Proč je dvanáctiletá skotská whisky tak drahá?

12 letá whisky chivas regal

Uzavření výhodného obchodu, zisk vysněného postu, ukončení dlouholetého studia či večerní rozprava dvou starých přátel u praskajícího krbu… To vše jsou výjimečné okamžiky lidského života, s nimiž je neodmyslitelně spjata skotská whisky. Tento tradiční drink gentlemanů se během staletí rozšířil z drsných svahů Skotské vysočiny (Highlands) do celého světa a stal se určitým fenoménem. Zvláště jeho dvanáctiletá varianta a její ještě starší příbuzné se každoročně stávají námětem diskusí laiků i odborníků, kteří je hodnotí a porovnávají v prestižních celosvětových soutěžích. Každého, kdo kdy měl příležitost je okusit, však jistě napadla zcela logická otázka. Proč je víceletá skotská whisky tak drahá, resp. proč na svém hrdle hrdě nosí cenovku minimálně třikrát vyšší hodnoty než její běžné varianty? Odpověď není tak jednoduchá, jak by se mohlo zdát.

Single malt či blended?

Aby se totiž nápoj ze sladového ječmene, vody a karamelového barviva mohl honosit přízviskem “whisky”, je potřeba, aby “zrál” nejméně po dobu tří let s konečným obsahem alkoholu ne méně než 40 %. Každý konzument si tak i po několika skleničkách snadno spočítá, že jeho dvanáctiletá skotská přetrvávala v sudu alespoň čtyřikrát déle než běžná produkce palírny. Pro výrobce se tak jedná o investici s dlouhodobější návratností, což se samozřejmě promítne do nákladů a i konečné ceny na trhu. Tím však záhada rozhodně není vyřešena! Víceletá whisky není totiž pouze stará, ale především raritní a to zvláště hovoříme-li o patnácti, osmnácti či jednadvacetiletých variantách. Připravovaná směs totiž během “zrání” nezůstává v klidu, přichází do kontaktu se svým okolím (stěnami sudu) a s plynoucím časem se přirozenými procesy postupně odpařuje. V době, kdy dosahuje věku dospělého muže s volebním právem (mezi 18 až 21 rokem), zbývá uvnitř sudu již pouze kolem 70 – 60 % původního obsahu. Vaše láhev v sobě tedy nese pouze to “nejlepší, co přetrvalo”.

Česká whisky – to nejlepší, co se v České republice vypálilo.

Na celkovou cenu však má rovněž výrazný vliv, o jaký druh se jedná, jinak řečeno, zdali je vaše skotská whisky jedno či vícedruhová. Velkou oblibu si zvláště v posledních letech získaly whisky míchané (tzv. blended), které jsou směsicí několika druhů nápojů, povětšinou z palíren nacházejících se v podobné oblasti. Lze však nalézt i produkty, které záměrně pojí chutě z rozdílných částí Skotska a vytvářejí tak zcela nový drink. Pravý fajnšmekr si však přeci jenom spíše vybaví čistou sladovou (tzv. single malt). Jedná se o cenný alkoholický nápoj s jasně daným rodným listem, na němž je uvedena pouze jedna konkrétní palírna. Takováto whisky pak dále nabývá na ceně.

Skotské palírny – globalizaci navzdory?

Další složkou, jež zvyšuje cenu tohoto “fajnového pití”, je určitá nechuť přizpůsobit se globalizaci a tzv. se unifikovat. Zatímco například slavné britské automobilky, jichž na počátku 20. století působilo na Britských ostrovech několik desítek, se díky tlaku trhu prakticky scvrkly do zhruba pětice značek (navíc ovládaných zahraničním kapitálem), skotská whisky tomuto smutnému trendu zatím poměrně slušně odolává. Přestože majetková struktura jednotlivých podniků je různá a stále častěji dochází ke vzniku masové produkce některých značek, nadále zde existuje nespočet palíren s unikátním brandem a historií, jež povětšinou sahá až do 18. či 19. století. Budiž rovněž ke cti, že se nejedná pouze o prázdné marketingové skořápky, ale jednotlivé nápoje se chuťově opravdu výrazně liší a každá oblast je specifická. Zdali vámi vlastněná láhev pochází ze severních vrchovin (např. Dalmore), nížinných oblastí (Glenkinchie) či z některého z mnoha přilehlých ostrůvků (Islay, Ardbeg, Jura), je pro její celkové vyznění zásadní!

Ach ty daně

Bohužel není jisté, jak dlouho tato až romantická anomálie potrvá. Paradoxní je přitom především fakt, že jednotlivé palírny neničí ani tak tlak trhu a globální trendy podnikání jako poměrně vysoké zdanění, jemuž jsou ze strany britské vlády vystaveny. K jeho snížení přitom dlouhodobě nevedou ani stížnosti výrobců ani nedávno spuštěná informační kampaň. Jedná se zároveň i o pravděpodobně poslední položku na našem seznamu vlivů, které více než výrazně dotvářejí cenu nápoje, jenž se hrdě honosí názvem skotská whisky.

Podobné příspěvky