Alkohol při sportování a tréninku

Alkohol je návykovou drogou, kterou piják sám dobrovolně požívá, aby potlačil nepříjemné psychické stavy, či aby dosáhl příjemného stavu a stal se součástí skupiny pijáků. Zvyšování dávek alkoholu u pijáků není nic nového.

Tyto dávky musí úměrně stoupat, aby piják mohl být laicky řečeno opilý, jelikož se za nějakou dobu stane, že z dosavadních dávek alkoholu je otrlí, a tak musí zvýšit příjem dávek, aby se dostal do stavu, který mu navodí další pocit volnosti.

Alkohol je silně návykový a má silné negativní následky u pijáků jako tvrdé drogy. Vyléčení z alkoholické závislosti je takřka nulové. Vyléčení není totiž nikdy trvalé, ale pouze dočasné. Kdy jedinec v nejlepších případech přestane pít na několik měsíců a jakmile se jednou vrátí ke skleničce, stává se z něho neúspěšně léčený alkoholik, který nemá šanci získat cestu zpět.

Nebezpečí závislosti na alkoholu neustále narůstá, jelikož jeho užívání je všeobecně společností tolerováno čím dál více u mladších ročníků a silně podporováno sponzory sportovních utkání, kde můžete dostat někdy i pivo zdarma. Třeba v České republice je čím dál populárnější česká whisky nebo nejlepší rum. To jsou typy destilovaných alkoholů, které si získávají nejen u nás na čím dál větší oblibě.

Jste však na portálu o kulturistice a fitness, proto se zaměříme na požívání alkoholu u sportovců, kteří pravidelně navštěvují fitnesscentra a snaží se nabrat svalovou hmotu.

Je alkohol pro sportovce nebezpečný?

Alkohol vám po tréninku prospívat nebude, protože lihoviny dehydratují organizmus. Odvodněné svaly nepodají takové výkony, jako svaly, které jsou dostatečně zavodněné. Dostatečné množství vody sval lépe vyživuje a tím stimuluje svalstvo k samotnému růstu.

Uvědomte si, že kreatin funguje na principu zalití svalstva vodou. Jakmile tedy dávkujete kreatin a při tom po večerech popíjíte alkohol ve větším množství, dostáváte se do paradoxu. Nemyslíte? Dáte peníze za kreatin a za alkohol. Přitom je efekt nulový.

Po nějaké párty se vám jistě nebude chtít druhý den ani na trénink. Ovšem jsou i momenty, kdy by se člověk trochu opít měl. Vyčistíte si „hlavu“ a bude vám po psychické stránce lépe. Tělo potřebuje změnu a jak se říká, mělo by se jednou až dvakrát do roka pročistit.

I sám Arnold Schwarzeneger si dával do svého proteinového koktejlu trochu rumu. Larry Scott každý den před spaním vypil dvě deci bílého vína. Podle Arnolda prý alkohol stimuluje proteinovou syntézu a více to roste, ale nesmíte brát jeho radu doslovně …

Pití alkoholu s mírou, tedy jako lék je velice prospěšné i v kulturistice. Jestliže si dáte třetinku piva po oběde, uděláte jenom dobře. Dvě deci vína také nikoho nezabijí. Právě naopak. Ovšem sedět každý druhý den v hospodě a dát si svých 5 piv je hloupost. Když už jste investovali nějakou tu korunu do výživy, která rozhodně není z nejlevnějších, je rozhodně škoda, aby jste zbytečně vyhodili peníze a zahodili hodiny tréninku strávené v posilovně.

Možná, že právě teď stagnujete a ztrácíte svalovou hmotu. Jestliže v týdnu tvrdě trénujete a o víkendu jste pravidelně na „mol“, nemůžete čekat, že se začnete zlepšovat. Znám několik lidí ze svého okolí, kteří se snaží o maximální růst svalové hmoty. Jejich problém je v tom, že trénink berou asi moc vážně. Posilují s železem a ve volných chvílích i s půllitry. Tímto přístupem k tréninku na sebe nedá stagnace dlouho čekat.

Všechny kombinace drog jsou rizikové a přináší více nevyzpytatelných nebo nebezpečných účinků než jednotlivě droga samotná, navíc se účinky násobí. Riziková je tedy i kombinace alkoholu a jiných drog. A to především těch, které mají tlumivý efekt na centrální nervový systém, kdy může dojít až ke smrtelnému předávkování.

Kombinace alkoholu a marihuany většinou vede k zesílení negativních účinků končících zpravidla nevolností a zvláště pak k zesílení nepříjemných stavů v kocovině. Taktéž kombinace mnoha vykouřených cigaret a alkoholu je dobrý start pro nepříjemné střízlivění.

Ještě horší variantou je braní nedovolených prostředků ve sportu a zapíjení těchto látek alkoholem. Někteří kulturisté těsně před soutěží, před vystoupením na pódiu si dají panáka, což také není dvakrát bezpečné. Alkohol dehydruje organizmus a při tak nízkém podílu vody v těle při soutěži, se panák stává dost rizikovým.

Další borci, kteří se dostanou do problémů, tedy myslím, že se jim nedaří při soutěžích a trénincích, sáhnou po alkoholu. Jak jistě všichni pochopili, alkohol a tvrdý trénink se nedají z kloubit do sebe. Dříve, či později se tyto lidé musí rozhodnout, zda budou trávit volný čas v posilovnách nebo v nočních barech. Steroidní látky užité těsně před nocí plné alkoholu mohou vyvolat velké nebezpečí, které může ohrozit i život člověka.

Pití matky v průběhu těhotenství může mít mnoho negativních následků. Od rizika potratu přes nízkou porodní váhu až po nejvážnější postižení, jímž je fetální alkoholový syndrom (FAS). U dítěte s FAS se kromě charakteristických fyzických rysů a psychického poškození objevuje nejzávažnější projev a to je mentální retardace, která není ovlivnitelná prostředím, léčbou, vzděláváním a je přetrvávajícím problémem v jeho životě.

Jak je to s občasným pitím alkoholu?

Jedno či dvě piva o víkendu nic neznamenají. Klidně si je můžete dát. Pití alkoholu se však nesmí zvrhnout. Takový pobyt v hospodě u piva vás v růstu svalů neohrozí, jde také ale o to, aby jste zbytečně v neponocovali do brzkých ranních hodin. Tím zbytečně prodlužujete regeneraci.

Při opití musíte počítat, že tělo nejdříve bude odstraňovat alkohol z krve a teprve poté po několika desítkách hodin bude moci začít regenerace svalů, která již nemůže proběhnout v plné míře.

Takže váš trénink před opitím byl k ničemu a spíše pro vás na škodu. Alkohol v krvi je pro tělo toxickou, jedovatou látkou, kterou játra musí odstranit v první řadě.

Vadí vypité pivo po tréninku?

Vypité pivo ihned po tréninku je nevhodné a nešťastné. Ihned po tréninku musíte přijmout správné živiny.

Jestli si dáte pivo dvě hodiny po tréninku a přijmete všechny živiny, které je potřeba přijmout, nic se nestane. Takové pivo vám po splnění správné výživy po tréninku vůbec neublíží.

Je tedy na každém jedinci, zda se rozhodne trávit svůj čas v posilovnách, na různých sportovištích nebo zda zapluje do nočních barů a vináren!

Podobné příspěvky