Proč používat ekologické čisticí prostředky v domácnosti

ekologicka domacnost

Ekologická drogerie se stává stále vyhledávanějším segmentem nejen mezi udržitelně smýšlejícími lidmi. K čemu slouží, co si pod tímto termínem přesně představit a jak vybrat nejlepší ekologické prostředky?

Co je ekologická drogerie

Ekologická drogerie je založena na rostlinné nebo minerální bázi. Umožňuje hospodařit s nižšími dopady na planetu i lidské zdraví. Neobsahuje žádnou přidanou chemii.

Zapovězeny jsou u ekologické drogerie konkrétně následující složky:

  • suroviny z ropy
  • fosfáty
  • optické rozjasňovače
  • syntetické vonné látky
  • konzervanty
  • barviva
  • geneticky modifikované enzymy
  • petrochemická činidla
  • bělicí aktivátory

Zásadní výhodou je zejména biologická rozložitelnost. Vhodné jsou i pro septiky a čističky odpadních vod.

Používat tyto prostředky lze také pro osoby s citlivou pokožkou nebo alergiemi, případně astmatem. Ocení je i ti, kteří doma mají malé děti. Bát se nemusíte pochopitelně ani o své domácí mazlíčky nebo různé rostliny.

Některým lidem taktéž vadí příliš intenzivní syntetická parfemace klasických čističů. I tento problém ekologická drogerie řeší. Samozřejmostí je též to, že ekologická drogerie se netestuje na zvířatech a vyhovuje veganům.

Standardem se pro tento segment stávají i ekologicky pojaté obaly. To pomáhá snížit dopad obtížně likvidovatelných plastů. Tyto výrobky jsou prodávány v recyklovatelných nebo znovu použitelných obalech a respektují tak filozofii bezodpadového života, tzv. Zero waste.

Proč používat ekologickou drogerii

Už zmíněná biologická rozložitelnost není pouhou reklamní frází, nýbrž je u těchto čisticích prostředků konkrétněji deklarována. Ty nejšetrnější z nich by měly přirozeně „zmizet“ za 7 dnů, nicméně přípustná lhůta činí až měsíc.

běžná drogerie
Zapomeňte na běžnou drogerii

Předností ekologické drogerie je dále široký výběr produktů. Sehnat lze prostředky, s nimiž bez problémů uklidíte kompletně domácnost. Eko drogerie je vhodná pro praní povlečení, mytí nádobí, čištění kuchyně i koupelny, úklid toalety a další běžné domácí práce.

Účinná je přitom minimálně stejně jako ta klasická. V některých případech jsou dokonce ekologické čističe i účinnější oproti těm tradičním.

Populárním, avšak mylným argumentem, který hovoří proti používání těchto šetrných výrobků je ten o ceně. Ekologická drogerie jednoznačně není příliš drahá. Cenově se její zástupci konvenčnímu sortimentu drogerie vyrovnají, mnohdy jsou dokonce levnější.

Jaký je rozdíl mezi konvenčními, ekologickými a bio čističi?

Bio, přírodní, ekologická, popřípadě vegan, to je jen krátký výčet z etiket různých prostředků. Jejich výrobci se snaží potenciální kupující přesvědčit mnoha lákavě vyhlížejícími přívlastky. 

jedlá soda je ekologický čistič

Jaké jsou ale mezi nimi reálné rozdíly?

Především je nutné uvést zásadní skutečnost: Zatímco u bio potravin reguluje používání tohoto označení zákon, u kosmetiky a drogerie tomu tak není. Totéž platí pro přízviska „přírodní“ nebo „eko“. Vodítkem by vám tak mělo být zodpovědné čtení složení, případně některé certifikáty, které deklarují, že produkt je skutečně tím, čím se zdá na první pohled být.

Jde o certifikaci dobrovolnou. Ta povinná, jíž musí drogerie i kosmetika projít, se používá už před uvedením výrobku na trh, neboť deklaruje jeho bezpečnost pro lidské zdraví. Všechny běžně dostupné produkty by měly být tedy nezávadné.

Ne všechny jsou ale dostatečně ekologické. Dobrovolných certifikátů totiž existuje velmi široká škála.

Z certifikátů, které složení výrobků potvrzují věrohodně, zmiňme například Asthma Allergy Nordic nebo Ecocert. Skutečnost, že výrobek nebyl testován na zvířatech a neobsahuje živočišné složky, spolehlivě dokládá Cruelty free certifikát z dílny PETA nebo Vegan Society.

Jak a jaké ekologické prostředky vybrat do domácnosti

Důležité je si uvědomit, že používání eko přípravků je vědomou volbou a zodpovědným rozhodnutím. Prakticky každý konvenční produkt již svou plnohodnotnou ekologickou alternativu má a je tedy nutné počítat s tím, že hledání vyhovujících prostředků vám může zabrat trochu času.

Pojďme se v našem článku podívat na tři nejdůležitější oblasti péče o domácnost a na to, jak se k nim postavit ekologicky.

Praní

Nejvýraznějším „strašákem“ pracích prostředků v minulosti byly především tenzidy. V současnosti už jsou z více než 90 % biologicky odbouratelné. Omezen byl legislativně i přípustný podíl fosfátů, a to na 0,5 %.

Kontroverzní složky však z konvenčních pracích prostředků zcela nezmizely. Jedná se zejména o ve vodě nerozpustné zeolity nebo polykarboxyláty, které se vyznačují omezenou biologickou rozložitelností. Přítomné parfemace i ropné deriváty mohou škodit přímo vám, způsobují totiž podráždění pokožky.

To vše je je důvodem, proč je ekologická drogerie na praní jednoznačně vhodnou volbou. Sortiment ekologických pracích prostředků ponejvíce zastupuje klasické mýdlo, soda bicarbona, případně mýdlové ořechy. Místo konvenčních aviváží prádlo úžasně provoní přírodní éterické oleje.

Mytí nádobí

I pro konvenční prostředky je běžné, že se dokáží biologicky rozložit, a to na oxid uhličitý a vodu. Ve vodě z čističky po nich žádná rezidua nezůstávají. Od ekologicky šetrného výrobku bychom však měli požadovat šetrnost k životnímu prostředí i ke zdraví v celém cyklu. A právě to splní beze zbytku ekologická drogerie na mytí nádobí.

Ekologické přípravky jsou vysoce účinné a poradí si i s mastnotou nebo vodním kamenem. Kdo chce mýt nádobí „zeleněji“, jednoznačně se navíc nemusí  „odsoudit“ k tomu, aby mu každý ušpiněný kus prošel rukama. Výrobci ekologické drogerie nabízejí i prostředky vhodné do myčky nádobí.

S těmito čističi můžete bez obav omýt i kojenecké lahve nebo dudlíky, případně i ovoce a zeleninu, které se chystáte sníst. A neškodí samozřejmě ani pokožce rukou, naopak o ni pečují.

Úklid

Uklízet se jednoduše pravidelně musí, především kuchyně a koupelny patří k velmi exponovaným prostorám v našich domácnostech. Půjde to i v tomto případě ekologicky?

Někteří uživatelé se spoléhají na osvědčené trio v podobě citronu, octa a sody, které měly v oblibě už naše babičky. Paleta úklidových ekologických pomocníků je už však dostatečně široká na to, aby si účinně poradila s nečistotami na veškerých površích.

V nabídce tak jsou tekuté písky a další prostředky pro vaši kuchyni, stejně tak můžete využít výrobky určené pro úklid koupelny a WC a přípravky na čištění odpadu nebo čističe na podlahu. Kdo si chce poněkud zjednodušit život, může sáhnout i po čističi univerzálním. V sortimentu ekologické drogerie najdete i vysoce účinné dezinfekce, jejichž použití opět v současné „pandemické“ době nabylo na významu.

Podobné příspěvky