Jaké vytápění zvolit do domu

vytápění v domě

Vytápěcí systémy vybírejte do svého domu velmi opatrně. Jedná se o jednu z nejdůležitějších položek při zařizování nového bydlení. Ne každý způsob vytápění představuje výhodnou investici. Berte v potaz, že vyšší počáteční investice vám může ušetřit finance na zpětných měsíčních nákladech. S vybraným topným zdrojem můžete topit dalších 20 let.

Levnou variantou je zemní plyn

Hledáte-li úsporný, a navíc ekologický způsob vytápění, je pro vás vytápění pomocí plynového kotle to pravé. Nové plynové kotle pracují na principu kondenzace, a jsou tak účinnější než dříve. Koupě kondenzačního plynového kotle pro vás bude sice znamenat o něco vyšší počáteční investici, ovšem následně ušetříte s každým topením na energiích. Plynové topení se hodí téměř do všech typů nemovitostí. Využít jej můžete ve starém rodinném domě či domě po rekonstrukci i v novostavbách.

Tepelné čerpadlo ocení milovníci ekologie

Systém, který je maximálně soběstačný a velmi ekologický, to je tepelné čerpadlo. V domácnostech se těší neustále větší oblibě. Funguje na principu převodu tepla z venkovních zdrojů, tj. vzduch, voda, země, do interiéru domu. Při velkých mrazech se dotápí elektřinou. Chcete-li mít 100% ekologický zdroj, doplňte čerpadlo solárními panely a elektřina již nebude zapotřebí. Tento systém se často doplňuje podlahovým vytápěním, aby byla zachována stálá teplota v domě. Hodí se nejvíce do novostaveb či zateplených starších domů. Náklady na provoz jsou nízké, ovšem počáteční investice se pohybuje v řádech stovek tisíc korun. 

Vytápění elektřinou

Pokud vezmeme v potaz jednotkové náklady na palivo, jedná se o jeden z nejdražších způsobů vytápění. Ovšem pro pasivní a nulové domy je elektřina výhodným způsobem vytápění, jelikož spotřeba je velmi nízká a pořizovací náklady na přímotopy nejsou vysoké. Vytápění domu elektřinou je navíc velmi pohodlné a téměř bezúdržbové.

Tuhá paliva nemají velkou budoucnost

Předěláváte-li starý dům, jistě není špatný nápad zůstat u tradičního vytápění dřevem a uhlím. Skutečně se jedná o jednu z nejlevnějších variant v oblasti vytápění. Nízká cena ale skrývá spoustu ALE.

Nezapomeňte, že na to, abyste vytopili svou domácnost, budete muset vynaložit určité úsilí. Naštípat, či nanosit dříví, skládat uhlí, a navíc pak pravidelně přikládat. Myslete i na ekologickou stránku, evropská legislativa se snaží omezit a postupně úplně zakázat především spalování uhlí, tudíž hrozí, že časem tento systém vytápění stejně nebudete smět využívat.

Požadavky na topení se budou u každé domácnosti lišit. Proto je dobré důkladně probrat a zvážit všechny možnosti a vybrat to pravé pro vás. Kdyby se finance staly překážkou, jak si své sny o ideálním vytápění splnit, půjčka bez registru vám hravě pomůže.

Podobné příspěvky