Správná výživa pro běžce

běžec na trati

Neustále se „za něčím honíte“ a chcete, aby se Vám běhalo tak nějak lehčeji a ještě jste dosáhli nějakých výsledků? Tak to je na čase začít dodržovat zásady správné výživy pro běžce.

Odborníci přes výživu se nedělají legraci, když sestavují jídelníčky a výkonnostní režimy podle individuálních potřeb každého z nás. Jestli Vás běh chytne opravdu na plno, připravte se na to, že za chvíli začnete měnit celý svůj denní (ne)řád.

Toho, kdo pravidelně sportuje a tvrdě na sobě maká, tělo brzo donutí se zamyslet nad tím, jestli není lepší zalehnout do postele místo toho juchání na mejdanu. Najednou si začnete uvědomovat celou řadu potřeb, které tělo vždy mělo, jen Vy jste je neposlouchal/a.

Při vytrvalostním běhu sice vyplavíte dostatek endorfinů, ale tělo každou namáhavou aktivitu považuje za námahový stres. Proto je správná výživa pro běžce stejně důležitá jako samotný trénink.

Trénink bez koktejlu jako by nebyl

Už jste slyšeli o superpotravinách jako je zelený ječmen, chlorela nebo peruánská hlíza maca? Ne? Tak si z nich zkuste namíchat koktejly a vypijte je hodinu před tréninkem. Nebudu se zde rozplývat jaká je to mňamka, ale třeba Vám to zrovna bude chutnat. A když ne, můžete se utěšovat, tím že děláte maximum pro zvýšení kondice.

Vyvážená strava

Dostatek energie a vitamínů nám zajistí sacharidy (v podobě rýže, těstovin a cereálií), ovoce, sušené ovoce, zelenina a bílkoviny (ale ty si dopřávejte pouze v malé míře). Cukr slouží jako doplnění energie a nejlepším zdrojem jsou přírodní cukry v ovoci. Kdo si rád zahřeší, může sáhnout i po sladkostech.

Po běhání dopřejte svému tělu přírodní cukr (banán, pomeranč) a za další půlhodinu bílkoviny v podobě mléka, tvarohu nebo speciální výživy pro sportovce. Bílkoviny jsou důležitým stavebním materiálem pro regeneraci svalové hmoty. Je dobré si nějaké ty bílkoviny dát k večeři, aby Vaše tělo mohlo opravovat svalovou hmotu, zatímco Vy si budete v klidu spát.

Po běžeckém tréninku se organismus bude dožadovat doplnění antioxidantů (vitamin B, C, E a beta karoten). Naopak se bude chtít zbavit volných radikálů. Volné radikály vznikají při tělesné aktivitě nebo stresu a mohou narušit genetický kód DNA, což může vést až ke vzniku rakoviny.

Neběhejte na lačno

Jen málokdo dokáže jít běhat s prázdným žaludkem a nepřivodit si nepříjemné žaludeční potíže. Proto si půl hodiny před ranním během dopřejte alespoň toust, banán nebo trochu ovesné kaše bez mléka.

Jezte méně a častěji

Už jste určitě stokrát slyšeli, že několik menších jídel během dne je lepší než jedna až dvě maxi porce za den. Ale stále se tím neřídíte? Přestaňte se už vymlouvat, že se kvůli práci nestihnete najíst a dopřejte si pár minut na nějakou tu svačinku a oběd. Ve stáří Vám za ty vředy, na které si zakládáte, nikdo nic nedá! Pravidelná a vyvážená strava zajistí vyváženou hladinu cukru v těle a to má pozitivní účinky na běhání i regeneraci.

Kolik?

Jezte minimálně stejné porce, jako když jste neběhali. Tedy samozřejmě žádné přežírání, prostě přiměřeně, přiměřeně. Pokud se Vaše tělo bude stále dožadovat větších porcí, dopřejte mu je. Tady platí, že musíte poslouchat svoje tělo. Nezapomeňte, že čím víc se hýbete, tím víc energie ztrácíte a tím víc budete žravější. Při běhu spálíte dost kalorií a pravidelní běžci spalují víc energie i v době odpočinku než lidé, kterým schází pravidelný pohyb. Jestliže se ze strachu z přibírání na váze začnete šidit, nebudete mít dost energie na trénink a brzy se dostaví únava, vyčerpání a tudíž i ztráta motivace.

Podobné příspěvky