Nejlepší kolagen recenze – srovnání a žebříček kolagenů

O kolagenu už určitě každý z nás někdy slyšel, většinou v souvislosti s doplňky stravy a jeho blahodárným vlivem jak na klouby, tak například na pleť. Pojďme se tedy společně podívat nejen na důvody, proč je pro naše tělo nezbytný, ale také na způsoby, jak ho můžeme doplnit. Na závěr pro vás máme recenze, hodnocení těch nejlepších produktů s obsahem kolagenu a odpověď na otázku, zda suplementace kolagenu opravdu stojí za investici.

Recenze kolagenu

1. místo

Inca

inca collagen

100% čistý mořský kolagen

Cena: 1400 Kč

Nejsilnější kloubní výživa s certifikovaným obsahem chondroprotektiv a kolagenu

2. místo

Venira kolagen

Venira Kolagen

100% bioaktivní mořský kolagen

Cena: od 499 Kč

Praktické je také balení po jednotlivých dávkách (na 30 dní), díky kterým není třeba kolagen odměřovat.

3. místo

Biomedix Collagen

biomedix collagen

100% mořský kolagen (rybí)

Cena: 1100 Kč

Kolagen obohacen o vitamín C, který zvyšuje jeho využitelnost v našem těle.

Co je kolagen?

Než se však pustíme do recenzí konkrétních produktů, je nezbytné si ujasnit, co to ten kolagen vlastně je. Jedná se o nerozpustnou bílkovinu, kterou bychom našli například ve vazivu, chrupavkách či kloubech. Vyskytuje se pouze v tělech živočichů (včetně lidí), v rostlinách bychom ho tedy nenašli. 

Co se týče samotného kolagenu, ten rozdělujeme na několik typů, a to typ I., II., III., IV. a V. Zatímco typy II. až V. se vyskytují v  organismech spíše v menším množství, první typ tvoří až devadesát procent všeho kolagenu v našem těle. Našli bychom ho jak ve šlachách, tak například zubech, kostech či pleti. Typ II. se naopak vyskytuje v chrupavkách a typ V. částečně tvoří cévní stěny.

Proč kolagen potřebujeme?

Význam kolagenu spočívá především v tom, že je kolagen základním stavebním prvkem pojivových a podpůrných tkání a tvoří až třicet procent všech bílkovin v těle. To znamená, že je naprosto nezbytný především pro zdraví našeho pohybového aparátu, v menší míře je však důležitý i pro zdravou a mladě vypadající pokožku bez vrásek či například pevné a netřepící se vlasy. 

Kamenem úrazu je bohužel skutečnost, že tvorba kolagenu v našem těle dosahuje svého vrcholu kolem dvacátého pátého roku života, poté začíná prudce klesat. To je také jeden z důvodů, proč nás s přibývajícím věkem trápí nejen potíže s klouby, ale také vrásky či suché a třepící se vlasy. Pokud chceme tyto nepříznivé projevy vlivu ubíhajícího času oddálit, musíme kolagen tělu doplnit nejen stravou, ale i doplňky stravy, ve kterých se kolagen nachází v mnohem koncentrovanější a pro naše tělo využitelnější formě.

Jaké jsou účinky kolagenu?

Než se však soustředíme na doplňky stravy s obsahem kolagenu, pojďme se detailněji podívat na konkrétní účinky kolagenu na naše tělo.

Účinky kolagenu na pleť

Příznivé účinky suplementace kolagenu na pleť jsou zjevné už ze skutečnosti, že kolagen tvoří až sedmdesát procent naší kůže. Jeho dostatečné množství je nezbytné pro zachování elasticity pleti a její dostatečnou hydrataci. Kromě toho je účinným prostředkem v prevenci hlubokých i jemných vrásek, jelikož je díky němu pleť plnější, vyhlazenější a především pružnější. Kromě toho může být užitečným pomocníkem při hojení jizev, strií či například při léčbě akné – zvyšuje totiž odolnost pleti při zánětlivých reakcích. Oceníte ho i v případě, že je vaše pleť náchylná k tvorbě pigmentových skvrn. 

Kolagen pro zdravější a nebolavé klouby

Jak jsme již zmiňovali, dostatek kolagenu je naprosto nezbytný pro zdravé a nebolestivé klouby. Kolagen typu II. je totiž nenahraditelnou součástí chrupavek, které díky němu získávají nejen pevnost, ale také odolnost tření a nárazům, kterým jsou naše klouby vystaveny například při chůzi či běhu. Kromě toho zvyšuje hustotu kostí a také snižuje bolestivost, která doprovází nevratné změny kloubní chrupavky. Díky tomu dokáže nejen pomoci při regeneraci, ale také působí preventivně proti zraněním pohybového aparátů, ať už kloubů a chrupavek či kostí.

Zdravé a silné vlasy bez třepení

vlasy

Kolagen však nepůsobí příznivě jen na klouby či pleť – své využití najde také u osob, které touží po hustých a odolných vlasech bez třepení. Kolagen je totiž výborným zdrojem aminokyselin (konkrétně například aminokyseliny prolinu), které jsou důležité pro tvorbu keratinu, základní stavební jednotky lidského vlasu. Dostatečnou konzumací kolagenu tedy docílíte jak pevnějších a odolnějších vlasů, tak i jejich rychlejšího růstu.

Další výhody užívání kolagenu

Užívání kolagenu však nemá příznivý vliv jen na náš vzhled a zdraví pohybového aparátu, ale také na celou řadu dalších oblastí:

  1. Chrání zdraví našich kostí – jak jsme již zmiňovali, kolagen je důležitým prvek pro zdravé kosti, jelikož zvyšuje jejich hustotu a podporuje mineralizaci. Je tedy vhodnou prevencí například osteoporózy, zejména v případě, že ji máte v rodinné anamnéze.
  2. Podporuje růst svalů – jelikož je kolagen výborným zdrojem esenciálních aminokyselin, které jsou základní stavební složkou bílkovin, je zřejmé, že je nezbytný pro růst svalů. Kromě toho sám o sobě tvoří až 10 % svalu.
  3. Je nezbytný pro zdravé srdce a kardiovaskulární systém – nejen, že kolagen je důležitou stavební látkou cévních stěn, ale také pomáhá redukovat tuhnutí tepen a snižuje špatný LDL cholesterol.

Jak doplnit kolagen?

Přírodní zdroje kolagenu

Než se pustíme do suplementace kolagenu doplňky stravy, je důležité hlídat si jeho dostatečný příjem i v pestré stravě. Jelikož se jedná o látku, která se vyskytuje pouze v tělech živočichů, je zřejmé, že z rostlinné stravy ho nezískáme. Nachází se zejména v kostech, je proto vhodné zařadit do jídelníčku jak masové vývary, tak například želatinu. Nesmíme však rostlinnou stravu zatracovat úplně – červené ovoce, olivy či například avokádo patří k potravinám, které dokáží stimulovat naši vlastní produkci kolagenu, která klesá s věkem.

medvídci z želatiny
Želatina je přírodním zdrojem kolagenu. Kolik medvídků by ale bylo potřeba spořádat?

Hydrolyzovaný kolagen

V případě, že chcete skutečně pocítit příznivé účinky kolagenu, doporučujeme sáhnout spíše po hydrolyzovaném kolagenu. Ten je již štěpený, což znamená, že je pro naše tělo stravitelnější a lépe využitelný – jedná se o nejúčinnější formu ze všech suplementů kolagenu. 

Recenze nejlepších produktů kolagenu

Teď se však již pojďme podívat na konkrétní produkty, kterými můžete doplnit kolagen v případě, že nepřijímáte jeho dostatek v pestré stravě (pokud jste vegetariáni či vegani), či chcete zlepšit jak zdraví svých kloubů a šlach, ale také pleti a vlasů. Máme pro vás tipy na pět produktů, které splňují jednak požadavek nejvyšší kvality, a zároveň se jedná o produkty s vysokou vstřebatelností.

Inca Collagen  100% mořský kolagen bez přísad

inca collagen

Orientační cena 1200 Kč

Pokud se rozhodnete zvolit hydrolyzovaný kolagen, tento produkt by pro vás mohl být tou pravou volbou. Jedná se o 100% mořský kolagen bez dalších umělých přísad či konzervantů, který je díky svému zpracování výborně stravitelný i vaše tělo ho dokáže využít přesně tam, kde je potřeba. Díky snadnému užívání formou prášku rozpustného ve vodě se jedná o praktický způsob, jak doplnit tělu potřebný kolagen.

Venira kolagen drink

Venira Kolagen

Orientační cena od 499 Kč

Pokud hledáte kolagen s tou nejlepší možnou vstřebatelností, zvolte tento bioaktivní mořský kolagen. Díky vlastnostem přirozeným našemu tělu patří k produktům s nejvyšší vstřebatelností na trhu a náš organismus ho dokáže stoprocentně a beze ztrát využít. Opět je k dostání ve formě prášku, který stačí rozpustit ve vodě a vypít. Jelikož nemá žádnou příchuť ani barvu, můžete ho přidat do jakéhokoliv nápoje, aniž by ovlivnil jeho chuť. Praktické je také balení po jednotlivých dávkách, díky kterým není třeba kolagen odměřovat.

Biomedix Kolagen Plus

biomedix collagen

Orientační cena 580 Kč

Tento produkt pro vás bude vhodný zejména v případě, že hledáte kolagen obohacen o vitamín C, který zvyšuje jeho využitelnost v našem těle. Obsahuje hydrolyzovaný mořský kolagen původem ze severoatlantické ledové tresky a je ideální náhradou kolagenního peptidu. Na rozdíl od našich předchozích dvou tipů je k dostání s jahodou příchutí, hodí se tak jak ke konzumaci samotného kolagenu rozpuštěného ve vodě, tak například jako přísada do smoothies nebo ovocných džusů. V případě, že suplementujete kolagen z hlediska jeho příznivého vlivu na pleť, vás jistě potěší i obsah kyseliny hyaluronové.

Colafit čistý lyofilizovaný kolagen 

colafit kolagen

Orientační cena 580 Kč

Tento čistý lyofilizovaný kolagen je vhodný zejména pro dospívající, a to z hlediska jeho příznivého vlivu na klouby a kosti. Stejně tak ho využijí zejména osoby, které vystavují své klouby nadměrné zátěži, tedy například sportovci. Díky svému přírodnímu složení ho však mohou užívat i těhotné a kojící ženy. 

Tento produkt se od ostatních našich tipů odlišuje zejména tím, že se jedná o kolagen sušený lyofilizací, která mu dodává houbovitou konzistenci. Tento velice šetrný způsob konzervace zaručuje, že má kolagen výbornou stravitelnost a zároveň neobsahuje žádné chemické konzervační látky. Pro konzumaci ho nerozpouštíme ve vodě, ale užíváme v tabletách. Díky malým rozměrům se dají snadno spolknout i bez zapíjení.

Nutriouse Enzymaticky hydrolyzovaný kolagen

nutrihouse kolagen

Orientační cena 580 Kč

Posledním naším tipem je opět hydrolyzovaný kolagen, tentokrát je však vyroben z vepřového kolagenu. Hodí se tak jak pro osoby s alergiemi na mořské plody a ryby, tak pro všechny, kteří hledají tělu přirozený kolagen. Obsahuje kolagen s krátkými molekulovými řetězci, díky čemuž je pro tělo výborně stravitelný i vstřebatelný. Mimo to je zdrojem nezbytných aminokyselin, které jsou potřebné jak pro regeneraci svalů, tak pro růst vlasů a nehtů. Výrobek obsahuje velice nízké množství tuků a sacharidů, díky čemuž se hodí i do jídelníčků osob s redukční dietou. 

Podobné příspěvky