Protein – před nebo po tréninku?

dávkování proteinu

Mnoho lidí si myslí, že konzumace proteinového prášku po tréninku je základ. Ale co protein před tréninkem? V tomto článku zjistíte, proč byste nikdy neměli vynechat svou předtréninkovou dávku proteinu.

Bílkoviny můžete přijímat před i po tréninku, pokud byste si ale museli vybrat, doporučujeme zvolit dávku před tréninkem! Potréninkové proteinové nápoje byly dlouhou dobu považovány za absolutní základ výživy. Nedávné výzkumy ale ukázaly, že užití bílkovin před tréninkem pro Vás může být ještě prospěšnější. Ptáte se, proč?

Dodáte svým svalům palivo

Dávka proteinů před tréninkem (zejména větvených aminokyselin – BCAA) dodá Vašim svalům palivo k následnému tréninku. BCAA nemusí být zpracovány játry – okamžitě po absorpci míří do krevního oběhu, kterým se dostanou do svalů. Tento fakt je klíčový proto, že cvičení způsobuje rozpad a oxidaci BCAA. Dodání BCAA do pracujících svalů tak zabrání katabolickým procesům (rozpadu svalů).

Zrychlíte bílkovinnou syntézu

Dávka proteinů před tréninkem urychlí bílkovinnou syntézu. Ta tak začne už během tréninku. Během tréninku tak dojde ke zvýšení dodávky aminokyselin a jejich rozšíření do svalů. Ať už berete BCAA zvlášť, nebo jsou obsaženy ve Vašem proteinovém prášku, bráníte jejich konzumací rozpadu svalů (viz výše) – syntéza bílkovin je tak ještě účinnější.

Spálíte více kalorií

Nedávná studie zjistila, že konzumace jedné odměrky proteinového prášku před silovým tréninkem zvýšila počet spálených kalorií po dobu následujících 24 hodin. Přesná metabolická příčina tohoto efektu zatím není známá, bude předmětem dalších studií. To Vám ale nebrání tohoto faktu využít!

Přetrvávající efekt

Další výhodou užití proteinového prášku před tréninkem je dlouhodobější efekt. Po požití bílkovin trvá následná syntéza až tři hodiny. To znamená, že předtréninkový protein Vám poskytne dvě výhody – BCAA zabraňují katabolickým procesům ve svalech a po tréninku je ve Vaší krvi vyšší hladina aminokyselin, což znamená rychlé dodání živin do svalů a posílení anabolických procesů.

Rozpad svalů má na svědomí hormon kortizon. Studie zjistily, že konzumace proteinového a sacharidového drinku 30 minut před tréninkem vedla k výraznému snížení hladiny kortizonu v těle až po dobu 24 hodin.

Bonus k pálení tuků

Konzumace proteinového prášku (speciálně BCCA) je extrémně prospěšná při nízkosacharidové dietě. Dodáte-li svému tělu před tréninkem BCAA a zároveň máte nízkou hladinu glykogenu (právě díky nízkosacharidové dietě) , dojde během tréninku k vyšší oxidaci tuků, resp. k jejich spalování.

TIP

Druhy proteinových suplementů

Závěrečný vítěz: Předtréninkový protein

Živiny, které přijímáte jsou velmi důležité pro rozvoj a zdokonalování postavy. Pokud vynecháte protein před tréninkem, ochuzujete se tak o výrazné beneficiální efekty. Za předpokladu, že máte během dne dostatečný příjem bílkovin, můžete před tréninkem brát i čisté BCAA, nicméně proteinový prášek je ještě výhodnější. Eliminujte katabolické procesy a podpořte ty anabolické!

Podobné příspěvky