Hubnutí hladovkou. Je to možné?

Specifikujme si co název hladovka znamená, o čem budeme tedy hovořit. Hladovkou není myšleno jeden či dva dny bez jídla (očistné dny), ale slovem hladovka označujeme „dietu“, která je při snaze zhubnout nejčastěji používanou metodou mezi lidmi na celém světě po mnoho generací.

O různých dietách se toho již napsalo mnoho a ještě se toho i mnoho napíše. O hladovce jste již určitě četli nebo ji sami vyzkoušeli. Víte však co se v lidském těle odehrává při držení takové hladovky? Znáte všechna nebezpečí a zdravotní rizika? Setkali jste se s jojo efektem? Tohle všechno hladovka přináší!

Je nutné ještě uvést, že hubnutí pomocí hladovky je účinné, ale velmi nebezpečné, nevhodné a pro lidské zdraví naprosto drastické! Zkuste třeba hubnutí na rotopedu.

„ Použití hladovky jako diety pro redukci podkožního tuku je velmi rizikovou zkouškou pro váš organizmus. A to platí i pro mladé a zdravé ženy, které se do hladovky často pouští. “

Jakmile přestanete jíst (začnete hladovět), omezíte přísun všech živin. Po nějaké době sice začnete hubnout, ale nebudete ztrácet jak se často lidé mylně domnívají podkožní tuk, nýbrž svalovou hmotu. A to je to nejhorší co se vám při snaze zredukovat podkožní tuk může stát.

Někdo by řekl, že je pro něho důležitější být štíhlý – štíhlá, než mít dostatek svalové hmoty. Zde se však nejedná o nějaké přebytečné svaly, ale o svaly, které jsou zodpovědné za klasický pohyb během dne. Například modelky často hubnout drastickou metodou vyhladovění organizmu, kdy rafička váhy po nějaké době jde zpříma dolů. Paradoxem však zůstává, že modelky patří mezi dívky, ženy s nadváhou i když vypadají vychrtle.

Jak je to možné? Právě proto že použili hladovku jako redukční dietu, ztratili poměrně velkou část svalové hmoty, na což tuková část na tělesných partiích stále zůstává. K pálení svalové hmoty po několikaletých hladovkách vede u těchto dívek k poškození zdraví v podobě anorexie.

Při měření množství podkožního tuku zjistíte, že zdánlivě „štíhlé“ modelky mají nadváhu, jelikož poměr tuku se vždy srovnává s poměrem aktivní svalové hmoty, která se při hladovce nemilosrdně mění na energii a ztrácí se. Věřte nebo ne, je to pravda!

Pro jednoduchost by se dalo říci, že svalová hmota je vlastně zásobárna uloženého cukru – energie (odborný název je glykogen). Jakmile přijímáte minimum živin (energie), tělo začne brát energii (glykogen) ze svalů a tím dochází k likvidování vlastní svaloviny. Svalová hmota je těžší než tuková hmota, proto bude vaše tělesná váha rapidně klesat dolů.

Doporučení

Vypočítat příjem živin, které je potřeba během dne přijmout může být poměrně komplikované. Nicméně pomoci vám s tím může BMI kalkulačka. Z té se dozvíte nejen svůj Body Mass Index, ale napoví vám, co dělat, abyste dosáhli ideální váhy.

Lidé se mylně domnívají, že při hladovce hubnou přebytečný tuk. Kdyby jste se dostali na nějaké přesné měření počtu tukové a svalové hmoty, byli by jste překvapení, že sice po hladovce zhubnete, ale ani gram tuku, pouze svalovou hmotu. Při hubnutí musíte vždy svalovou hmotu maximálně ochraňovat!! Navíc vás zaručeně nemine známý jojo efekt, který na sebe nenechá dlouho čekat.

Lidské tělo je organizmus nařízený k co nejdelšímu přežití ve všech možných i drastických podmínkách, kdy lidé měli hladomor, nedostatek jídla po dlouhé týdny či po celý život.

V dnešní době nás naštěstí nic podobného nečeká, ale při snaze zhubnout se dostává tělo při hladovce do stejného stresu, jako například ve středověku nebo v pravěku, kdy byli hladomory úplně běžnou záležitostí.

Trvalo tisíce let než se lidské tělo prodralo k dnešní podobě. Z minulostí nás spojuje, ale vše. Výživa člověka byla v minulých tisíciletích často nahodilá a především nepravidelná.

Když se lidské tělo v letech minulých dostávalo do neustálých šoků z nedostatečného příjmu potravy, vyvinulo si takový „instinkt“, vše po přijmu potravy po dlouhém hladovění ukládat do těla v podobě tukových zásob, aby tělo jako organizmus bylo schopné další čas hladomoru co nejlépe ustát.

Tak jako v letech minulých se lidské tělo bránilo a shromažďovalo všechnu energii přijatou po dlouhém hladovění, které občas někdo nepřežil, do tukových zásob. Přesně tak díky zachovalému genetickému kódu se lidské tělo jako organizmus chová stále stejně.

Organizmus nechápe, že chcete jenom zhubnout a přitom máte plnou lednici jídla, že na planetě nevypukl hladomor. Při každé hladovce se v těle probudí pudy z let minulých a po ukončení hladovky, kdy úspěšně zhubnete (spálíte svalovou hmotu – ne tuk!) se tělo připravuje na další možnou hladovku, výkyvy (další hladomor),

Proto začne tělo vše ukládat v co největším množství do podkožního tuku a to do doby, než zase začněte hladovět. A tomuto jevu se říká jojo efekt.

Podobné příspěvky