Jak ušetřit za kávu?

šálek kávy

Káva je neodmyslitelnou součástí života spousty z nás a ačkoliv se to nemusí na první pohled zdát, její konzumace se může často prodražit. Zkuste si to schválně spočítat sami, pokud pijete kvalitní výběrovou kávu dvakrát denně, tak vás roční konzumace může vyjít na přibližně 6 000 Kč. To sice není nijak horentní částka, ale proč neušetřit, když tu taková možnost je?

Najděte si svoji oblíbenou značku

Cena pražené kávy se může pohybovat v opravdu širokém rozpětí. Dalo by se říci, že obvykle je arabica dražší než druhořadá robusta, ale takto jednoduché to není. Robusta není druhořadá káva a i mezi výběrovými kávami má své stálé místo. Směsi arabiky a robusty jsou často odborníky velmi ceněné, protože jen kombinace těchto dvou káv dokáže přinést vyváženou chuť.

Při hledání své oblíbené kávy byste se tak rozhodně neměli řídit pouze pravidlem, které lze často nalézt na internetu, asice, že je lepší volit stoprocentní arabicu. Není to pravda. Koneckonců vždy záleží hlavně na tom, jak vám bude káva chutnat, pokud tedy najdete svoji oblíbenou značku s dobrým poměrem ceny a chuti, máte vyhráno.

Káva na různé příležitosti

Kdybyste měli několikrát denně pít pouze výběrovou kávu, která často stojí i 1 Kč za gram, asi byste se nedoplatili. Co si však takto pořídit více druhů kávy pro různé příležitosti? Třeba ráno potřebujete nějakou silnější kávu, která nemusí být tak kvalitní a vystačíte si s výhodným supermarketovým balením. Svůj šálek výběrové kávy z oblíbené pražírny si pak můžete vychutnat v klidu odpoledne.

Výhodný nákup kávy

Pokud už máte svoji oblíbenou značku kávy, můžete se ji pokusit nakoupit ještě výhodněji. Pokud kupujete kávu v supermarketu od nějaké nadnárodní značky, vyplatí se rozhodně počkat na slevy, díky kterým můžete ušetřit v pohodě několik desítek procent.

Nákup přes internet

Nákup přes internet je obyčejně nejvýhodnější. Nevýhodou je pouze fakt, že přes internet nemůžete koupit kávu od všech pražíren, ty alespoň trochu větší však v nějakém eshopu bez problému najdete. Přes internet můžete kávu zakoupit ještě o něco levněji, pokud využijete aktuální slevy nebo alespoň slevové kupony. V eshopech, jako je Oxalis.cz, Gourmetkava.cz, Cerstvakava.cz nebo Dokonalakava.cz pak můžete ušetřit ještě díky cashbacku přes Kuponer.cz.

Množstevní sleva

Pokud už narazíte na výhodnou nabídku, je lepší koupit větší množství kávy, které vám vydrží alespoň na měsíc. Stejně tak pokud se rozhodujete o velikosti balíčku kávy ze své oblíbené pražírny, větší množství vyjde obvykle levněji.

Možná si můžete říkat, že káva, kterou si takto zakoupíte a spotřebujete až za několik týdnů už nebude dobrá. Přeci jen se často můžete dočíst či doslechnout, jak je čerstvě pražená káva skvělá. Opět to však není úplně tak pravda. Mnohem lepší než čerstvá káva je káva stará několik dnů, avšak je třeba dbát na správné uskladnění! Káva začne postupně oxidovat a tím i degradovat svoji chuť. Uskladníte-li však kávu do nádoby s jednosměrným ventilem, vytlačí oxid uhličitý kyslík ven a tím se káva skvěle konzervuje. Dobrou pražírnu můžete mimo jiné poznat i tak, že své produkty balí právě do sáčků s jednosměrným ventïlem.

Omezte návštěvy kaváren

V kavárně stojí káva několikrát víc, než když si jí uvaříte doma.

Věděli jste, že na kávě mají kavárny jednu z nejvyšších marží jaké jsou v gastro segmentu běžné? Pokud tedy chcete trochu ušetřit, můžete si místo návštěvy kavárny připravit dobrou kávu doma. Cena doma připravené výběrové kávy by neměla po nákladové stránce přesáhnout 10 Kč, zatímco při návštěvě kavárny je běžné zaplatit i 50 Kč za kapučíno.

Kavárny samozřejmě nejsou pouze o dobré kávě. Svoji hodnotu přináší i samotném prostředí kavárny, kde si můžete v poklidu vychutnat kávu třeba u dobré knihy nebo v příjemné společnosti.

Vyrazte do zahraničí

Za dobrou kávou můžete vyrazit i do zahraničí. Itálie je země vyhlášená kvalitním jídlem, ale kromě toho zde najdete i skvělou a opravdu levnou kávu. Pokud tedy někdy budete mít cestu do italských horských středisek nebo k moři, navštivte po cestě i kavárnu. Například v Římě je běžné za jedno espresso zaplatit něco málo přes půl aura (přibližně 15 Kč), o kvalitu takovéto kávy se rozhodně bát nemusíte.

Podobné příspěvky