tyto informace vezmete k srdci, změníte své výživové návyky, zařadíte pravidelné pohybové aktivity a za pomoci kvalitních spalovačů tuků dojdete bez násilí a spolehlivě k vašim vysněným cílům!

Podobné příspěvky