Jak začít jezdit na kole

Možná jste měli dlouhou pauzu, možná jste se do teď sportu vůbec nevěnovali, ale věřte, že nikdy není pozdě začít. Jen musíte dodržet některá pravidla, aby se vám sport nezprotivil ještě před tím než pořádně začnete. Takže jak začít na kole?

Nebudeme se bavit o tom jaké kolo vybrat , to je kategorie sama pro sebe. Tento článek počítá s tím, že o cyklistice uvažujete, ale bojíte se začít, protože nevíte jestli na to máte fyzicky nebo už jste možná začali, ale trápíte se.

Každá aktivita je lepší než doma ležet na gauči. Jestli se z domácího povaleče chystáte na přeměnu v aktivního sportovce neboli jezdce na kole nebuďte na sebe příliš tvrdí.

Oblečení

Nekoukejte na to v čem jezdí ostatní. Na první kilometry vám dobře poslouží obyčejné tričko a kalhoty. Až s najetými kilometry budete dobře vědět jaké máte požadavky na oblečení a pak si třeba pořídíte svůj první cyklistický dres. Vlastně ani nepotřebujete mít to nejnovější kolo.

Začněte pomalu

Rychle se zadýcháte, nic nevydržíte, jste rychle vyčerpaní. Vyzkoušejte pomalou jízdu. Tělo si musí nejdřív zvyknout na změnu a pohyb. To, že sotva popadáte dech není dobré, takže zpomalte a jeďte v klidu. Při jízdě by se měla jen mírně zvednout tepová frekvence, ale nemělo by vám dělat problém plynule mluvit, jak při jízdě, tak ihned po zastavení.

Váš výkon by se měl rovna 30-50% maximálnímu výkonu, který je tělo schopno vykonat. V podstatě musíte cítit, že něco děláte, ale nesmíte u toho mít vyplazený jazyk a lapat po dechu.

Nehoňte kilometry

Na to bude spousty času až získáte fyzickou kondici. Na začátku koukejte hlavně na dobu jízdy. Šlapejte zvolna a to minimálně 60 minut. Klidně zařaďte lehký převod, nikam se nehoňte, užívejte si a vnímejte chování těla.

Z každé sportovní aktivity budete unavení, ale je potřeba rozlišovat příjemnou únavu a vyčerpání. Vyčerpání se dostaví když na sebe budete příliš tvrdí a budete tělo nutit k výkonům na které zatím nemá kondici. Bohužel v takovém případě se brzy dostaví i nechuť jít znovu jezdit, protože se bude tělo bránit. A to přeci nechcete.

Podobné příspěvky