Nohy v suchu a teple. Jak na To?
Prochladlé a mokré nohy jsou nepříjemnou součástí cyklistiky a také často diskutovaným tématem. Zkušenější cyklisté vědí, že zejména v zimních měsících se dá mluvit o bolestných zkušenostech, které dokáží pokazit celou cestu na kole. Přitom se proti tomu dá bojovat velice jednoduše a účinně.
Jaké nepříjemné následky mohou vzniknout při delší jízdě na kole v mokrých botách není potřeba zmiňovat. V teplých letních měsících se dá vlhkost vydržet a třebaže nemusí být příjemná, obejde se to bez větších potíží. Na jaře, na podzim nebo v zimě kdy teploty nedosahují vysokých čísel je potřeba nohám věnovat zvláštní pozornost.
V dešti nebo v zimě při tající sněhové nadílce přibude cyklistům další nemalý problém v podobě vlhkosti, která se snadno dostane až na kůži. A tam chladne a zebe.
Mrznoucí nohy na kole
Při chůzi postačí silnější teplé ponožky v extrémním případě si navléknete dvoje. Na kole to bohužel tak nefunguje. I když jsou nohy neustále v pohybu proudící studený vítr je dokáže velice rychle ochlazovat a když jsou mokré, studí to o to víc. V mrazech nevystačíte ani se třemi páry ponožek, protože všechny vrstvy brzy prochladnou a rychle poznáte jaké to je když vás nohy studí až to bolí. Z vlastní zkušenosti vím, že je to hodně nepříjemné a bolestivé. Nezbývá nic jiného než rychle uhánět k domovu a tam se zahřát. Jenže s vidinou 30 kilometrové vzdálenosti od domova vás čekají minimálně hodinová muka v sedle svého kola.
Jak můžeme bojovat se zimou a vodou?
V zásadě lze říci, že boj proti povětrnostním živlům je velice jednoduchý.
- Dva páry ponožek se hodí. Můžete mít náhradní pár schovaný v batohu a v případě potřeby si ponožky vyměnit nebo navléci na ty co už máte na sobě nebo mít oba páry oblečené přičemž první pár ponožek bude odvádět tělesnou vlhkost do druhé vrstvy ponožek. Na krátké trasy je to ideální řešení.
- Igelitová taška nebo pytlík. Ne to není vtip. Nevypadá to esteticky, ale vážně to funguje. Buťo si přes ponožku navlečete igelitový pytlík nebo přes boty igelitovou tašku.
- Mít možnost se přezout. V případě že zmoknete při tréninku nebo na výletu je toto takřka nemožné, ale při pojezdech do zaměstnání je dobré mít pod topením v kanceláři náhradní pár bot.
- Pořídit si nepromokavé ponožky. Docela dobré řešení, ale když budete pořizovat více párů není to nejlevnější.
- Nepromokavé návleky na boty. Toto je estetičtější obdoba igelitové tašky.
Návleky na boty
Pokud jde o návleky v obchodech jich naleznete nepřeberné množství v různých cenových kategorií a v různých kvalitách provedení. Osvědčenou klasikou jsou cyklistické návleky z materiálu Gore-Tex. Nepatří k nejlevnějším. Jenže díky důmyslně promyšlenému materiálovému složení, které není jednoduché vysvětlit a raději si pročtěte článek o Goretexu na Wikipedii, nohy nejenže při dešti nenavlhnou, ale nebudou se zapařovat, protože návleky dokáží díky membráně dýchat. To se o igelitovém pytli říct nedá.
Ačkoli se jedná o velice efektivní řešení mají návleky na boty také určité nevýhody. Část návleku se musí navléci přes špičku boty a většinou bývá uprostřed ještě další pásek, který zajistí, že bude návlek sedět a nikam se nerolovat. Na kolo dobré, ale při chůzi se bude toto řešení velice rychle opotřebovávat, takže je lepší návleky hned po jízdě sundat a chodit bez nich.