Jaký protein koupit?

Často tvrdí, že je vždy bezesporu ten nejlepší a to pro všechny jeho konzumenty bez nějakého logického bližšího vysvětlení.

Je tedy mezi proteinovými přípravky nějaký rozdíl?

Mezi proteinovými přípravky je velký rozdíl, jak v použití tak i v jejich složení. Ne vždy se tentýž protein hodí pro vás i pro vašeho kamaráda. Každý z nás má odlišné požadavky na proteinové produkty a proto i vznikl tento článek, aby jste si mohli v klidu promyslet, který protein je pro vás ten ideální a aby jste již nekupovali něco co vašim svalů příliš moc nenabízí.

Suma, kterou musíte zaplatit za proteinový přípravek v dnešní době není malá a ceny budou spíše stále stoupat, pro nedostatek mléka v Evropě. Cena proteinu za 2kg se pohybuje v dnešní době v rozmezí 1200 – 1600 Kč.

Nejzákladnější rozdíl mezi proteinovými přípravky je v jejich složení. Ve vlastním obsahu živin v daném produktu. Základem přípravku je nejčastěji syrovátka (není vhodná jak se často mylně uvádí pro všechno a pro všechny). Každý proteinový přípravek má své specifické určení, tedy zaměření na konkrétní problém jedince.

Whey Protein (syrovátkový protein)

Označení Whey Protein nese název podle složky, ze které je vyrobený a tedy ze syrovátky. (Whey znamená v angličtině syrovátka.) Syrovátkové proteiny jsou na trhu nejznámějšími proteiny vůbec mezi uživateli. Mají dobré jméno pro svůj účinek a dobrou stravitelnost i chuť.

Velkou výhodou syrovátkového proteinu je jeho využití během celého dne. Syrovátkový protein je možné během dne používat jako svačinu, či dávkou tohoto proteinu doplnit jídlo chudé na bílkoviny. Například, jídlo které nemá přílohu v podobě masa, lze doplnit jedním proteinovým koktejlem. Příjem syrovátkového proteinu po tréninku je významný a i dokonce příjem syrovátkového proteinu jako poslední denní jídlo před spaním v podobě „Night Proteinu“ je také přínosem. Využití syrovátkového proteinu je velice široké, proto je tento protein tak oblíbený, má však i svá úskalí.

Syrovátkový protein je vhodný pro každého, kdo usiluje o budování svalové hmoty a chce zvýšit příjem bílkovin ve stravě formou koktejlů. Příjem syrovátkových proteinů je obecně nutné střídat s jinými proteiny. Na tuto skutečnost se velmi často zapomíná, či sportovci vůbec netuší, že by měli jednotlivé proteinové přípravky mezi sebou obměňovat, střídat.

Tedy je vhodné, spíše nutné, nepoužívat po celý rok syrovátkový protein a to z důvodu předávkováním určitými aminokyselinami, které syrovátkový protein obsahuje v nadbytku. Dlouhodobé užívání pouze syrovátkového proteinu a to bez rozdílu výrobce, jako hlavní zdroj příjmu bílkovin vede k zastavení svalového růstu i dokonce ve vážných případech ke ztrátě svalové hmoty! Prakticky je tedy nutné například každé 2-3 měsíce střídat syrovátkový (Whey) protein, s proteinem, který je postavený na jiném základě, např. Protein Extra, Egg Protein či Sojový protein.

Protein Extra

Základní doménou tohoto proteinového výrobku je především ochrana a výživa chrupavčitých struktur a kloubů. Tento Protein Extra dokáže viditelně v několika týdnech předzásobit klouby, tak že jeho užívání doslova cítíte.

Tento protein bych doporučil náročnějším sportovcům, kteří chtějí dlouhodobě ve zdraví posilovat a nabírat svalovou hmotu. Základem růstu svalu jsou silné, zdravé kosti, klouby a síla šlach. Sval nemůže růst jestliže je šlacha (úpon) slabý. Jakmile nemáte dostatečně kvalitní výživu pro vaše šlachy (úpony), šlachy nesílí a nemůže ani sval sílit.

Tělo nedovolí, aby byl sval silnější než úpon. Jakmile by se to stalo, úpon by se při těžké zátěži natrhl a to u svalu či u kosti. Většina sportovců a to především při silových trénincích si toto riziko neuvědomují díky mizerné výživě jejich šlachy nesílí a ani sval tedy jak je výše vysvětleno nemůže růst! Protein Extra je speciálně vyrobený pro vyživení svalů, kloubních spojů, šlach a chrupavčitých struktur, tak aby tyto tkáně mohli rychle sílit.

Dobře vstřebatelné látky dokáží lidské tělo zásobit tak kvalitními živinami, že to sami po několika týdnech ucítíte a to jak na svém svalovém růstu, tak i na síle. Při zesílení šlach a všech struktur, které se sílou a objemem svalu souvisí, cítíte a vidíte viditelné pokroky na zvedaných váhách. Najednou se pohnete silově rychle nahoru.

Egg Protein

Egg proteiny, neboli česky vaječné proteiny se prodávají méně než syrovátkové proteiny pro svoji zatím nedoceněnost. Chytrý sportovec, který se nenechal unést reklamou vý, že Egg Proteiny svým složením dokáží dělat zázraky.

Tak jako vejce ve výživě sportovce nesmějí chybět pro své výborné aminokyselinové spektrum, které obsahují. Podobně tak je to s Egg Proteinem, který obsahuje anabolické látky, které dokáží ovlivnit vaši formu a růst svalů. Egg Protein je vhodné střídat se syrovátkovým proteinem a to několikrát v roce.

Tedy například po dvou měsících užívání syrovátkového proteinu začnu užívat Egg Protein. Tím se vyrovná příjem všech aminokyselin, které proteiny odlišně obsahují. Cena Egg Proteinu je často i nižší než u syrovátkových proteinů, což je výhodné pro sportovce, kteří nechtějí do proteinových přípravků investovat celé jmění. Dávkování Egg Proteinu je podobné jako u syrovátkového proteinu. Egg Protein dosahuje i vynikající chutě.

Night Protein

Název Night Protein označuje všechny proteinové přípravky, které jsou určené především pro příjem, konzumaci před spaním a během spánku či v brzkých ranních hodinách. Skladba a výživová hodnota tohoto konkrétního proteinu tomuto použití odpovídá svým složením a to tak, že pomalu uvolňuje bílkoviny do těla, do krve a následně do svalu. Tím je zaručen optimální přísun bílkovin a aminokyselin po celou noc, kdy tělo ve spánku, při odpočinku pro nedostatek bílkovin likviduje vlastní svalovinu. Příjmem syrovátkového Night Proteinu zabráníte této kolizi a naopak svaly vyživujete i přes noc při spaní a optimálně tak může docházet k rychlejší regeneraci a k rychlejšímu růstu svalové hmoty přes noc, kdy se vaše svaly regenerují.

Night Protein přednostně užívejte několik minut před spaním a v brzkých ranních hodinách a to v dávkách 40g a více (jedna polévková lžíce odpovídá 5g proteinu). Užitím určité dávky Night Proteinu před spaním zabráníte rozkládání svalové hmoty v době spánku, kdy tělo nedostává žádné živiny a nemůže kvalitně regenerovat. Příjmem Night Proteinu před spaním 20 minut dostanou vaše svaly kvalitní bílkovinu a svaly mohou začít plnohodnotně regenerovat. Rychlost regeneračních procesů se urychluje o 80% času.

Další použití Night Proteinu ještě v tu samou noc je „vychytávkou“ pro borce, kteří to myslí s nárůstem svalové hmoty opravdu vážně. Užití tohoto výrobku v brzkých ranních hodinách jako druhou dávku výživové bomby připravené pro hladové svaly je užití proteinu kolem 3-4 hodiny ranní, tedy 4-5 hodin od první dávky, která byla svalům podána 20 minut před spaním. Tento nový Night Protein si můžete připravit klidně do předu na dobu 24 hodin, kdy protein neztrácí na své hodnotě oproti jiným Night Proteinům. Nemusíte se tedy v noci zdržovat s jeho přípravou rozmícháním, jako u ostatních Night Proteinů na trhu.

Fitness Lady Drink

Fitness Lady drink je velmi chutný a výživný proteinový nápoj především vhodný pro ženy. Je možné ho použít jako náhradu jednoho denního jídla. Ženy mají především problém s jídlem na noc, často nevědí co mají jíst večer, aby nepřibírali na váze. Fitness Lady Drink je výborným tekutým jídlem, které vás nasytí a po kterém především nebudete tloustnout, ba naopak. Příjem bílkovin jako poslední chod, tedy poslední večeře je výhodnou variantou jak pro ženy, které aktivně sportují, tak i pro ženy, které chtějí zhubnout.

Během dne můžete přijímat 40g prášku v jedné dávce rozmíchané ve vodě dle návodu v šejkru či v mixéru. K tomu pro dostatečné nasycení můžete přijmout jeden kus ovoce, například broskev, banán atd., dle chuti, či je vhodná k „zakoustnutí“ müsli tyčinka. Fitness Lady Drink obsahuje 50g proteinové složky mléčné bílkoviny, odtučněného mléka, rozpustnou i nerozpustnou vlákninu.

Syrovátkový Whey Protein – v sáčku

Při nákupu tohoto 2kg syrovátkového proteinu ušetříte ve srovnání s úplně shodným výrobkem, který je ale na rozdíl balený v dóze, také 2kg a je ochucený rovných 600Kč! A to je značný rozdíl, tedy i pro mladé a méně náročné sportovce nabízíme kvalitní řešení.

Protein není v žádném případě v nižší kvalitě než proteiny balené v dózách. Je to plně kvalitní syrovátkový protein 83% (CFM+UF) svojí kvalitou srovnatelný s jinými syrovátkovými proteiny!

Kvalitní syrovátkový protein s výbornou stravitelností a s rychlou rozpustností při rozmíchávání v šejkru či v mixeru. Tento Syrovátkový Protein je vhodný pro méně náročné sportovce, kteří nechtějí vydávat vysoké sumy za Syrovátkové proteiny draze balené. Protein je neochucený, což se dá vyřešit přidáním Glukózy či lépe například 2mi lžícemi sacharidového přípravku, který dodá neochucenému syrovátkovému proteinu dobrou chuť.

Zde není problém dva odlišné výrobky co se týká spojení složek smíchat dohromady. Rozpustnost a směsitost je bezproblémová. Dále je pro snížení ceny Syrovátkový Protein 83% (CFM+UF) balený v pevném dvoustěnném igelitovém obalu, který snižuje cenu, tak aby jste nemuseli platit za dózu, ale pouze za obsah Syrovátkového Proteinu!

Sojový protein – v sáčku

Sojový protein je vhodný pro náročné sportovce, kteří chtějí mít ve svém jídelníčku zastoupené všechny složky živiny. Jedná se o rostlinné bílkoviny, tedy skladba aminokyselin je odlišná například od syrovátkového či vaječného proteinu, což je logické. Často se mluví o sojovém proteinu jako o něčem podřadném, co nemá smysl ani užívat. Opak je však pravdou.

Zařazení sojového proteinu do jídelníčku je velkým přínosem, především jestli jste dlouhodobě předávkování syrovátkovým proteinem, tedy pokud již několik měsíců v kuse stále dokola používáte pouze proteinové přípravky založené na syrovátkovém základu a to bez rozdílu značky výrobku. Velkou výhodou sojového proteinu je jeho velmi nízká cena, která může velmi příjemně překvapit.

Sojový protein je často i součástí jiných proteinů jako menší podíl z obsahu surovin, ze kterých je proteinový produkt složen. Sojové proteiny se na trhu neuchytili pro „jejich nedobrou chuť“, která se velice těžce něčím vylepšuje, tak aby byl koktejl lahodný. Naopak u syrovátkového proteinu není těžké příchuť vyrobit velmi lahodnou a zvládne to i kde jaká mlékárna, která o sportovní výživě nemá příliš potuchy.

Sojový protein se dá dobře využít mezi jídly jako svačina nebo jím můžete doplnit jídlo chudé na bílkoviny. Sojový protein ocení převážně vegetariáni, kteří by neměli přijímat podle svého přesvědčení živočišné produkty, mezi které mléko patří, tedy syrovátkový protein by pro ně měl být tabu, proto se zde otevírá šance používat sojový, pšeniční či podobný proteinový zdroj, který neobsahuje látky živočišného původu, jako syrovátkový protein.

Závěr

Závěrem snad dodat, že není jedno jaký protein si domu pořídíte. Musíte vědět čeho chcete dosáhnout a používat při nákupu rozum. Jistě, vždy jde o dosažení co největšího svalového růstu, ale musíte přemýšlet a vybrat ten správný protein podle účinku a vhodnosti použití, ne podle „nablejskané“ a přehnané reklamy, která u všech výrobků slibuje velký nárůst svalové hmoty!

Podobné příspěvky