Jak vybrat robotickou sekačku?

Roboticka Sekacka Cover

Robotická sekačka je čím dál vyhledávanějším řešením údržby trávníku. Šetří čas, seká sama a sama se i dobíjí a zajíždí do dokovací stanice. Posečenou trávou navíc mulčuje a hnojí trávník a tím ho udržuje dokonalý. Počáteční investice do robotické sekačky se vám díky jejím výhodám z dlouhodobého hlediska opravdu vyplatí. Považte jen ta spousta času, kterou díky ní ušetříte. Jak ale vybrat tu správnou? V dnešním článku vám přinášíme tipy jak se zorientovat na trhu a jaké parametry robotické sekačky před nákupem zvážit.

Sekačku vybírejte podle velikosti vaší zahrady

Od plochy, kterou sekačka zvládá posekat se odvíjí jak výdrž baterie a její rozměry, tak i její výkon, záběr a samozřejmě také cena. Maximální plochu v m2 najdete vždy jako první parametr u dané sekačky. 

Velikost vaší zahrady by měla být jedním z hlavních kritérií během výběru. 

Moderní robotické sekačky jsou schopné udržovat trávník až o velikosti 20 000 m2. Velikost sekačky je dána rozsahem její šířky záběru. Čím je záběr větší, tím rychleji je trávník posečen. Nejčastěji se šířka záběru pohybuje v rozmezí 17 – 56 cm.

Zena Si Prohlizi Robotickou Sekacku Na Travu

Jelikož kapacita baterie a šířka záběru souvisí s velikostí plochy kterou sekačka zvládne posekat, jde o dva ze základních parametrů, podle kterých se dají dostupné sekačky nejsnadněji porovnat. Ve srovnání robotických sekaček zohledňujeme ale také minimální a maximální výšku sečení, která se u jednotlivých modelů liší. Pokud je vaše zahrada ve svahu, bude pro vás důležité i to jaký je maximální povolený sklon dané robotické sekačky na kraji a uvnitř pracovní plochy. 

Sklon svahu

Maximální sklon svahu, který sekačka zvládne bez problému vyjet je u většiny modelů v  relacích 35–45 stupňů.

Šířka sečení

Tím, že robotická sekačka seká trávník častěji, než je běžné ručně například se standardní benzínovou sekačkou, optimalizuje si dráhu sečení pro maximální efektivitu a šíři sečení v rozmezí 20–28 cm (která se vám možná zdá poměrně vysoká) je více než dostatečná.

Funkce robotických sekaček

Pro mnoho uživatelů je důležitá také výbava doplňkovými funkcemi a příslušenstvím. Ty nejen usnadňují obsluhu sekačky, mohou ale také přispět k bezpečnosti při používání. Mezi ty nejoblíbenější patří:

  • zabezpečení PIN kódem,
  • alarm,
  • možnost oddělení zón sečení,
  • senzory náklonu a zdvižení,
  • senzory deště a nízkých teplot, 
  • dálkové ovládání sekačky aplikací.

Jaké existují druhy robotických sekaček?

Na trhu jsou momentálně dva druhy robotických sekaček. Pro instalaci je snadnější poloautomatická sekačka, kterou je ale nutné nabíjet ručně. Plně automatické sekačky zase potřebují pro svoji práci nejprve vymezit pracovní prostor. Jaké jsou základní specifika obou druhů?

  • Poloautomatické – jsou méně rozšířené, pracují pomocí ZSC senzorů, díky kterým není nutné vymezit pracovní plochu pomocí obvodového vodiče.
  • Automatické – rozšířenější plně programovatelné sekačky s velkým množstvím různých funkcí. U těchto sekaček je předem nutná instalace obvodového vodiče.

Stále váháte zda si robotickou sekačku pořídit?

 Na závěr pro vás máme shrnutí výhod a nevýhod robotických sekaček. Tak za prvé, robotické sekačky sekají bez vás, sami. Díky tomu ušetříte spoustu času, nervů a energie. Robotické sekačky šetří také vaše peníze, jelikož se dobíjí pouze elektřinou. Navíc jejich práci můžete maximálně optimalizovat.Váš trávník bude navíc díky přirozenému mulčování stále dobře vypadat a odpadnou starosti co s posekanou trávou.

Naopak mezi potenciální nevýhody může patřit, to že nezvládají děravý trávník a příliš velké členitosti a hrozí že na trávníku přejedou a poníčí různé zapomenuté drobnosti. Robotické sekačky také častěji sekají, u práce ale nedělají žádný hluk a k vás tomu nepotřebují. Jen si možná budete muset zvyknout na dalšího obyvatele vaší zahrady.

Podobné příspěvky