7 nejlepších sportů pro děti: Tipy pro výběr a výhody

děti hrají fotbal

Sedavý způsob života neškodí jen dospělým, ale i dětem. S moderní tendencí čím dál víc času trávit vsedě souvisí i narůstající počet obézních dětí i těch, které se k hranici obezity rychle blíží. Nejen proto by se měly děti pravidelně hýbat. Jaké jsou ty nejlepší pohybové aktivity a sporty pro děti a co se při nich děti naučí?

Přínosy pravidelného pohybu pro děti

Pravidelný pohyb by měl tvořit základ zdravého způsobu života dětí i dospělých. Sportovní aktivity pomáhají dětem udržet dobrou tělesnou kondici, učí je spolupracovat při týmových hrách, víc si věřit a vážit sebe sama. Rozvíjí také jejich sociální dovednosti, snižují stres a vytváří dětem správné návyky a sebedisciplínu. Odmala sportující děti také lépe vnímají, co je dobré a co špatné.

Sportovních aktivit pro děti je dnes nepřeberné množství. Spousta z nich se odehrává ve školách nebo v rámci různých kroužků, klubů a dalších sdružení. Důležité je zmínit i organizaci Skaut, kde se děti nejen učí spoustu praktických dovedností, ale jsou také často v přírodě.

V létě pro děti najdete specializované tábory, kde tráví spoustu času venku. Během celého roku si ale mohou užívat různých sportů. Dáme vám tipy na 7 nejlepších sportovních aktivit pro děti, ukážeme vám i některé méně obvyklé sporty a vysvětlíme, jak vybrat tu pravou aktivitu pro vaše dítě. Nejlepší venkovní hry pro děti.

Výběr vhodného sportu pro dítě: Myslete na věk, osobnost i tělesný typ

Ne z každého dítěte bude jednou olympionik, světový přeborník v boxu nebo slavný fotbalista. Při výběru vhodného sportu myslete hlavně na to, aby byl zábavný. Nechte stranou vaše vlastní ambice a nenuťte děti do žádné aktivity, která je neoslovuje.

Některé děti dávají přednost individuálním sportům, jako je například jízda na kole, tenis či plavání, jiné nedají dopustit na týmové aktivity, jako například basketbal nebo fotbal. Sledujte, co vaše dítě zaujme nejvíc, a podpořte jej tím směrem.

Velkou roli při výběru hraje i věk: jiné sporty se hodí pro 5leté děti, jiné pro teenagery. Děti do 5 let mohou začít například s gymnastikou, plaváním, jízdou na kole, fotbalem nebo karate. Mezi 5. a 12. rokem zvládnou například i basketbal, baseball či volejbal, introvertní typy zase tenis nebo ježdění na koni. Teenageři se mohou navíc pustit třeba do ledního hokeje. Při výběru sportu pro dítě zvažte i tělesnou konstituci a celkovou zdatnost.

Top 7 sportů pro děti

Vytipovali jsme pro vás 7 nejlepších sportů pro děti. Výběr je opravdu rozličný a tak v něm najdete sporty týmové i ty individuální, takže si mezi nimi najdou to své extrovertní i introvertní děti.

  1. Fotbal

První sportovní aktivita zaujme spíše kluky, ale dnes už najdete i dívčí fotbalové týmy. Proč je fotbal tak populární aktivitou? Děti se jej snadno naučí a mohou začít od velmi útlého věku (okolo 4 let). Hodně dětí sní o tom, že se jednou stanou velkým fotbalistou, a ve fotbalovém kroužku mají silnou motivaci se sportu věnovat naplno.

Fotbal je skvělým příkladem aktivity, která v dětech podporuje týmovou spolupráci, férové chování i disciplínu a vytváří jim skvělou fyzičku. Pomáhá lepší koordinaci pohybů, předchází obezitě a zlepšuje stav srdce a celého oběhového systému. Práce s míčem zase podporuje rovnováhu.

  1. Plavání

Plavání je skvělým sportem pro kluky i holky (jaké jsou ideální sporty pro dívky?). Pomáhá zvládat strach z výšek i z vody. Rozvíjí nejen kondici, ale také bezpečnost při pohybu ve vodě. Plavání je přesně tím typem dovednosti, kterou se jednou naučíte a potom ji používáte celý život: je důležité umět bezpečně plavat a znát své limity.

Tento sport zlepšuje celkovou sílu svalů, kapacitu plic, kontrolu nad vlastním dechem a každým pohybem těla. Plavání navíc patří mezi bezpečné sporty, v nichž dochází k úrazům jen velmi zřídka.

  1. Ježdění na koni

Ježdění na koni je skvělý sport a sen mnoha dětí (nejen holčiček, ale i kluků). Jezdecké kroužky a kluby učí malé děti řadu dovedností od základní péče o zvíře a jeho výbavu (například sedlo na koně, uzdu a další) přes to, jak se k němu chovat s citem. Děti si vytváří pohybové návyky, získávají vztah k živému tvorovi, zlepšují koordinaci pohybů a rovnováhu.

Jezdecký sport posiluje svaly celého těla i jeho středu a pomáhá zlepšovat fungování mozku: jezdec musí jednat v souladu mezi tím, co vidí a tím, jakým směrem vede svého koně. Koně v dětech rozvíjí i také trpělivost a sebedůvěru a ježdění může mít i terapeutické účinky u různě hendikepovaných nebo bojácných dětí.

  1. Chůze

Chůze možná nezní jako velký sport, ale patří mezi nejoblíbenější aktivity, které můžete vykonávat bez speciálního vybavení, kdykoliv a kdekoliv: stačí se obléct a jít ven. Vaše dítě může například chodit do školy, vystupovat o několik zastávek dříve a zbytek jít pěšky nebo brát na procházky psa.

Společné rodinné procházky navíc zlepšují vztahy mezi dětmi a rodiči, toulání přírodou pomáhá zklidnit mysl a skrz její poznávání si jí děti víc váží. Chůze pomáhá k rovnováze, předchází mnoha potížím sedavého způsobu života, posiluje nohy a udržuje děti v kondici. A když si chůzi děti zamilují, mohou se za pár let vydat i na camino, tedy stovky kilometrů dlouhou cestu za poznáním a zážitky.

  1. Tenis

Tenis je populárním sportem spousty dětí i proto, že řada z nich má své tenisové hrdiny a celosvětově se jedná o oblíbený a sledovaný sport. Děti se při tenisu učí rychle myslet i jednat, koordinovat pohyby nohou a rukou, zlepšovat sílu celého těla a používat správnou techniku hry. Tenis v nich podporuje soutěžního ducha, učí je disciplíně a soustředění na hru.

  1. Ježdění na kole

V Česku patří cyklistika mezi dlouhodobě nejoblíbenější sporty. Na kolo děti sedají od útlého věku, i když v začátcích používají oporu v podobě přídavných koleček. Cyklistika může hezky spojovat celou rodinu, která tímto sportem tráví společný čas v přírodě a posiluje vzájemné vztahy mezi členy rodiny.

Kolo je pro děti skvělým druhem cvičení, protože je od začátků učí rovnováze, zlepšuje jejich fyzickou kondici, rozvíjí orientaci v prostoru a koordinaci pohybů celého těla.

  1. Gymnastika

Gymnastika je jedním ze sportů, do nichž se mohou děti zapojit již odmalička. Pomáhá rozvíjet pevnost a pružnost svalů a motorické dovednosti celého těla. Děti získávají sebedisciplínu, učí se chápat důležitost pravidelné přípravy a zlepšují svou schopnost soustředění.

I ti nejmenší gymnasté a gymnastky se mohou účastnit soutěží, kde porovnávají své dovednosti s ostatními. Všechny návyky, které si dítě osvojí během lekcí gymnastiky, mohou vytvořit důležitý základ pro další sportovní aktivity, na které se malý sportovec přeorientuje v pozdějším věku.

Závěrečné tipy: Zvažte i jiné aktivity

Při výběru můžete zvážit i některé další sporty, včetně těch méně oblíbených. Možná se vaše dítě nadchne pro bojové umění, jeden z mnoha druhů tance, golf nebo volejbal? Co takhle kroužky, kde se děti učí cirkusovým kouskům nebo sportovní disciplíny se psy (například agility)?

Další možnou aktivitou je atletika, disc golf, frisbee, futsal, bruslení, kroužky pro roztleskávačky a mažoretky. Také tyto aktivity jsou přínosem pro rozvoj děti po fyzické i psychické stránce. Zeptejte se ve vašem okolí i po dalších méně tradičních aktivitách. Třeba narazíte na ten pravý sport touto cestou.

Nejlepší sport pro vaše dítě? Ten, který jej bude opravdu bavit!

Vybíráte-li ten nejlepší sport pro své dítě, myslete na to, aby si dítě užívalo každou sportovní lekci, aby typ aktivity odpovídal jeho povaze, tělesné konstituci i dovednostem a poskytoval mu rozvoj v potřebných směrech. Výběru věnujte dostatek času a nechte vaše dítě vyzkoušet několik různých pohybových aktivit, než se rozhodne pro tu pravou.

Nezapomínejte ani na to, které aktivity jsou dostupné ve vašem městě a kolik chcete (nebo můžete) investovat do sportovní výbavy, ceny za kroužky, lekce či soukromé trenéry. Nejdůležitější nakonec není z dítěte vychovat profesionálního sportovce, ale pomoci mu získat pohybové návyky, najít nové kamarády a udržet si dobrou tělesnou kondici a zdraví.

Zdroje:
https://www.liveabout.com/choose-a-sport-for-your-child-1270882
https://parenting.firstcry.com/articles/best-10-sports-for-kids-to-play/
https://www.momjunction.com/articles/sports-for-kids_00389989/
https://www.broadacres.com/10-benefits-horse-riding-children/
https://www.superhealthykids.com/kid-fitness/best-sports-kids-pick-right-one/

Podobné příspěvky